Super Heavy (BFR)

Informace o vývoji a změnách na poli nosičů a kosmických lodí firmy SpaceX
Odpovědět
VitVymola
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 86
Reputace: 67
Registrován: 20.9.2019 14:20
Re: Super Heavy (BFR)

Příspěvek od VitVymola »

Pospíšil píše: 2.1.2021 19:46 Proč? Protože téměř prázdná SH bude vážit kolem 180-200 tun a na výšku má 70 metrů...
Ale já jsem komentoval pouze tu navigaci, nikoliv způsob zachycení.
Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3882
Reputace: 3049
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: Super Heavy (BFR)

Příspěvek od petrsida »

Klid kluci, je to jenom raketa ;)

Já bych si tu legraci představoval nějak takto, otočné vahadlo s protizávažím a tlumením, které zároveň funguje jako zdvihací mechanismus, přistání mimo rampu

je to taková malůvka, tak se neděste

Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3882
Reputace: 3049
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: Super Heavy (BFR)

Příspěvek od petrsida »

Z jiného soudku

nový update od Brendana Lewise, děkujeme

Obrázek
JiHO
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 27
Reputace: 0
Bydliště: Brno
Registrován: 16.2.2017 19:27
Re: Super Heavy (BFR)

Příspěvek od JiHO »

@Pospisil: mate samozrejmne pravdu, bude to kolos. :-D
A bylo by zajimave vedet, jestli rekneme ten +/- 1m je proste maximalni dosazitelne "rozliseni" navedeni takoveho macka. Docela by me zajimalo, jak presne se to da spocitat, respektive simulovat (co vsechno na to ma zasadni vliv a jak dobre je to zname).

Napada me me par faktoru, co omezuji moznosti srovnavat presnost pristani SH a F9:
1) jine rozmery a hmotnosti (cim vetsi, tim hur riditelny, ale zase stabilnejsi a lepe odolavajici vetru?)
2) jine chovani paliva v nadrzich (napr. momenty hybnosti kerosinu a metanu, nevim jestli je to podstatne)
3) jiny pohon (Merlin vs Raptor) a to predevsim z hlediska dynamickych zmen tahu (tyto udaje nejsou k dispozici ze?)
4) jiny pomer rozsahu tahu a hmotnosti: SH by mel teoreticky umet zaviset ve stylu New Glenn?

Pokud je to OT, tak se omlouvam. Me jen tohle tema pripomnelo stare dobre casy, kdy jsem se pokousel pochopit teorii rizeni. Tento muj zlocin je jiz nastesti promlceny :icon_eek:
What is the most important thing a man needs if he wants to build? The will to do it. Wernher Von Braun
Peter
Zkušený vesmírný badatel
Zkušený vesmírný badatel
Příspěvky: 774
Reputace: 291
Registrován: 26.8.2018 17:23
Re: Super Heavy (BFR)

Příspěvek od Peter »

petrsida píše: 3.1.2021 1:31 ... Já bych si tu legraci představoval nějak takto, otočné vahadlo s protizávažím a tlumením, které zároveň funguje jako zdvihací mechanismus, přistání mimo rampu...
Pospíšil píše: 2.1.2021 19:46 Proč? Protože téměř prázdná SH bude vážit kolem 180-200 tun a na výšku má 70 metrů...
Takze system protizavazi musi generovat neco kolem 180 tun...
Ta vez by se v prazdnem stavu docela ohybala ne?
Rsp. jednoduche rameno s protizavazim to neresi.
Spis by to mel byt nejaky kladkostrojovy system, aby to zavazi tak nezatezovalo vlastni konstrukci veze.

Jenom poznamky k pevnosti konstrukce...
laik píše: 2.1.2021 21:06 Youngův modul, též modul pružnosti, je vztah mezi poměrným protažením vzorku materiálu (vodorovná osa) a napětím v něm vznikajícím (svislá osa). Určuje tak sklon úsečky v úvodu grafu. Vlastně je to tuhost materiálu...
Z fyziky si pamatuji, co to je, ale nedokazi to aplikovat na takto velke a tezke konstrukce.
Ale dekuji za detaily.

:klaní se: :klaní se: :klaní se:
"Když se podíváš na nebe, sníš o tom být mezi hvězdami. Když jsi mezi hvězdami a podíváš se dolů, sníš o tom být zpátky na Zemi."
Chris Sembroski
Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3882
Reputace: 3049
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: Super Heavy (BFR)

Příspěvek od petrsida »

Protizávaží nemusí nutné mít plnou váhu lodi, něco lze nechat na hydraulice, to jestli se věž bude ohýbat záleží na tom jak robustní tu konstrukci uděláš, 200 tun zase není neřešitelný problém, navíc by se to dalo udělat i tak, ze rameno v prázdném stavu vzepre zespodu konzola

Jinak jasné, jde to udělat tisícem způsobu, klidně pres kladky, ale znáš to, nejlepší soucastka je žádná soucastka

Odhadem co tam byt musí:
- pohyblivé rameno s tlumičem a nějaké protizávaží
- otočný mechanismus
- betonová vana chranici základy před dopadem v případě neúspěchu

Ještě mi vychází, ze by se se dat melo jenom na dvě kormidla, třetí to strašně komplikuje, bylo by extrémně namáhané při zhoupnuti stupně po dosednutí
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10821
Reputace: 10246
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Super Heavy (BFR)

Příspěvek od Pospíšil »

Já si naopak myslím, že výhodnější bude dosednout na všechna 4 kormidla, kvůli rozložení zátěže na 4 body, místo jen na 3 nebo dokonce jen 2.

Další zajímavý navrh:

Obrázek
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3882
Reputace: 3049
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: Super Heavy (BFR)

Příspěvek od petrsida »

Ten je pěkný, k těm 4 bodům záchytu, to pak ale bude potřebovat tlumiče na kyvy podél vertikální osy.
Uživatelský avatar
Saturn1234
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1374
Reputace: 765
Bydliště: Praha
Registrován: 13.4.2020 11:19
Kontaktovat uživatele:
Re: Super Heavy (BFR)

Příspěvek od Saturn1234 »

Celé jsem to tu nečetl, takže jestli to tu už někde bylo, tak se omlouvám, ale k čemu to SpaceX vlastně bude? Super Heavy nebude schopen dosednout tak měkce? Nic jiného mě asi nenapadá. :krčící rameny:
lift off we have a lift off
Uživatelský avatar
laik
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1163
Reputace: 720
Registrován: 19.6.2016 8:52
Re: Super Heavy (BFR)

Příspěvek od laik »

Komentář Scotta Manleyho k tématu

Odpovědět

Zpět na „Rakety a lodě“