Základní informace o raketách Falcon a lodi Dragon

Informace o vývoji a změnách na poli nosičů a kosmických lodí firmy SpaceX
Odpovědět
Uživatelský avatar
Samo
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2102
Reputace: 1307
Registrován: 29.8.2015 22:52
Re: Základní informace o raketách Falcon a lodi Dragon

Příspěvek od Samo »

A názov full thrust bude definitívne zrušený :facepalm:
"When you wish upon a falling star, your dreams can come true. Unless it's really a meteor hurtling to the Earth which will destroy all life. Then you're pretty much hosed, no matter what you wish for. Unless it's death by meteorite."
Uživatelský avatar
fretka323
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1034
Reputace: 3
Bydliště: Orlová
Registrován: 18.6.2014 20:41
Re: Základní informace o raketách Falcon a lodi Dragon

Příspěvek od fretka323 »

Vážně jsou ty nosnosti pro F9 a ne F9H? Protože to je hmotnost vyrovnávající se (LEO) a převyšující (GTO) nosnost Protonu!
E// Právě koukám na stránky SpX a na porovnání Falconu a Protonu a až nyní mi dochází, s jakým kolosem to přistáli! Do téhle chvíle jsem měl Falcon za větší-menší raketu, ale ona se v pohodě vyrovná středně velkým raketám!
Klidně mne oslovujte Radim.
Jardax
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 809
Reputace: 0
Registrován: 2.1.2015 15:33
Re: Základní informace o raketách Falcon a lodi Dragon

Příspěvek od Jardax »

Ono se staci podivat na to video s prevozem stupne co pristal na plosine... tam to je videt naprosto jasne jaka je to krava :)
Uživatelský avatar
Samo
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2102
Reputace: 1307
Registrován: 29.8.2015 22:52
Re: Základní informace o raketách Falcon a lodi Dragon

Příspěvek od Samo »

Musím sa priznať že aj mňa tie nosnosti dostali veď na LEO prekonáva aj AtlasV 552 no na GTO to bude asi menej kvôli slabšiemu hornému stupňu ale aj tak.
"When you wish upon a falling star, your dreams can come true. Unless it's really a meteor hurtling to the Earth which will destroy all life. Then you're pretty much hosed, no matter what you wish for. Unless it's death by meteorite."
otaznick
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 36
Reputace: 2
Registrován: 22.12.2015 12:26
Re: Základní informace o raketách Falcon a lodi Dragon

Příspěvek od otaznick »

U aktuálního záznamu startu rakety SpaceX mě zaujala informace o tlakování paliva. Lze tlakovat palivo i jinak než heliem? Zrovna helia prý už mnoho nezbývá, tak by dlouhodobý projekt měl počítat i s alternativami, jinak by se provoz mohl do budoucna dost podražit. :roll:
Jak mám projekty Elona Muska rád, tak zrovna využívání helia na rychlé natlakování mi přijde dost krátkozraké.
Uživatelský avatar
DanHeřt
Zkušený vesmírný badatel
Zkušený vesmírný badatel
Příspěvky: 726
Reputace: 1
Registrován: 19.12.2015 1:38
Re: Základní informace o raketách Falcon a lodi Dragon

Příspěvek od DanHeřt »

Na tlakování se také celkem běžně používá dusík, ale teď si nejsem stoprocentně jistý, jestli by náhodou nezačal na podchlazeném kyslíku kapalnět.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
"I reject your reality and substitute my"
adambuchta
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 63
Reputace: 0
Registrován: 20.1.2016 16:33
Re: Základní informace o raketách Falcon a lodi Dragon

Příspěvek od adambuchta »

otaznick píše:U aktuálního záznamu startu rakety SpaceX mě zaujala informace o tlakování paliva. Lze tlakovat palivo i jinak než heliem? Zrovna helia prý už mnoho nezbývá, tak by dlouhodobý projekt měl počítat i s alternativami, jinak by se provoz mohl do budoucna dost podražit. :roll:
Jak mám projekty Elona Muska rád, tak zrovna využívání helia na rychlé natlakování mi přijde dost krátkozraké.
Helium je dnes volně obchodovatelné a myslím, že tomu tak dlouho zůstane. Elon má úplně jiné problémy na řešení a toto je v podstatě drobnost.
Koneckonců, helium se získává ze zemního plynu a jeho ložiska se téměř vždy vyskytují spolu s ropou, což je surovina i pro výrobu leteckého petroleje, na který F9 létá.
Jardax
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 809
Reputace: 0
Registrován: 2.1.2015 15:33
Re: Základní informace o raketách Falcon a lodi Dragon

Příspěvek od Jardax »

DanHeřt píše:Na tlakování se také celkem běžně používá dusík, ale teď si nejsem stoprocentně jistý, jestli by náhodou nezačal na podchlazeném kyslíku kapalnět.
I na nepodchlazenem, ma teplotu varu o fous vys nez kyslik... kecam. Niz. :)
Ale jen o par stupnu, takze by to mozna bylo i riziko...
Uživatelský avatar
MaG
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1900
Reputace: 743
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Registrován: 2.8.2012 22:10
Kontaktovat uživatele:
Re: Základní informace o raketách Falcon a lodi Dragon

Příspěvek od MaG »

Zkusil bych se trochu zasnít, že až bude třeba za sto a nebo více let problém s dostupností hélia, že se začne vyrábět termojadernou fúzí deuteria s triciem. Nicméně ono je krom zemního plynu i v horninách, takže toto je věc, kterou zatím není třeba řešit.
Tris
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 404
Reputace: 5
Bydliště: Glasgow
Registrován: 12.4.2016 18:31
Re: Základní informace o raketách Falcon a lodi Dragon

Příspěvek od Tris »

https://twitter.com/FLSPACErePORT/statu ... 5550188545

Navrácené první stupně zezačátku nebudou zalétávány v celku, ale jejich jednotlivé komponenty (motory, přistávací nohy, gridfins) se použijí v nových raketách.

Je to relativně přirozený vývoj, takže mě to moc nerozrušuje. Jenom Elonova rétorika občas dokáže být trochu zavádějící.

NICMÉNĚ stále se mluví o druhém letu F9-023 - https://twitter.com/spacecom/status/735194804619902976. Je to chaotický :lol:
"In ancient days, men looked at stars and saw their heroes in the constellations. In modern times, we do much the same, but our heroes are epic men of flesh and blood."

Odpovědět

Zpět na „Rakety a lodě“