Falcon Heavy

Informace o vývoji a změnách na poli nosičů a kosmických lodí firmy SpaceX
Odpovědět
Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3881
Reputace: 3041
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: Falcon Heavy

Příspěvek od petrsida »

Ano, psalo se o tom, ale kryt musí byt na miru raketě a nákladu.

Ještě k rozměru, musí se do něj vejít sestava PPE a HALO, zkusim dohledat rozměry


EDT


U HALO vychází při průměru 5,1 m délka 11,25 m
U PPE mi vychází rozměry 3,5 x 8 m

A tahle sestává se musí vejít do vnitřního prostoru krytu, čekal bych minimálně vnitřní rozměry 5,3 x 20 m, vnější +- 5,6 x 21

V květnovém článku o gateway má pan Hošek (děkuji) celou sestavu posazenou do vnitřního prostoru krytu SLS, můžete mě překontrolovat

Každopádně vnější průměr bude víc, jak 5,2 m
JHošek
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 843
Reputace: 725
Registrován: 18.1.2014 12:35
Re: Falcon Heavy

Příspěvek od JHošek »

HALO má vnější průměr hermetizovaného modulu stejný jako Cygnus, tedy 3,07 metru.
Ta vizualizace sestavy PPE/HALO není v krytu SLS, ale obecně v krytu komerční rakety. Do článku byla převzata ze str. 3 tohoto zdroje:
https://www.nasa.gov/sites/default/file ... rts_v6.pdf
Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3881
Reputace: 3041
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: Falcon Heavy

Příspěvek od petrsida »

Aha, tak v tom případě to mám úplně špatně asi jsem zaměnil délku za průměr (lack od coffe in the morning)

Takže správně to ma byt:

Halo - 3,1 průměr, 6,75 m délka
PPE - kvádr 2,1 x 2,1 x 4,8 m

Takže celková délka 11,55 m

Podle toho obrázku krytu je vnitřní nezúžený prostor cca stejně dlouhý, když vyjdeme ze standardního krytu v příručce, tak tam je tento prostor dlouhý 6,7 m

Vypadá to, ze standartni kryt o průměru 4,6 m uvnitř (5,2 m vně) protáhnou o pět metrů, celková délka tak bude 18,1 m oproti stávajícím 13,1 (+- nějaké cm)

Omlouvam se za předchozí mystifikaci
Uživatelský avatar
Saturn1234
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1374
Reputace: 765
Bydliště: Praha
Registrován: 13.4.2020 11:19
Kontaktovat uživatele:
Re: Falcon Heavy

Příspěvek od Saturn1234 »

Ten průměr 3,1 m mě zaskočil. Moduly na ISS nají kolem 4,4. Interiér Halo bude asi dost stísněný :Drbe se na hlavě: .

Obrázek

Tady máme interiér Cygnusu. Ten je ale přece jen nacpán balíky :-D .
lift off we have a lift off
JHošek
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 843
Reputace: 725
Registrován: 18.1.2014 12:35
Re: Falcon Heavy

Příspěvek od JHošek »

Saturn1234 píše: 21.11.2020 19:20 Ten průměr 3,1 m mě zaskočil. Moduly na ISS nají kolem 4,4. Interiér Halo bude asi dost stísněný :Drbe se na hlavě: .
Tady máme interiér Cygnusu. Ten je ale přece jen nacpán balíky :-D .
Tady je srovnání s interiérem modulů Zarja a Rassvet:
https://forum.nasaspaceflight.com/index ... msg2149942
Uživatelský avatar
Saturn1234
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1374
Reputace: 765
Bydliště: Praha
Registrován: 13.4.2020 11:19
Kontaktovat uživatele:
Re: Falcon Heavy

Příspěvek od Saturn1234 »

Tam se ale přece jen nebydlí :-D . (V HALO taky ne, já vím.) :gateway:

Obrázek
Obrázek
lift off we have a lift off
Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3881
Reputace: 3041
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: Falcon Heavy

Příspěvek od petrsida »

Tak hlavně ten interiér bude od naloženého náklaďáku hodně odlišný.
JHošek
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 843
Reputace: 725
Registrován: 18.1.2014 12:35
Re: Falcon Heavy

Příspěvek od JHošek »

Saturn1234 píše: 22.11.2020 8:03 Tam se ale přece jen nebydlí :-D . (V HALO taky ne, já vím.) :gateway:
Tak jinak. HALO bude mít přibližně stejné rozměry jako I-HAB. Jeden ze dvou uchazečů o stavbu I-HAB, společnost Airbus (kontrakt na stavbu I-HAB nakonec získala Thales Alenia Space, ale to teď není podstatné) v loňském roce pověřila dvě společnosti k předložení návrhů na vnitřní uspořádání I-HAB. Toto byl návrh vídeňské architektonické společnosti Liquifer:



Plánované vnitřní uspořádání HALO:
Obrázek
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 642
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: Falcon Heavy

Příspěvek od Wopat »

Napadlo mě, jestli bude chtít SpaceX kvůli novému většímu aerodynamickému krytu vynášet Starlinky na Falconu Heavy, aby se při jednom startu mohlo vynést více kusů. Kryt je (oficiální čísla zatím neznáme) cca o třetinu delší a cena FH je oproti F9 také téměř o třetinu vyšší. Finančně by to tedy teoreticky mohlo vyjít nastejno. Osobně se ale domnívám, že k tomu nedojde, protože kvůli práci navíc okolo složitější přípravy FH na start toto asi není příliš reálné, ale jeden nikdy neví. Asi jste zmínku o této možnosti nikde nezaznamenali, co?
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.
Uživatelský avatar
Samo
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2102
Reputace: 1307
Registrován: 29.8.2015 22:52
Re: Falcon Heavy

Příspěvek od Samo »

Limitujúca je kadencia pri FH, v ideále ak berieme návrat ASDS na 5 dní a 5 dní prípravy na štart tak pri dvojici ASDS by sa dalo štartovať 1x za 5 dní. To výjde násobne lacnejšie, stupne sa rýchlejšie zaplatia a vyvezú viac ako by točili FH aj keď na LZ pričom limit by neboli ani ASDS ale spracovanie trojice stupňov a iba 1 rampa. Dôležitejšia je kadencia, nie nosnosnosť či objem krytu. Aj Starship Superheavy je s tým stavaná, príjde o 50% nosnosti kvôli záchrane, náklady sa delia na viac častých štartov. Výsledok je viac nákladu za nižšiu cenu. Paralela (aj keď nie ideálna) je napríklad kamión a vlak, fabrika nemusí makať measiac aby naplnila vlak, no slúžia jej desiatky kamiónov ktoré odvezú menej no vedia ísť častejšie, nakládka je rýchla a je to vo výsledku efektívnejšia preprava v cene ma kg a o to SpaceX ide, maximum nákladu za minimálnu súhrnnú cenu.
"When you wish upon a falling star, your dreams can come true. Unless it's really a meteor hurtling to the Earth which will destroy all life. Then you're pretty much hosed, no matter what you wish for. Unless it's death by meteorite."

Odpovědět

Zpět na „Rakety a lodě“