Jason-3

Souhrn misí, které odstartovaly pomocí technologií firmy SpaceX
Odpovědět
Uživatelský avatar
DanHeřt
Zkušený vesmírný badatel
Zkušený vesmírný badatel
Příspěvky: 726
Reputace: 1
Registrován: 19.12.2015 1:38
Re: Jason-3

Příspěvek od DanHeřt »

Taková loď by musela být obrovská. A nesmíte zapomínat, že raketa je stavěná na zátěž jen v jednom směru. Nádrže nevydrží moc velké boční namáhání, takže nějáké zachycení o stěny by raketa nevydržela. Jak jsem již psal, žádné takovéhle komplikované řešení není potřeba, booster se na plošině zvládne udržet sám od sebe.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
"I reject your reality and substitute my"
Uživatelský avatar
kopapaka
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 352
Reputace: 2
Bydliště: kósek od Prostějova
Registrován: 23.5.2014 7:38
Re: Jason-3

Příspěvek od kopapaka »

Tak mě po krátké úvaze napadlo takové jednoduché řešení - čtyři lana po dvojcích z rohu do rohu, na jedné straně napevno kousek nad palubou, na druhé straně naviják stejně vysoko. Před přistáním by se povolená lana natáhla podél paluby a uchytila ve stejné výšce jako naviják pomocí trhacích provázků (nebo něčeho takového...). Po dosednutí by automat zapnul všechny navijáky a natáhl lana přes nohy... Jen nevím, jestli by tah přes skloněné nohy dokázal raketu udržet než nastoupí svářečka :)
Jen takový nápad... :D
Uživatelský avatar
sierra
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 82
Reputace: 1
Registrován: 26.2.2013 21:09
Re: Jason-3

Příspěvek od sierra »

kopapaka píše:Tak mě po krátké úvaze napadlo takové jednoduché řešení - čtyři lana po dvojcích z rohu do rohu, na jedné straně napevno kousek nad palubou, na druhé straně naviják stejně vysoko. Před přistáním by se povolená lana natáhla podél paluby a uchytila ve stejné výšce jako naviják pomocí trhacích provázků (nebo něčeho takového...). Po dosednutí by automat zapnul všechny navijáky a natáhl lana přes nohy... Jen nevím, jestli by tah přes skloněné nohy dokázal raketu udržet než nastoupí svářečka :)
Jen takový nápad... :D
TAky jsem nad tímhle přemýšlel..... ale mel bych strach že při přistání k nějaké straně bych 1 stupen podrazil, to spíš mít pod palubou obří elektromagnet :D :D
Jardax
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 809
Reputace: 0
Registrován: 2.1.2015 15:33
Re: Jason-3

Příspěvek od Jardax »

Stupen dostane tri externi navijaky, nekam doprostred sve vysky, a po pristani z nich vystreli lana.
Nekdo je pak bude muset rychle zahaknout do tri ze sesti navijaku na palube a dotahnout, ale to uz zvladnou...
Takhle nejak bych to asi vyresil nejjednoduseji :)
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Jason-3

Příspěvek od Dugi »

To už tam dej rovnou harpuny jako na Philae :-D
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Jardax
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 809
Reputace: 0
Registrován: 2.1.2015 15:33
Re: Jason-3

Příspěvek od Jardax »

Dugi píše:To už tam dej rovnou harpuny jako na Philae :-D
Napadlo me to, ale je mi lito dronu... :D
Uživatelský avatar
kopapaka
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 352
Reputace: 2
Bydliště: kósek od Prostějova
Registrován: 23.5.2014 7:38
Re: Jason-3

Příspěvek od kopapaka »

sierra: já to řešil jako co nejjednoduší - ideální by byly čtyři kladky posuvné podél hran paluby a s brzdou. Systém by je pak dobrzdil podle polohy stupně....
Ale tohle by šlo i u toho "trhacího" systému- prostě by systém navíjel tak, aby k podražení nedošlo...

edit: když už jsme u šílených nápadů, to už by šlo dát na konec nohy kus ocelové trubky s termitem uvnitř. Odpálit při dosednutí a Falcon by se sám přivařil k palubě :D
Uživatelský avatar
JNL
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 36
Reputace: 0
Bydliště: Kroměříž
Registrován: 27.1.2012 18:48
Re: Jason-3

Příspěvek od JNL »

Přidělat na bok trysky a přistávat vodorovně a ne svisle to už by byla větší jistota že z takové výšky by to nebouchlo :)
JosefL.
Lidé jsou stvořeni k tomu, aby kontemplovali a přemýšleli o vesmíru. Oni sami nedosahují této vrcholné dokonalosti, ale jsou součástí této dokonalosti.
Cicero Marcus Tullius
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Jason-3

Příspěvek od Dugi »

Pánové, z Vás všech by měli na patentním úřadě opravdu radost :-)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
sierra
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 82
Reputace: 1
Registrován: 26.2.2013 21:09
Re: Jason-3

Příspěvek od sierra »

kopapaka píše:sierra: já to řešil jako co nejjednoduší - ideální by byly čtyři kladky posuvné podél hran paluby a s brzdou. Systém by je pak dobrzdil podle polohy stupně....
Ale tohle by šlo i u toho "trhacího" systému- prostě by systém navíjel tak, aby k podražení nedošlo...

edit: když už jsme u šílených nápadů, to už by šlo dát na konec nohy kus ocelové trubky s termitem uvnitř. Odpálit při dosednutí a Falcon by se sám přivařil k palubě :D
To by bylo absolutně dokonalé :) Nemuseli bychom čekat na partu fachmanů s hořáky :)

Odpovědět

Zpět na „Mise“