Planetum-1

Do této sekce patří veškeré debaty o malých satelitech standardizovaných rozměrů, pro které se vžilo označení "cubesaty"
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Planetum-1

Příspěvek od Dugi »

Dovolím si vstoupit do zdejší diskuse, která mne mimochodem velice zajímá, jednou aktualitou.
Pozemní stanice v Mexiku zachytila signál Planetum-1 cca minutu po zahájení jeho vysílání. Zatím přijaté údaje ukazují, že družice funguje! Velká gratulace tvůrcům projektu a přeju jim mnoho štěstí do dalších dnů, týdnů a měsíců.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Vaclavik
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 3259
Reputace: 4014
Registrován: 9.1.2013 16:26
Kontaktovat uživatele:
Re: Planetum-1

Příspěvek od Vaclavik »

Sajri píše: 25.5.2022 19:39 Jenže SpaceX píše (cituji): Startovní okno se otevírá v 18:27 UTC.
Zatímco Michal píše: Startovní okno se otevírá ve 20:26:59,990 SELČ.
Takže se snažím zjistit, v čem se liší startovní okno SpaceX od toho Michalova. Proč když SpaceX "definitoricky" uvádí, že okno se otevírá v 18:27, on uvádí něco jiného.
Na to už jsem ti odpověděl. Stačí číst. Zaokrouhlují to. Přemýšlej. Jinak by psali 18:27:00 nebo 18:27:00,000 nebo jenom 06 pm apod. :)

Edit: Tento příspěvek jsem odeslal ve 12:54:15,136 (dotyk klávesy), 12:54:15,878 (její plné stisknutí), odeslání na server netuším. Proč systém fóra "definotoricky" (mimochodem strašné slovo) uvádí 12:54?
Sajri
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 381
Reputace: 569
Bydliště: Ondřejov
Registrován: 21.3.2017 14:40
Re: Planetum-1

Příspěvek od Sajri »

Dobře, tak já položím znovu otázku, na kterou jsi mi explicitně neodpověděl (a proto jsem se ptal dál):

Nebo Space-X vydává nějaké interní neveřejné zprávy (z nichž se to pak zaokrouhluje na web), podle kterých je skutečný a správný čas otevření okna v 18:26:59,990 UTC, ke kterým máš přístup a odkud jsi informaci převzal ty?

Stačí mi odpověď typu ano/ne.
A pokud je odpověď ne, tak otázka trvá: kde jsi vzal ten čas?
Uživatelský avatar
Vaclavik
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 3259
Reputace: 4014
Registrován: 9.1.2013 16:26
Kontaktovat uživatele:
Re: Planetum-1

Příspěvek od Vaclavik »

Sajri píše: 26.5.2022 13:57 Dobře, tak já položím znovu otázku, na kterou jsi mi explicitně neodpověděl (a proto jsem se ptal dál):

Nebo Space-X vydává nějaké interní neveřejné zprávy (z nichž se to pak zaokrouhluje na web), podle kterých je skutečný a správný čas otevření okna v 18:26:59,990 UTC, ke kterým máš přístup a odkud jsi informaci převzal ty?

Stačí mi odpověď typu ano/ne.
A pokud je odpověď ne, tak otázka trvá: kde jsi vzal ten čas?
Odpověď je ano i ne. SpaceX oficiálně na webu vydá zaokrouhlený (což nemáš rád) čas 18:27 UT, ale interně ten "přesný" dle definice přesnosti co jsem popsal dříve mi někdo pošle soukromou poštou případně se objeví např. na Twitteru. A odtud já ten údaj přeberu.
Sajri
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 381
Reputace: 569
Bydliště: Ondřejov
Registrován: 21.3.2017 14:40
Re: Planetum-1

Příspěvek od Sajri »

Díky, to je informace, která mě zajímala od samého začátku.

(A není pravda, že nemám rád zaokrouhlování. Ani nevím, jak to z mých komentářů plyne. To ty nemáš rád zaokrouhlování, a proto místo času 18:27 uvádíš tu "šílenost" s přesností na milisekundy :-D . To co ale opravdu nemám rád, je zveřejňování informací bez odkazu na jejich zdroj, což často vede k docela zbytečným diskuzím.)
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10176
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Planetum-1

Příspěvek od Pospíšil »

Ono ne všechny zdroje, ke kterým se člověk dostane, jsou veřejně dostupné a proto na ně nelze odkazovat.
Že to nemáš rád, s tím bohužel nic nenaděláme.
Taky mám zákulisní informace od přímých zdrojů z průmyslu (i SpX), se kterými ale nemůžu otevřeně přijít na toto ani jiné fórum.
Když jsem to párkrát v minulosti udělal, nedopadlo to úplně dobře...
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Vaclavik
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 3259
Reputace: 4014
Registrován: 9.1.2013 16:26
Kontaktovat uživatele:
Re: Planetum-1

Příspěvek od Vaclavik »

Sajri píše: 26.5.2022 14:32To co ale opravdu nemám rád, je zveřejňování informací bez odkazu na jejich zdroj, což často vede k docela zbytečným diskuzím.)
To máš 100% pravdu. I já tímto hřeším. Nadruhou stranu se tu snažím dávat i neoficiální/"neveřejné" informace a u těch samozřejmě zdroj uvést nemohu nebo jsem sám zdrojem :) Stejně tak jsem si zvykl sem dávat své tweety. Šetří mi to neskutečně moc času jak na různých fórech, tak i vůči médiím, které si to přeberou a "neotravují" voláním apod.
Uživatelský avatar
MaG
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1898
Reputace: 734
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Registrován: 2.8.2012 22:10
Kontaktovat uživatele:
Re: Planetum-1

Příspěvek od MaG »

Michale díky za zajímavé informace a aktuální tweety. Neskutečně to pomáhá nám popularizátorům.

Sajri díky že ses zeptal. Taky mi to vrtalo už dávno hlavou a tady to bylo do očí bijící :-)
Uživatelský avatar
Vaclavik
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 3259
Reputace: 4014
Registrován: 9.1.2013 16:26
Kontaktovat uživatele:
Re: Planetum-1

Příspěvek od Vaclavik »

MaG píše: 26.5.2022 14:51 Sajri díky že ses zeptal. Taky mi to vrtalo už dávno hlavou a tady to bylo do očí bijící :-)
Nic není do očí bijící, tak to prostě je. To že to tak nevnímáte není problém daného systému :)
Sajri
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 381
Reputace: 569
Bydliště: Ondřejov
Registrován: 21.3.2017 14:40
Re: Planetum-1

Příspěvek od Sajri »

Pokud všechny veřejné zdroje uvádějí čas 18:27 a jeden jediný veřejný zdroj, který navíc evidentně není zdrojem původním, uvádí čas 18:26:59,990, tak to bije do očí všechny, kdo mají oči.
Co nevnímáme? Vnímáme to, že to tak je (že všechny veřejné zdroje uvádějí něco jiného, než ty), a proto nás to bije do očí.
Co není problém jakého systému? Někdo tu psal něco o nějakém problému?

Odpovědět

Zpět na „Cubesaty“