Falcon 9 v2.5 (Block 5)

Informace o vývoji a změnách na poli nosičů a kosmických lodí firmy SpaceX
Odpovědět
Uživatelský avatar
laik
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1163
Reputace: 720
Registrován: 19.6.2016 8:52
Re: Falcon 9 v2.5 (Block 5)

Příspěvek od laik »

Oficiální přehled Falconu 9
Uživatelský avatar
laik
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1163
Reputace: 720
Registrován: 19.6.2016 8:52
Re: Falcon 9 v2.5 (Block 5)

Příspěvek od laik »

Měl bych dotaz. Omlouvám se, pokud hloupý.

Mám tak nějak za to, že lodě vracející se skrz atmosféru jsou po dobu pobytu v plazmatu mimo signál. Ovšem naproti tomu mám dojem, že první stupně Falconu často vysílají nepřerušeně od oddělení po přistání.

Jak je to?
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 642
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: Falcon 9 v2.5 (Block 5)

Příspěvek od Wopat »

Návratové kabiny lodí jsou v plazmatu obaleny tak nějak celé a hlavně se vracejí mnohonásobně větší rychlostí a tato fáze zpomalování jim trvá déle. Naproti tomu první stupeň ničím takovým neprochází. Nejnáročnější fáze je u něj zážeh při návratu do atmosféry (re-entry burn), kdy se podstatná část prvního stupně schová do bubliny vlastních spalin vytvořených zážehem. To ale není to samé, jako u návratových kabin. A i přesto v této fázi často přicházíme o signál nebo klesá jeho kvalita. Na druhou stranu třeba raketoplán díky své velikosti, tvaru a umístění antén na zádech spojení při návratu do atmosféry neztrácel.
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.
Uživatelský avatar
Saturn1234
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1374
Reputace: 765
Bydliště: Praha
Registrován: 13.4.2020 11:19
Kontaktovat uživatele:
Re: Falcon 9 v2.5 (Block 5)

Příspěvek od Saturn1234 »

Co jsem viděl já, tak se připojení vždycky přerušilo. Jestli to ale někdy nevypadlo, tak je to podle mě tím, že má meší rychlost než kosmické lodě, a tedhy plazma se nevytvoří. Ale je to jen můj dohad. :krčící rameny:
lift off we have a lift off
Uživatelský avatar
Saturn1234
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1374
Reputace: 765
Bydliště: Praha
Registrován: 13.4.2020 11:19
Kontaktovat uživatele:
Re: Falcon 9 v2.5 (Block 5)

Příspěvek od Saturn1234 »

Tak Wopat mě předběhl :-D .
lift off we have a lift off
Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3881
Reputace: 3041
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: Falcon 9 v2.5 (Block 5)

Příspěvek od petrsida »

Saturn1234 píše: 20.11.2020 13:18 Co jsem viděl já, tak se připojení vždycky přerušilo. Jestli to ale někdy nevypadlo, tak je to podle mě tím, že má meší rychlost než kosmické lodě, a tedhy plazma se nevytvoří. Ale je to jen můj dohad. :krčící rameny:

přerušení přichází většinou až po zážehu a je způsobené primárně zapadnutím stupně za obzor, spaliny můžou zhoršit kvalitu, ale takové účinky jako plazma při vstupu kabiny nemají
Uživatelský avatar
laik
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1163
Reputace: 720
Registrován: 19.6.2016 8:52
Re: Falcon 9 v2.5 (Block 5)

Příspěvek od laik »

Přemýšlím, proč je vlastně spořivej Elon nechává lakovat na bílo. Stojí to zbytečně peníze. Plus velmi nepatrně snižuje hmotnost.

A dnes v době recyklací je to už po prvním letu stejně špinavý, natož po sedmým.

Kdyby měl nátěr nějakou funkci z hlediska třeba statické elektřiny, museli by jej obnovovat, což se neděje.

Edit: Reddit:
The F9 is painted white for the same reason that most airliners are primarily white, to protect the underlying surface from damage, corrosion, and minimize heat transfer through thermal radiation. Heat from the sun can lead to thermally induced stresses and cause things like skin buckling etc. The F9 sees hypersonic re-entry and potential later re-use, so a high performing, long lasting paint job is even more critical here than elsewhere.
Nicméně neříká to, proč nátěr neobnovují.
Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3881
Reputace: 3041
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: Falcon 9 v2.5 (Block 5)

Příspěvek od petrsida »

Protože spina jeho uvedené vlastnosti nesnižuje.
Uživatelský avatar
laik
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1163
Reputace: 720
Registrován: 19.6.2016 8:52
Re: Falcon 9 v2.5 (Block 5)

Příspěvek od laik »

Nejsem si jistej, zda spaliny nemohou být abrazivní. Zjevně ne. Či se nějaká oděrka nevyskytne při manipulaci. Asi taky ne...
Uživatelský avatar
Samo
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2102
Reputace: 1307
Registrován: 29.8.2015 22:52
Re: Falcon 9 v2.5 (Block 5)

Příspěvek od Samo »

Abrazívny ale je prach v atmosfére a čiastočky tepelného štítu octawebu pri drsnejších pristátiach z letov na GTO. Tak isto asi by sa dosť zle čistila do budúcna tá anodizovaná hliníková zliatina, predsalen odolná farba sa čistí výrazne lepšie ako povrch s mikropórmi. Nakoniec podmienky na mori kde môže sem tam prskať korozívna slaná voda, nie je pre znovupoužiteľnosť úplne super.
"When you wish upon a falling star, your dreams can come true. Unless it's really a meteor hurtling to the Earth which will destroy all life. Then you're pretty much hosed, no matter what you wish for. Unless it's death by meteorite."

Odpovědět

Zpět na „Rakety a lodě“