Starship/BFS

Informace o vývoji a změnách na poli nosičů a kosmických lodí firmy SpaceX
Odpovědět
Uživatelský avatar
laik
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1163
Reputace: 720
Registrován: 19.6.2016 8:52
Re: Starship/BFS

Příspěvek od laik »

Vzhledem k tomu, že je na tom ta vlajka a logo, už to zjevně přetírat nebudou.
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10176
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Starship/BFS

Příspěvek od Pospíšil »

Peter píše: 23.10.2020 10:03 Vite proc byl prvni stupen Falcona pouzit jiz po 6te??
Protoze na zacatku nikdo nerekl Elonovi, ze je to nemozne!
Sice jsme v tomto vláknu mírně OT a chápu, že je to míněno jako žert, ale přesně toto (že je to nemožné) naopak Elonovi v minulých 18 letech říkalo velmi mnoho lidí (i odborníků z airspace průmyslu) a to mnohokrát. To nejde, to nemůžeš, to nebude fungovat technicky, finančně...

Elonovy úspěchy (s Teslou, SpaceX, Paypall, atd.) jsou dané právě díky tomu, že tyto kritické hlasy sice vnímá, ale neřídí se jimi. Řídí se fyzikálními zákony a pokud něco fyzika vyloženě nevylučuje, tak je to podle jeho správného úsudku možné realizovat. Jde jen o to, aby jeho společnost při tomto úsilí nezkrachovala (což se v několika případech málem stalo :-) ).

Elon je zastánce radikálních inovací. Pokud se neinovuje dostatečně radikálně, tak podle něj není možné dosáhnout významných cílů a šlo by víceméně jen přešlapování na místě. Celkem stručně a výstižně to popsal při svém nedávném online rozhovoru pro letošní setkání Mars Society. Tam Zubrinovi vysvětluje jaké cíle a úvahy ho vedly k základním parametrům konstrukce SS/SH. Stojí za to si to poslechnout.

---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Squierik
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 401
Reputace: 332
Registrován: 6.6.2018 11:23
Re: Starship/BFS

Příspěvek od Squierik »

To nedávam. S angličtinou vačšinou nemám problém, ale Elonovi ani trochu nerozumiem a tie automatické titulky ma hrozne štvú, že tam tie slová nabiehajú postupne.
Úplne vidím, ako odchádzajú borci z porady a jeden sa druhého pýta "Čo vravel?" :D
Uživatelský avatar
laik
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1163
Reputace: 720
Registrován: 19.6.2016 8:52
Re: Starship/BFS

Příspěvek od laik »

Je to pěkný. Ale upřímně člověku, kterej sleduje toto fórum anebo ElonX, to nic novýho neřekne. O nic nepřicházíš.
Uživatelský avatar
laik
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1163
Reputace: 720
Registrován: 19.6.2016 8:52
Re: Starship/BFS

Příspěvek od laik »

Respektive teď k večeru, jak se mi to rozkládá v hlavě, mě přece dvě doposud jinde nezmíněný zajímavosti napadly... Obě se týkaly škálovatelnosti.

Zaprvé jak malá, tak velká raketa musí nést avioniku. Prakticky stejnou. Zatímco u malé se hraje o každej kilogram, pro velkou je to prakticky zanedbatelnej zlomek hmotnosti. Člověka by to mohlo napadlout, nicméně já o tom takhle nikdy nepřemýšlel.

Zadruhé mluvil Elon o úkosech na odlitcích. Jen pro doplnění těm, kdo neví o co jde - odlitky, aby šly po onom odlití vytáhnout z formy, musí být ukosený do "V". Jako byste chtěli odlít hranol, ale z důvodu technologie byli ve skutečnosti nuceni odlít prizmatickej lichoběžník. Trošku je to vidět tady: https://encrypted-tbn0.gstatic.com/imag ... Q&usqp=CAU Takto přidanou hmotu nesou jak odlitky malý, tak ty velký. Tedy podobně jako v předchozím případě to u větších celků nepředstavuje tak výraznou porci.

Obecně Elon prokázal širokou znalost inženýrských problémů do velké hloubky. Zmiňoval známej fakt malýho průměru F9 kvůli transportovatelnosti po silnicích, zároveň z toho plynoucí a již méně se objevující náchylnost rakety k ohybovým momentům. Asi i proto ten strach z větru.

Omlouvám se zároveň za dvojí příspěvek pod sebou. Kdybych jen editoval, leckdo by se nedozvěděl, že jsem něco doplnil.
todtv
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1331
Reputace: 183
Registrován: 18.11.2018 23:11
Re: Starship/BFS

Příspěvek od todtv »

Živá prezentace v Boca Chica nebude. Jen novinky prezentované textově:
https://twitter.com/tobyliiiiiiiiii/sta ... 7306781696

Asi nepotřebuje nyní prezentování kvůli investorům + aby neustále někdo zblízka obhlížel co dělají.
kefrazo
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 46
Reputace: 46
Registrován: 13.1.2020 14:40
Re: Starship/BFS

Příspěvek od kefrazo »

Já jsem to teda pochopil tak, že příští týden na webu spacex bude upřesnění data prezentace, ne ta prezentace samotná.
Ve vláknu na twitteru dál jsem nic relevantního nenašel.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Starship/BFS

Příspěvek od Dugi »

Já jsem to pochopil tak, že prezentace nebude formou videa - pouze vydají na webu článek s novinkami.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
kefrazo
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 46
Reputace: 46
Registrován: 13.1.2020 14:40
Re: Starship/BFS

Příspěvek od kefrazo »

Je to možné nevládnu angličtinou na nějak závratné úrovni.
Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3881
Reputace: 3041
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: Starship/BFS

Příspěvek od petrsida »

Chápal bych to taky jako Dugi, příští týden prezentace ve formě psaných novinek na webu SpaceX. Jenom mi úplně nedává smysl, proč natírají ten exemplář na bílo.

Odpovědět

Zpět na „Rakety a lodě“