Planetum-1

Do této sekce patří veškeré debaty o malých satelitech standardizovaných rozměrů, pro které se vžilo označení "cubesaty"
Uživatelský avatar
Zdenecek
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 402
Reputace: 707
Bydliště: Pár km od Hradce Králové
Registrován: 30.4.2022 12:59
Kontaktovat uživatele:
Planetum-1

Příspěvek od Zdenecek »

Planetum-1 je jedenáctý Český CubeSat (pokud se nepletu)
Má startovat 25.5.2022 v rámci mise Transporter-5 Falcon 9 block 5
Když jsem oblétával zemi ve své kosmické lodi, viděl jsem, jak je naše planeta překrásná. Lidé, chraňme a zvětšujme onu krásu a neničme ji!

Jurij Alexejovič Gagarin
Uživatelský avatar
Vaclavik
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 3257
Reputace: 4014
Registrován: 9.1.2013 16:26
Kontaktovat uživatele:
Re: Planetum-1

Příspěvek od Vaclavik »

Zdenecek píše: 23.5.2022 13:24 Planetum-1 je jedenáctý Český CubeSat (pokud se nepletu)
Půjde o pátý český CubeSat a celkově jedenáctou českou družici.
Uživatelský avatar
Vaclavik
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 3257
Reputace: 4014
Registrován: 9.1.2013 16:26
Kontaktovat uživatele:
Re: Planetum-1

Příspěvek od Vaclavik »

Sajri
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 381
Reputace: 569
Bydliště: Ondřejov
Registrován: 21.3.2017 14:40
Re: Planetum-1

Příspěvek od Sajri »

Michale, všechny veřejné zdroje, co jsem našel, uvádějí, že startovní okno se otevírá v 18:27 UTC. Můžu se zeptat, kde se bere ten rozdíl 0.01 sekundy v tvém příspěvku?
Uživatelský avatar
Saturn1234
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1374
Reputace: 765
Bydliště: Praha
Registrován: 13.4.2020 11:19
Kontaktovat uživatele:
Re: Planetum-1

Příspěvek od Saturn1234 »

Mám si snad přeřídit budíka? :o
lift off we have a lift off
Uživatelský avatar
Vaclavik
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 3257
Reputace: 4014
Registrován: 9.1.2013 16:26
Kontaktovat uživatele:
Re: Planetum-1

Příspěvek od Vaclavik »

Sajri píše: 25.5.2022 16:03 Michale, všechny veřejné zdroje, co jsem našel, uvádějí, že startovní okno se otevírá v 18:27 UTC. Můžu se zeptat, kde se bere ten rozdíl 0.01 sekundy v tvém příspěvku?
Řekl bych, že ostatní zdroje prostě celkem logicky zaokrouhlují.
Sajri
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 381
Reputace: 569
Bydliště: Ondřejov
Registrován: 21.3.2017 14:40
Re: Planetum-1

Příspěvek od Sajri »

Takže ostatní zdroje (včetně oficiálních stránek Space-X) převzaly údaj od tebe a zaokrouhlily ho? (Samozřejmě ironie :-) , protože odpověď na mou otázku jsi dost odbyl.)
Nebo Space-X vydává nějaké interní neveřejné zprávy (z nichž se to pak zaokrouhluje na web), podle kterých je skutečný a správný čas otevření okna v 18:26:59,990 UTC, ke kterým máš přístup a odkud jsi informaci převzal ty?

A pokud ta druhá možnost, tak mám ještě doplňující otázku: orbitální mechanika (v případě tohoto startu) nějak vyžaduje, aby start nastal s přesností na 0.01 s? (Nebo dokonce s přesností 0.001 s, protože na tři cifry uvádíš ten údaj). Co by se stalo, kdyby raketa odstartovala o 0.01 s dřív (třeba už v 18:26:59,980 UTC)? Už by se nedokázala dostat na požadovanou dráhu? Vzhledem ke všem faktorům, které to ovlivňují, mi přijde divné, že i "interní" oficiální otevření okna se prostě nezaokrouhlí na celé sekundy, nebo dokonce celé minuty.
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10176
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Planetum-1

Příspěvek od Pospíšil »

Nevím, jak na to bude reagovat Michal, ale pro mě ta infomace o otevření okna znamená, že start je naplánován na celou minutu, právě v 18:27:00:000, tj. 0,01 s po otevření startovního okna.
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Vaclavik
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 3257
Reputace: 4014
Registrován: 9.1.2013 16:26
Kontaktovat uživatele:
Re: Planetum-1

Příspěvek od Vaclavik »

Sajri píše: 25.5.2022 17:08 Takže ostatní zdroje (včetně oficiálních stránek Space-X) převzaly údaj od tebe a zaokrouhlily ho? (Samozřejmě ironie :-) , protože odpověď na mou otázku jsi dost odbyl.)
Nebo Space-X vydává nějaké interní neveřejné zprávy (z nichž se to pak zaokrouhluje na web), podle kterých je skutečný a správný čas otevření okna v 18:26:59,990 UTC, ke kterým máš přístup a odkud jsi informaci převzal ty?

A pokud ta druhá možnost, tak mám ještě doplňující otázku: orbitální mechanika (v případě tohoto startu) nějak vyžaduje, aby start nastal s přesností na 0.01 s? (Nebo dokonce s přesností 0.001 s, protože na tři cifry uvádíš ten údaj). Co by se stalo, kdyby raketa odstartovala o 0.01 s dřív (třeba už v 18:26:59,980 UTC)? Už by se nedokázala dostat na požadovanou dráhu? Vzhledem ke všem faktorům, které to ovlivňují, mi přijde divné, že i "interní" oficiální otevření okna se prostě nezaokrouhlí na celé sekundy, nebo dokonce celé minuty.
Jsem na mobilu, ale pokusím se být delší a snad více vysvětlující.
1) Takto přesný čas pro samotný start není důležitý. A to ani pro tzv. okamžité startovní okno. Vždy je dán očekávanou trajektorie letu a teoreticky výpočítanou cílovou oběžnou drahou. Na tu se ale nikdy družice přesně nedostane a to s ohledem na reálný chod nosné rakety a zejména posledního stupně. Vždy to je plus/mínus něco (minimalně ve 4 běžně sledovaných parametrech), většinou ale v toleranci která je buď přímo akceptovatelné nebo snadno "zadarmo" korigovatelná.
2) Přesný okamžik startu je dán chodem startovní sekvence. Ta od spuštění trvá opravdu přesný čas klidně i na ty tisíciny sekundy. Od jejího spuštění je tedy možné opět říct velmi přesný čas jejího konce. Pro samotnou misi je to ale jedno jestli se startuje v 11:59:59,567 nebo 12:00:00,147. Což by třeba mohl být ten optimální čas. Narušení schváleného odpočtu vkládáním různě dlouhých proluk by byl technicky náročný a zejména nebezpečný.
3) Okamžik startu znamená u mnoha raket něco jiného. Např. vydání povelu ke startu, náběh turbočerpadel a první dodávku PL do spalovací komory, zážeh motoru, náběh na nominální tah, opuštění vypousteciho stolu, první záznam radarového pohybu na rampě apod.

Tedy mnou uvedený čas startu je nerdí a je i spíš zpětně zajímavý zase pro nerdy :-)
Sajri
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 381
Reputace: 569
Bydliště: Ondřejov
Registrován: 21.3.2017 14:40
Re: Planetum-1

Příspěvek od Sajri »

Díky.
Ale pořád mi není jasné, kde se vzalo konkrétně to číslo 0.01 s. To je nějaká doba, která u Falconu 9 uplyne např. mezi náběhem na nominální tah a opuštěním vypouštěciho stolu?
Chápu to správně tak, že jsi vzal údaj od SpaceX, a odečetl od něj 0.01 s, protože SpaceX považuje za začátek startovacího okna opuštění vypouštěcího stolu, zatímco ty za něj považuješ náběh na nominální tah (nebo tak něco)?
Nemůže to být třeba tak, že ten "správný" čas otevření okna, který si SpaceX vnitřně stanovila, je 18:27:00.01, takže po odečtení 0.01 s to bude přesně 18:27?
Pospíšil píše: 25.5.2022 17:31 Nevím, jak na to bude reagovat Michal, ale pro mě ta infomace o otevření okna znamená, že start je naplánován na celou minutu, právě v 18:27:00:000, tj. 0,01 s po otevření startovního okna.
Jenže SpaceX píše (cituji): Startovní okno se otevírá v 18:27 UTC.
Zatímco Michal píše: Startovní okno se otevírá ve 20:26:59,990 SELČ.
Takže se snažím zjistit, v čem se liší startovní okno SpaceX od toho Michalova. Proč když SpaceX "definitoricky" uvádí, že okno se otevírá v 18:27, on uvádí něco jiného.

Odpovědět

Zpět na „Cubesaty“