Starlink v1.0 L2 (7.1.2020)

Odpovědět
Sajri
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 381
Reputace: 569
Bydliště: Ondřejov
Registrován: 21.3.2017 14:40
Re: Starlink #3

Příspěvek od Sajri »

lamid píše: Korektne by bolo:
Zbylá čtyřicítka družic pak bude čekat více než měsíc, než se stáčením roviny dráhy vplivom rotácie nehomogenního zemského telesa upraví jejich dráha.
Tu už problém nevidím. Keď sa použije výraz "stáčenie roviny dráhy" v kontexte, je to zrozumiteľné.
Nahradiť "precesiu uzlov" len za "stáčaním roviny dráhy" u satelitov s pohonom nie je vhodné.
Tak nějak jsem to taky myslel - použít výraz "stáčení roviny dráhy" ve vhodném kontextu. Ne, že by se měl otrocky nahradit výraz "zemskou precesí" výrazem "stáčením roviny dráhy".

Kontext, který jsi použil ty, je srozumitelný a v pohodě, i když bych ho formuloval spíš takto: "stáčením roviny dráhy vlivem zploštělého zemského tělesa".
Rovina dráhy se stáčí proto, že je zemské těleso zploštělé (ale může být zploštělé a přesto homogenní, to jsou dva různé pojmy). Rotace Země sice způsobuje to zploštění, ale už nezpůsobuje to stáčení dráhy. Pokud by Země byla zploštělá ale nerotovala, bude se dráha stáčet úplně stejným způsobem.
lamid
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1076
Reputace: 0
Registrován: 25.7.2013 0:22
Kontaktovat uživatele:
Re: Starlink #3

Příspěvek od lamid »

"Pokud by Země byla zploštělá ale nerotovala, bude se dráha stáčet úplně stejným způsobem."

Rád sa vždy niečo podučím.

Inak hľadám už dlhšie odvodenie vzťahu na výpočet uzlovej precesie a zatiaľ som nenašiel.
"Naše cnosti a naše vady sú neoddeliteľné ako sila a hmota, keď ich oddelíte človek prestane existovať."
Nikola Tesla

lamid58.blogspot.sk
Stepan
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 469
Reputace: 190
Bydliště: Brno
Registrován: 4.11.2015 20:56
Re: Starlink #3

Příspěvek od Stepan »

Pro lamida. Já jako naprostý laik v tomto pojmu si nejlíp představím asi danou věc pojmem zemská precese než nějaké uzly. Precese uzlů je pro mě něco nepochopitelného, takže ono je otázka, zda používat pojmy, které si někteří ( já si myslím že hodně) lidi ani nedokáží představit.
milantos
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 581
Reputace: 195
Registrován: 27.10.2018 15:01
Re: Starlink #3

Příspěvek od milantos »

Jenže zemská precese = presesní pohyb Země -je naprosto něco jiného. A to, o čem je řeč, takhle vůbec nevypadá a nechová se to tak. Není přeci potřeba nějak do detailů pochopit proč a jak se to děje, ale jak to vypadá a co je důsledkem toho jevu.
P.S.: po 5ti minutové přednášce a 1 obrázku to pochopí každý. Podmínkou je , že musí chtít :)

Odpovědět

Zpět na „Mise Starlink“