MCT - Mars Colonial Transporter

Informace o vývoji a změnách na poli nosičů a kosmických lodí firmy SpaceX
Odpovědět
Tris
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 404
Reputace: 5
Bydliště: Glasgow
Registrován: 12.4.2016 18:31
Re: MCT - Mars Colonial Transporter

Příspěvek od Tris »

https://mobile.twitter.com/elonmusk/sta ... 3646580737

Elon: "Will be announcing something really special at today's talk"
"In ancient days, men looked at stars and saw their heroes in the constellations. In modern times, we do much the same, but our heroes are epic men of flesh and blood."
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10830
Reputace: 10267
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: MCT - Mars Colonial Transporter

Příspěvek od Pospíšil »

A máme tu dva první obrázky z instagramu, pár hodin před zahájením Muskova vystoupení:
(trochu jako klasická sci-fi z 50.-60. let :) )

Moon Base Alpha



Mars City

---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: MCT - Mars Colonial Transporter

Příspěvek od Dugi »

Zatím jen krátce: Musk představil především podrobnější informace o samotné kosmické lodi - v roce 2022 má k Marsu vyrazit dvojice nepilotovaných dopravních prostředků a lidé o dva roky později. Výroba by mohla začít už ve druhém čtvrtletí příštího roku.
V závěru přišla animace toho, jak by šel systém využít pro dopravu na Zemi v řádu desítek minut.

Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
MarekV
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 40
Reputace: 2
Bydliště: Brno
Registrován: 13.12.2015 18:46
Kontaktovat uživatele:
Re: MCT - Mars Colonial Transporter

Příspěvek od MarekV »

Odlet z New Yorku v 7 ráno a přílet do Šanghaje o 39 minut později, kde bude již 19.39, mi zavání naprosto neuvěřitelným jet lagem. Opravdu moc mě zajímá, jak by něco takového lidské tělo zvládalo.
Uživatelský avatar
Amper
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2129
Reputace: 214
Bydliště: Plzeň
Registrován: 20.7.2012 12:53
Re: MCT - Mars Colonial Transporter

Příspěvek od Amper »

rozhodne to nebude low-cost doprava :-) Takze doficis do Shangaje, tam das par schuzek co potrebujes a valis zpet. Tj. turnarround do 18ti hodin a tudiz nulovy jet-lag protoze se nebudes muset vubec prestelovavat. Lokalni cas ti proste bude jedno.
Uživatelský avatar
MarekV
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 40
Reputace: 2
Bydliště: Brno
Registrován: 13.12.2015 18:46
Kontaktovat uživatele:
Re: MCT - Mars Colonial Transporter

Příspěvek od MarekV »

Amper: Jo, tak tohle využití dává smysl! :-)
Uživatelský avatar
RiMr
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 194
Reputace: 0
Registrován: 22.12.2015 12:23
Re: MCT - Mars Colonial Transporter

Příspěvek od RiMr »

...a když už, tak to nebude jet lag ale rocket lag... :D

Zaujalo mě, že už staví... co tak můžou stavět? Jak jsem pochopil, kompozitních nádrží se nevzdávají, bo jsou kvůli nízké hmotnosti nezbytné, ale ta jediná v této velikosti jim při tlaku (jestli se nemýlím) přes 2 atm. samovolně odstartovala - dá se předpokládat, jaké tlaky budou v nádržích ve finále? Tedy zřejmě od funkčních nádrží jsou ještě daleko a už staví? Nebo jsem to blbě celé pochopil?
Dále to přečerpávání na orbitě "postrkáváním" manévrovacími tryskami - tedy v prázdné doplňované nádrži bude stejný tlak jako v té plné doplňující? Neměl by být v prázdné nádrži spíše nižší tlak a přečerpávání by tak probíhalo s využitím rozdílu tlaků? Není tlakování nádrže z heliové nádrže a případné odpouštění do vakua kolem přímo vybízející k preciznímu řízení poměrů tlaků a přečerpávání? Jasně - změna tlaků=ochlazování, tedy by rozdíl tlaků musel být malý a čerpání by bylo pomalé - ale jak rychlé může být oproti tomu přečerpávání takového množství nějakým malým "géčkem" způsobeným manévr. tryskami v té prezentované verzi?
Pod stromečkem letos nic nepotřebuju, stejně se tam už nic nevleze. Je tam očouzený válec vysoký 41 metrů...
mnauprsk
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 67
Reputace: 7
Registrován: 3.7.2015 22:35
Re: MCT - Mars Colonial Transporter

Příspěvek od mnauprsk »

Elon zapomněl v prezentaci zmínit předpokládanou cenu point to point dopravy - měla by být srovnatelná s cenou full fare economy lístku do letadla. https://www.instagram.com/p/BZnVfWxgdLe/
mnauprsk
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 67
Reputace: 7
Registrován: 3.7.2015 22:35
Re: MCT - Mars Colonial Transporter

Příspěvek od mnauprsk »

Dugi, já bych pomalu přemýšlel o rozdělení tohoto vlákna, jinak bude z něj za chvíli bude BFT - Big Fu.... Thread :-) Napadá mě udělat z něj 4 vlákna - vlastní MCT (teď spíš BFR), plány SpaceX na Marsu, plány SpaceX na Měsíci a point to point doprava na Zemi.
Uživatelský avatar
Amper
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2129
Reputace: 214
Bydliště: Plzeň
Registrován: 20.7.2012 12:53
Re: MCT - Mars Colonial Transporter

Příspěvek od Amper »

Elon rekl ze nadrz vydrzela pozadovany tlak ale ze zkouseli dal kolik vydrzi. Takze ji cilene znicili aby zjistili kolik da ale to co chteli dala

Odpovědět

Zpět na „Rakety a lodě“