Super Heavy BN1 (SN1) v Texasu

Informace o zkouškách nových technologiích firmy SpaceX.
Odpovědět
Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3884
Reputace: 3051
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: Super Heavy BN1 (SN1) v Texasu

Příspěvek od petrsida »

Jojo, to znám, z tohohle pocitu mám hrůzu, jako z ničeho, a když slýchám jeskyňářský historky ... po hlavě dolů do plazivky a vlastně nevíme, jak to pokračuje ... FUJ
Uživatelský avatar
Squierik
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 401
Reputace: 332
Registrován: 6.6.2018 11:23
Re: Super Heavy BN1 (SN1) v Texasu

Příspěvek od Squierik »

MaG píše: 5.1.2021 22:13 Podobnou rourou dlouhou tak 200 metrů jsem jako kluk prolezl, když stavěli něco u sídliště :-) Dneska si myslím, že to byla z mé strany celkem hovadina, protože když jsem byl vevnitř asi ve čtvrtině, bylo mi jasný, že se neotočím a že nezbývá než to prolézt až do konce. Docela blbej pocit :D
200 m? Ale v detských očiach nie? Takže reálne mala koľko, tak 30?
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10833
Reputace: 10287
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Super Heavy BN1 (SN1) v Texasu

Příspěvek od Pospíšil »

Sice jsme OT a předem se za to omlouvám, ale podělím se i svou příhodu z dětství, kdy jsem zažil podobný stísněný pocit. Zhruba v 5 letech jsme se školkou chodili na jedno dětské hřiště, kde byl vedle pískoviště zaparkovaný MiG-15, jen tak, pro děcka na hraní. V 70. normálka. :)
Kabina byla bez sedačky, palubka skoro komplet vybrakovaná, překryt zavařený, ale! ... motor byl z trupu vyndaný, takže se celým MiGem dalo prolézt od výstupní trysky pod ocasem, skrze prázdný trup až do nosu stihačky skrze přívodní kanály vzduchu. Do nějaké doby jsem se těma kanálama byl schopen v pohodě protáhnout, ale jak jsem rostl, tak jednoho dne šlus! Kanály byly dlouhé cca 2-3 metry a já se šprajcnul někde uprostřed a nešlo to tam ani zpátky. Blbý pocit! :x Nakonec jsem to vycouval a už to nikdy znova nezkoušel.

Naštěstí mě tato příhoda nijak negativně neovlivnila a do jeskyní, včetně plazivek nemám v adekvátním oblečení problém vlézt a klaustrofobií naštěstí netrpím. :)

Edit:
dokonce se mi podařilo najít nějaké fotky, z nich imatrikulaci a historii "našeho MiGu". :-)
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
MaG
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1900
Reputace: 743
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Registrován: 2.8.2012 22:10
Kontaktovat uživatele:
Re: Super Heavy BN1 (SN1) v Texasu

Příspěvek od MaG »

radoslav píše: 6.1.2021 16:48 200 m? Ale v detských očiach nie? Takže reálne mala koľko, tak 30?
My jsme tam byli tři a dělali i oblíbený pokus bouchnutí do toho na druhém konci a taky si vybavím, že to vedlo za tehdy stojícími paneláky na kraji sídliště. Z obou vzpomínek, tedy zřetelný dlouhý odstup zvuku úderu a dohledatelné polohy vedle paneláků (teď jsem to měřil a vychází to na 150 m) se dá odhadnout na 100+ :-)
VitVymola
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 86
Reputace: 67
Registrován: 20.9.2019 14:20
Re: Super Heavy BN1 (SN1) v Texasu

Příspěvek od VitVymola »

Pospíšil píše: 6.1.2021 17:00 Naštěstí mě tato příhoda nijak negativně neovlivnila a do jeskyní, včetně plazivek nemám v adekvátním oblečení problém vlézt a klaustrofobií naštěstí netrpím. :)
Plazivku jsem zažil jednou, tedy konkrétně to byla Barrandova jeskyně, tehdy (a snad stále ještě) zakázaná. Člověk si ani na chvilku nemohl připustit, v jaké situaci zrovna je, jinak by to bylo k zešílení. A nikdy tam nejít sám a bez zkušeností, ale to je snad samozřejmost.
Uživatelský avatar
Saturn1234
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1377
Reputace: 771
Bydliště: Praha
Registrován: 13.4.2020 11:19
Kontaktovat uživatele:
Re: Super Heavy BN1 (SN1) v Texasu

Příspěvek od Saturn1234 »

Pospíšil píše: 6.1.2021 17:00 Edit:
dokonce se mi podařilo najít nějaké fotky, z nich imatrikulaci a historii "našeho MiGu". :-)
Ukaž :slint:
lift off we have a lift off
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10833
Reputace: 10287
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Super Heavy BN1 (SN1) v Texasu

Příspěvek od Pospíšil »

Saturn1234 píše: 6.1.2021 17:59
Pospíšil píše: 6.1.2021 17:00 Edit:
dokonce se mi podařilo najít nějaké fotky, z nich imatrikulaci a historii "našeho MiGu". :-)
Ukaž :slint:
Fotky na modelářském fóru: https://www.modelforum.cz/viewtopic.php ... 1#p1759140
Imatrikulace: 3845
Historie: https://www.valka.cz/MiG-15bis-3845-t55118

Z fotek je vidět, že vlézt dovnitř výstupní tryskou vzadu bylo i pro malé školkaře v pohodě, ale vstupní kanál v nose byl dost vysoko a navíc samé oblé tvary, kde se nedalo ničeho chytit => jednosměrka :-D

To hřiště pořád existuje, samozřejmě dnes už zrenovované a ... letadlo pro děti tam stále je, ovšem ne MiG-15, ale aspoň trubková průlezka jiného typu (Baťova Locheed Electra 10A ?). http://www.vaszlin.cz/wp-content/upload ... 019_06.pdf
Tím končím svůj OT a ještě jednou se za něj omlouvám ... snad to moc nevadilo. :oops:
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Stepan
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 469
Reputace: 190
Bydliště: Brno
Registrován: 4.11.2015 20:56
Re: Super Heavy BN1 (SN1) v Texasu

Příspěvek od Stepan »

Jak mě OT vadí, tak je to většinou asi kvůli tomu, že se dva tábory o něčem hádají a nesnaží se si porozumět. Za mě je toto docela zajímavé OT :D (ne že bych radil v tom pokračovat)
Uživatelský avatar
Samo
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2102
Reputace: 1307
Registrován: 29.8.2015 22:52
Re: Super Heavy BN1 (SN1) v Texasu

Příspěvek od Samo »

Ďalší diel BN1 bol presunutý do vysokej haly. Za chvíľu nám dorbček prerastie aj starship! 😁 Zdá sa že práce na Superheavy konečne naberajú na obrátkach.

Obrázek

https://twitter.com/BocaChicaGal/status ... 9246617602

Malo by ísť o prvý vystužený diel nádrže na LOX.
"When you wish upon a falling star, your dreams can come true. Unless it's really a meteor hurtling to the Earth which will destroy all life. Then you're pretty much hosed, no matter what you wish for. Unless it's death by meteorite."
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10833
Reputace: 10287
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Super Heavy BN1 (SN1) v Texasu

Příspěvek od Pospíšil »

Dno spodní nádrže s thrust puckem a potrubím pro 2 nebo 4 Raptory (?).

Obrázek
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong

Odpovědět

Zpět na „Testování“