Super Heavy (BFR)

Informace o vývoji a změnách na poli nosičů a kosmických lodí firmy SpaceX
Odpovědět
Jardax
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 809
Reputace: 0
Registrován: 2.1.2015 15:33
Re: BFR - Big "Falcon" Rocket ?

Příspěvek od Jardax »

Pospíšil píše:
Jardax píše:A ja jsem nekde psal neco o americkych zakaznicich?
To ne, ale píšeš, že to za 3 roky číňan obšlehne a bude nabízet za stejnou cenu.
Můj názor je ten, že se to nestane.
Rozumim, komentujes neco co jsem nerekl, protoze proste mas tu potrebu. Tak jo :)
RiMr píše:Číňan například dodnes není schopen vyrobit kopie ruských proudových motorů se stejnými parametry, hlavně životností. O mnohem modernějších amerických motorech nové generace (co jsou v F-22 a F-35) ani nemluvě.
Jake se mu asi budou kopírovat metanové motory?
Tak ja si nemyslim, ze by to bylo slozitejsi. Slozitejsi je vyvoj, vyroba uz bude relativne jednoducha. Zalezi jak moc to budou chtit cinani ukrast... vyroba Raptoru a F119 probiha v diametralne odlisnem rezimu, rekl bych...
Uživatelský avatar
RiMr
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 194
Reputace: 0
Registrován: 22.12.2015 12:23
Re: BFR - Big "Falcon" Rocket ?

Příspěvek od RiMr »

Jakože když nejsou schopni okopírovat motory které tam fyzicky mají a mají je stokrát a tisíckrát rozebrané do posledního šroubku (ruské proudové), tak okopírovat Raptor nebo BE-4 které budou znát v nejlepším případě z kusých informací techn. špionáže bude brnkačka?
Pod stromečkem letos nic nepotřebuju, stejně se tam už nic nevleze. Je tam očouzený válec vysoký 41 metrů...
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10828
Reputace: 10263
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: BFR - Big "Falcon" Rocket ?

Příspěvek od Pospíšil »

Jardax píše:
Pospíšil píše:
Jardax píše:A ja jsem nekde psal neco o americkych zakaznicich?
To ne, ale píšeš, že to za 3 roky číňan obšlehne a bude nabízet za stejnou cenu.
Můj názor je ten, že se to nestane.
Rozumim, komentujes neco co jsem nerekl, protoze proste mas tu potrebu. Tak jo :)
Těmi americkými zákazníky myslím to, že BFR/BFS bude mít dost vlastních zakázek a nebude potřebovat "brát" číňanům jejich komerční zákazníky (o státní zakázky, kterých je v číně většina tu samozřejmě nejde, ty mají čínské nosiče jisté). Z toho plyne, že číňani nebudou mít potřebu rychle zahodit současně vyvíjené a používané jednorázové nosiče a nebo jít na komerčním trhu na dumpingové ceny, kterými by chtěli konkurovat BFR.
A jak podotkl RiMr, k tomu abys něco úspěšně obšlehnul potřebuješ pár drobností, které číňanům asi budou chybět:

- originální produkt, jež se chystáš zkopírovat (state of the art matalox motor s dvojitým uzavřeným cyklem, pokročilou lehkou TPS pro návrat alespoň 2. kosmickou, atd)
- zkušenosti s pokrokovými technologiemi výroby (rozměrné kompozitní nosné struktury pro kryogenní teploty, 3D tisk žáropevných kovových dílů, atd.)
- pokročilé výpočetní metody a SW (retropropulsní brždění a přesné navádění na přistání).

Ano, Musk se čínského kopírování bojí, protože si nedělá vůbec žádné iluze o jejich dodržování mezinárodního patentového práva ... proto taky SpX nic moc nepatentuje, ale nechává jen doma pod pokličkou.
Číňani se do znovupoužitelných raket jednou pustí taky, Musk všem dokázal, že to funguje. Budou si je ale muset vyvinout sami a vlastní cestou ... od SpX mohou zkopírovat jen to, co vidí i všichni ostatní ve zveřejněných prezentacích.


Btw. podíl SpX na trhu s komerčními zakázkami je už letos zcela dominantní a s CN vůbec nesoutěží.

---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Jardax
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 809
Reputace: 0
Registrován: 2.1.2015 15:33
Re: BFR - Big "Falcon" Rocket ?

Příspěvek od Jardax »

RiMr píše:Jakože když nejsou schopni okopírovat motory které tam fyzicky mají a mají je stokrát a tisíckrát rozebrané do posledního šroubku (ruské proudové), tak okopírovat Raptor nebo BE-4 které budou znát v nejlepším případě z kusých informací techn. špionáže bude brnkačka?
Ale ja nepsal o kopirovani fyzickeho produktu, to by si asi tezko koupili BFR na reverse engineering :)
Ja mluvim o tom, ze pro ne asi nebude az takovy problem ukrast cely vyzkym a konstrukcni plany.
Protoze bych rekl, ze vyvoj a vyroba SX nebude zdaleka tak zabezpecena jako F119 pro Raptor, napriklad.
A technologicky to neni zas az tak hitech, jen je to diky tomu vyzkumu vysoce optimalizovane reseni.
No nic.
Jardax
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 809
Reputace: 0
Registrován: 2.1.2015 15:33
Re: BFR - Big "Falcon" Rocket ?

Příspěvek od Jardax »

Pospíšil píše:
Jardax píše:
Pospíšil píše: To ne, ale píšeš, že to za 3 roky číňan obšlehne a bude nabízet za stejnou cenu.
Můj názor je ten, že se to nestane.
Rozumim, komentujes neco co jsem nerekl, protoze proste mas tu potrebu. Tak jo :)
Těmi americkými zákazníky myslím to, že BFR/BFS bude mít dost vlastních zakázek a nebude potřebovat "brát" číňanům jejich komerční zákazníky (o státní zakázky, kterých je v číně většina tu samozřejmě nejde, ty mají čínské nosiče jisté).
A jak podotkl RiMr, k tomu abys něco úspěšně obšlehnul potřebuješ pár drobností, které číňanům asi budou chybět:

- originální produkt, jež se chystáš zkopírovat (state of the art matalox motor s dvojitým uzavřeným cyklem, pokročilou lehkou TPS pro návrat alespoň 2. kosmickou, atd)
- zkušenosti s pokrokovými technologiemi výroby (rozměrné kompozitní nosné struktury pro kryogenní teploty, 3D tisk žáropevných kovových dílů, atd.)
- pokročilé výpočetní metody a SW (retropropulsní brždění a přesné navádění na přistání).

Ano, Musk se čínského kopírování bojí, protože si nedělá vůbec žádné iluze o jejich dodržování mezinárodního patentového práva ... proto taky SpX nic moc nepatentuje, ale nechává jen doma pod pokličkou.
Číňani se do znovupoužitelných raket jednou pustí taky, Musk všem dokázal, že to funguje. Budou si je ale muset vyvinout sami a vlastní cestou ... od SpX mohou zkopírovat jen to, co vidí i všichni ostatní ve zveřejněných prezentacích.


Btw. podíl SpX na trhu s komerčními zakázkami je už letos zcela dominantní a s CN vůbec nesoutěží.

Ale ja jsem nepsal ani nic o podilech na komercnim trhu. Ja ti fakt nerozumim co resis.
Napsal jsem jen, ze to za tu cenu asi jen tak nebude, ale ze to za tri roky nabidne za tu cenu okopirovane cinan. Co si z tohodal fabulujes je uz jina vec...
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: BFR - Big "Falcon" Rocket ?

Příspěvek od Dugi »

Klid, Mirek jen reagoval na tvoje prohlášení. Víc za tím nehledej. ;-)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3882
Reputace: 3049
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: BFR - Big "Falcon" Rocket ?

Příspěvek od petrsida »

Na té tabulce je zajímavých několik věcí: jak ULA vlastně vůbec nežije z komerčních zakázek, jak Evropa si dokáže držet svůj podíl (zatím) a jak na úspěchu SpaceX vlastně nejvíc tratí Rusko
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10828
Reputace: 10263
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: BFR - Big "Falcon" Rocket ?

Příspěvek od Pospíšil »

Jardax píše:A technologicky to neni zas az tak hitech, jen je to diky tomu vyzkumu vysoce optimalizovane reseni.
Hmm, zajímavý názor, ... co je potom podle tebe hi-tech v raketových motorech současnosti?
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3882
Reputace: 3049
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: BFR - Big "Falcon" Rocket ?

Příspěvek od petrsida »

Ono udělat celo kompozitní raketu takových rozměrů s kryonádržema taky není zase až taková brnkačka

osobně si myslím, že i jen ukrást plány by byl hodně velký problém, natož to zkopírovat do takové míry, aby letěli
Jardax
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 809
Reputace: 0
Registrován: 2.1.2015 15:33
Re: BFR - Big "Falcon" Rocket ?

Příspěvek od Jardax »

Dugi píše:Klid, Mirek jen reagoval na tvoje prohlášení. Víc za tím nehledej. ;-)
A protoze je to modry, musi to byt predevcirem.

Klid, Dugi, to jsem jen reagoval na tvoje prohlaseni, vic za tim nehledej :D

Odpovědět

Zpět na „Rakety a lodě“