Raptor

Informace o zkouškách nových technologiích firmy SpaceX.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10176
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Raptor

Příspěvek od Pospíšil »

AlesH píše: 12.12.2021 21:33 Mám to chápat tak, že SpaceX se vůbec nepokusí o orbitální let Superheavy/Starshipu v příštím čtvrtroce
Tak nevím, snažil jsem se svůj příspěvek formulovat dostatečně “měkce a flexibilně”, s mnohými možná, měl by a pravděpodobně, ale stejně to někdo dokáže interpretovat velmi rezolutním způsobem, jako že se SpX o něco v daném období “vůbec nepokusí”.
Nevím, kde je ta komunikační bariera, nerozumím tomu…

Ale zpět ke tvé otázce, Aleši. Nikde jsem nezachytil, nečetl, ani neslyšel a už vůbec nenapsal, že by SpX neměla záměr provést první orbitální let co nejdříve, co jen to bude možné. K tomuto letu jim ale ještě zbývá: získat povolení FAA, dokončit orbitální vzletový komplex do té míry, aby umožnil start SS/SH, dokončit stavbu motorové sekce SH, provést testovací zážehy SH a možná znovu i SS.
To vše zabere ještě několik týdnů, do toho svátky a zimní počasí.
Jak jsem psal, do hry zasahuje mnoho proměnných, některé z nich nejsou jasně formulovány ani v zákulisí, takže k nim nemám nic bližšího.
Může se proto stát, že se SpX/Elon rozhodne, že i když budou mít hotovo vše popsané výše, statické zážehy B4 dopadnou uspokojivě, počká raději ještě několik dalších týdnů na dostatečný počet Raptorů v2, které mají údajně kvůli jednodušší konstrukci i výhodnější provozní vlastnosti (neptejte se mě jaké) a první odstartuje až B8 s Rv2. Kdy přesně z toho všeho vyplyne datum prvního orbitálního letu je nejisté … například ještě v září to vypadalo skoro jistě na druhou půlku listopadu, teď to vypadá třeba na únor. 🙂
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Meybe
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2680
Reputace: 2321
Bydliště: Chlumec
Registrován: 25.8.2015 8:46
Re: Raptor

Příspěvek od Meybe »

To Samo: Možná jsem to nepopsal tolika slovy, jako někteří ostatní, ale základní sdělení je stejné. V současné podobě jsou Raptory no GO. Zda budou nastupující R2 lepší není zdaleka tak jisté. Zachytil jsem hlasy, že se hovoří o zcela novém motoru v režii SpaceX, který má být jednodušší, než Raptory (Raptory zde myslím všechny verze, raději to píšu, ať zde nejsem popotahován za každé slovo) a možná už se na něm dokonce pracuje. Zda bude součástí nové architektury SH/SS už by byla hodně velká spekulace.
Náznaky třeba zde:
---------------
"Nejhezčí sny jsou ty, které se uskuteční."
milantos
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 579
Reputace: 195
Registrován: 27.10.2018 15:01
Re: Raptor

Příspěvek od milantos »

Nějak jsem nezaznamenal, jestli Raptor 2 prošel zkouškami a čeká se jen na zrychlení výroby a výrobu dostatečného počtu kusů, nebo je problém s vývojem či testováním . V prvním případě se jedná jen o pozdržení testování a orbitálního letu, v druhém případě je pak možné vše ( jen pokud tu možnost zde někdo zmíní, je div ne ukamenován). Jediná informace, které je jednoznačná, že šéf byl vyhozen a nahrazen
JHošek
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 843
Reputace: 725
Registrován: 18.1.2014 12:35
Re: Raptor

Příspěvek od JHošek »

Pospíšil píše: 12.12.2021 22:10
AlesH píše: 12.12.2021 21:33
Pospíšil píše: 12.12.2021 15:35 pravděpodobnější se jeví možnost, že během Q1-22 bude vyrobeno a otestováno dostatek Raptorů v2, aby mohly být instalovány na B8 a ten letěl na první orbitální let.
Mám to chápat tak, že SpaceX se pravděpodobně vůbec nepokusí o orbitální let Superheavy/Starshipu v příštím čtvrtroce (a možná ani v příštím půlroce)?
... Může se proto stát, že ... první odstartuje až B8 s Rv2. Kdy přesně z toho všeho vyplyne datum prvního orbitálního letu je nejisté … teď to vypadá třeba na únor.
Mirku, pochopil jsem to tak, se Aleš ptal na to, jestli je let B8 reálný v Q1/2022 (a v závorce se ptal, jestli je reálný v Q2/2022).
Tvůj odhad únor 2022 se vztahuje k B4 nebo k B8? Pokud k B4, na jaké období tedy odhaduješ let B8 v případě, že B8 poletí jako první?
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10176
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Raptor

Příspěvek od Pospíšil »

JHošek píše: 13.12.2021 6:55 Tvůj odhad únor 2022 se vztahuje k B4 nebo k B8? Pokud k B4, na jaké období tedy odhaduješ let B8 v případě, že B8 poletí jako první?
Prosím, neberte mé informace jako bernou minci. Pohybujeme se stéle v oblasti odhadů a trochu lepe informovaných spekulací. Jak jsem psal v předchozích příspěvcích, není na 100% jasné/jisté, pro co se SpX/Elon rozhodne. Je možné, že pokud bude vše připraveno a funkční, poletí sestava B4/SN20 třeba už v lednu, a nebo poletí třeba až B8/SN?? s novými Raptory v2 možná v únoru-březnu. Nevíme. Znovu zopakuji, ve hře je mnoho proměnných a ani L2 insideři (SpX zaměstnanci) nemají vždy ve věm 100% pravdu. Objeví se třeba insiders info: očekávejte příští týden smršť testů ... no a ono se toho stane jen relativně málo, protože se přihodí to a to (což ale není z vnějšku vidět a nikdo o tom navenek nemluví). Nebo: máme nějaký problém, očekávejte rozsáhlou šrotaci hotových stupňů ... a ono se dlouho nic nešrotuje. Takže je nutno brát i tyto informace s určitou rezervou.

Nesmíme zapomínat, že v přímém přenosu stále sledujeme vývoj SHLV, s inovativními motory, zcela novými schopnostmi, zcela novým typem pozemního segmentu, prostě vším. Koukáme se SpaceX přímo do kuchyně a to prakticky 24/7. Na vývojové trajektorii je mnoho různých odboček, křižovatek i slepých uliček, působí tu různé vnější vlivy a to celé se z 90% financuje z interních zdrojů soukromé společnosti.

Elon na tw přislíbil, že by do konce prosince, nejpozději v lednu, měl poskytnout letošní update k SS/SH. Předpokládám, že významnou součástí tohoto updatu bude také info o vývoji a výrobě Raptorů a dalších motorů.
Víc informací dnes v ruce nemám. :)
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Tjov
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1230
Reputace: 2086
Registrován: 29.1.2021 9:27
Re: Raptor

Příspěvek od Tjov »

Já bych ten B4 neodepisoval :), přeci jen z té sestavy je zásadní test návratu S20. Takže můj osobní odhad je že ač je Elon nespokojen s rychlostí výroby/zaváděním sériové výroby Raptorů 2.0 - tak tyhle “1.5” by měli být schopny dopravit S20tku na “půl orbitu” a B4 nějak řízeně dostat do oblasti kam chtějí. Jestli B4 s aktuálními motory představuje riziko pro Stage 0, se ukáže po SF, který by mohl proběhnout tento měsíc - už začínají s přesunem B4 :go:
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10176
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Raptor

Příspěvek od Pospíšil »

Navrhuji další debatu o testech SS/SH přesunout do vhodnějšího vlákna. Tady pokračovat jen o samotných motorech Raptor.
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
tonda
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 413
Reputace: 218
Bydliště: Světlá n.S.
Registrován: 5.9.2012 8:00
Re: Raptor

Příspěvek od tonda »

Já zde nechci rozjíždět nějaké spekulace nebo dohady,jen mě zajímá,kde jste došli k tomu,že třeba poletí až B8.Někde to Elon zmínil?B 4 je vedle orb.rampy,B5 vyvezli na šrotiště a kde jsou B 6 a 7?Ty opět přeskočí? :icon_eek:
Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3881
Reputace: 3041
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: Raptor

Příspěvek od petrsida »

tonda píše: 13.12.2021 10:10 Já zde nechci rozjíždět nějaké spekulace nebo dohady,jen mě zajímá,kde jste došli k tomu,že třeba poletí až B8.Někde to Elon zmínil?B 4 je vedle orb.rampy,B5 vyvezli na šrotiště a kde jsou B 6 a 7?Ty opět přeskočí? :icon_eek:
B5 není na šrotišti, ale ve skladu hotových stupňů
Z B6 teď udělali pokusnou nádrž

B8 by jako první měla mít nové dno s 33 motory

B7 pokud vím není dál než ve fázi dílů
JHošek
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 843
Reputace: 725
Registrován: 18.1.2014 12:35
Re: Raptor

Příspěvek od JHošek »

Pospíšil píše: 13.12.2021 9:25 Prosím, neberte mé informace jako bernou minci. Pohybujeme se stéle v oblasti odhadů a trochu lepe informovaných spekulací.
To je jasné.

Odpovědět

Zpět na „Testování“