Exoplanety

Náš web se v první řadě zaměřuje na kosmonautiku. Ale najdete tu i pár drobností o astronomii.
Odpovědět
Hawk
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 330
Reputace: 220
Registrován: 9.11.2018 11:04
Re: Exoplanety

Příspěvek od Hawk »

1.Promin, to uz je slovickareni(ja bych se mohl opet odvolat na Tvoji poznamku o technice 70 tych let, psal jsi , jestli se nepletu,ze to je zvladnutelne, tak bych to chapal, ze to je dostatecne . )Voyagery jsou idealni ukazkou techniky sedmdesatych let. Nic rychlejsiho konecne od te doby nevzniklo - myslim rychlost sondy vuci nasi hvezde, at se zase netocime na detailech. A cil (planety, mezihvezdny prostor)z pohledu rychlosti nehraje s ohledem na nase technicke moznosti moc roli, to bychom se napr. sest mesicu nekodrcali k Marsu.
2.Mimo tema je cela ta cast tohoto vlakna o mezihvezdnych letech v Exoplanetach, navic v astronomicke sekci.
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 642
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: Exoplanety

Příspěvek od Wopat »

Hawk píše: 31.12.2020 0:001.Promin, to uz je slovickareni
Kde přesně slovíčkařím?
Hawk píše: 31.12.2020 0:00ja bych se mohl opet odvolat na Tvoji poznamku o technice 70 tych let, psal jsi , jestli se nepletu,ze to je zvladnutelne, tak bych to chapal, ze to je dostatecne .
To, že je něco "zvládnutelné", neznamená, že je to dostatečné. Nic takového jsem nenapsal a ta slova ani v češtině nemají takto podobný význam, takže ano, pleteš se a svým chybným subjektivním vnímáním významu slov obracíš fakta naruby.

Pro lepší pochopení tedy znovu rozvedu svou poznámku o technice ze 70. let, byť jsem to už jednou udělal ve svém předchozím příspěvku. Řešili jsme uskutečnitelnost, důvody a správný čas vyslání sondy k exoplanetám. Bylo tady vícekrát zmíněno, že i když sonda nedoletí k exoplanetě, nebo tam doletí později než pozdější generace sond, je její vyslání vhodné i tak, jelikož může studovat mezihvězdný prostor. Na to jsem reagoval, že je to zbytečný luxus. V kosmickém měřítku je totiž mezihvězdný prostor za dveřmi a je pro nás "jednoduché" jej dosáhnout, jelikož to zvládla i technika ze 70. let, která tyto dálavy na té nejnižší úrovni zvládá zkoumat i dnes. Tím jsem chtěl říct, že pokud budeme chtít zkoumat mezihvězdný prostor, stačí sestavit sondu pro zkoumání mezihvězdného prostoru a poslat jí co nejrychleji ven. K tomu přece nepotřebuju o několik řádů dražší a vyspělejší sondu, kterou primárně pošlu k exoplanetě, i když vím, že tam asi nedoletí, ale bude fajn, když mi po cestě řekne něco o mezihvězdném prostoru.
Hawk píše: 31.12.2020 0:00Voyagery jsou idealni ukazkou techniky sedmdesatych let. Nic rychlejsiho konecne od te doby nevzniklo - myslim rychlost sondy vuci nasi hvezde, at se zase netocime na detailech.
Opět se pleteš. Nejrychlejší sonda vůči naší hvězdě je Parker Solar Probe. Ale jak říkáš, netočme se v detailech. Asi vím, jak to myslíš. Voyager má nejvyšší únikovou rychlost od Slunce. Díky gravitačním asistencím u Jupiteru a Saturnu je i rychlejší než New Horizons, která byla raketou při odletu od Země ještě rychlejší než Voyager. Ale to všechno nijak nerozporuje fakt, že jsme s dnešní technikou schopni vyslat sondu do mezihvězdného prostoru a v dohledné době tam dorazit a provádět měření. Ano, Voyagerům to pár desítek let trvalo. Ale znovu zopakuji, že Voyagery měly primárně zkoumat planety. Kdybychom chtěli, mohli bychom sondu urychlit natolik, že heliopauzu překonáme za zlomek času.
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.
milantos
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 579
Reputace: 195
Registrován: 27.10.2018 15:01
Re: Exoplanety

Příspěvek od milantos »

Wopat píše: 31.12.2020 13:21 . Kdybychom chtěli, mohli bychom sondu urychlit natolik, že heliopauzu překonáme za zlomek času.
Asi by to šlo o něco rychleji, ale nedomnívám se , že by to bylo zase až tak výrazně rychleji. To, co dělá hlavní hmotnost sond Voyager, tam budeme muset mít stejně - bez energie, ohřívačů ,vysílačů a antén se žádná sonda neobejde. A pokud budeme chtít využít gravitační pomoci planet, tam v tomto prostoru strávíme dost času. A současné raketové nosiče zase tak výrazný rozdíl proti té minulosti nepředstavují
Hawk
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 330
Reputace: 220
Registrován: 9.11.2018 11:04
Re: Exoplanety

Příspěvek od Hawk »

Wopat píše: 31.12.2020 13:21
Hawk píše: 31.12.2020 0:001.Promin, to uz je slovickareni
Kde přesně slovíčkařím?
Hawk píše: 31.12.2020 0:00ja bych se mohl opet odvolat na Tvoji poznamku o technice 70 tych let, psal jsi , jestli se nepletu,ze to je zvladnutelne, tak bych to chapal, ze to je dostatecne .
To, že je něco "zvládnutelné", neznamená, že je to dostatečné. Nic takového jsem nenapsal a ta slova ani v češtině nemají takto podobný význam, takže ano, pleteš se a svým chybným subjektivním vnímáním významu slov obracíš fakta naruby.

Pro lepší pochopení tedy znovu rozvedu svou poznámku o technice ze 70. let, byť jsem to už jednou udělal ve svém předchozím příspěvku. Řešili jsme uskutečnitelnost, důvody a správný čas vyslání sondy k exoplanetám. Bylo tady vícekrát zmíněno, že i když sonda nedoletí k exoplanetě, nebo tam doletí později než pozdější generace sond, je její vyslání vhodné i tak, jelikož může studovat mezihvězdný prostor. Na to jsem reagoval, že je to zbytečný luxus. V kosmickém měřítku je totiž mezihvězdný prostor za dveřmi a je pro nás "jednoduché" jej dosáhnout, jelikož to zvládla i technika ze 70. let, která tyto dálavy na té nejnižší úrovni zvládá zkoumat i dnes. Tím jsem chtěl říct, že pokud budeme chtít zkoumat mezihvězdný prostor, stačí sestavit sondu pro zkoumání mezihvězdného prostoru a poslat jí co nejrychleji ven. K tomu přece nepotřebuju o několik řádů dražší a vyspělejší sondu, kterou primárně pošlu k exoplanetě, i když vím, že tam asi nedoletí, ale bude fajn, když mi po cestě řekne něco o mezihvězdném prostoru.
Hawk píše: 31.12.2020 0:00Voyagery jsou idealni ukazkou techniky sedmdesatych let. Nic rychlejsiho konecne od te doby nevzniklo - myslim rychlost sondy vuci nasi hvezde, at se zase netocime na detailech.
Opět se pleteš. Nejrychlejší sonda vůči naší hvězdě je Parker Solar Probe. Ale jak říkáš, netočme se v detailech. Asi vím, jak to myslíš. Voyager má nejvyšší únikovou rychlost od Slunce. Díky gravitačním asistencím u Jupiteru a Saturnu je i rychlejší než New Horizons, která byla raketou při odletu od Země ještě rychlejší než Voyager. Ale to všechno nijak nerozporuje fakt, že jsme s dnešní technikou schopni vyslat sondu do mezihvězdného prostoru a v dohledné době tam dorazit a provádět měření. Ano, Voyagerům to pár desítek let trvalo. Ale znovu zopakuji, že Voyagery měly primárně zkoumat planety. Kdybychom chtěli, mohli bychom sondu urychlit natolik, že heliopauzu překonáme za zlomek času.
Jen technicka poznamka,a citace.
Nerad Te vyvadim z omylu. Zvladnutelne znamena minimalne dostatecne resp. dostacujici.
I ve skole dostatecne znamena ctyrku. Pak uz je jen nedostatecne.

Pises, viz vyse:
"Nic takového jsem nenapsal"
Slova jsi pouzil. Viz. nasledujici citace , akorat za slova dam vykricniky:
Wopat píše: 30.12.2020 15:28 To nepochybně. Ale tady řešíme let k nejbližší hvězdě. Výzkum mezihvězdného prostoru je něco úplně jiného a dnes to na té nejnižší úrovni zvládají!!! stroje ze 70. let. K tomu nemusíme posílat nic k exoplanetám.
Wopat píše: 30.12.2020 21:29 Voyager 2 je sonda primárně určená k průzkumu planet Sluneční soustavy. Ano, pokud bychom chtěli studovat primárně mezihvězdný prostor, tak je Voyager pomalý. Ale tato tvoje reakce je mimo téma, jelikož 1) jsme psali o uskutečnitelnosti mezihvězdných cest v dohledném časovém rámci a 2) psal jsem o tom, že ke zkoumání mezihvězdného prostoru nepotřebujeme mezihvězdnou sondu, ale stačí dnešní (i starší) technika. Nepsal jsem nic o tom, že je k tomu Voyager vhodný a dostačující!!!.

Zaverem diky za opravu, zapomel jsem zminit jeste vektor rychlosti Voyageru vuci Slunci.

Omlouvam se, vice neresim, preji Tobe a vsem ostatnim diskutujicim vse nejlepsi, hlavne zdravi a stesti v pristim roce.
Uživatelský avatar
Squierik
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 401
Reputace: 332
Registrován: 6.6.2018 11:23
Re: Exoplanety

Příspěvek od Squierik »

Hawk píše: 31.12.2020 18:15 Pises, viz vyse:
"Nic takového jsem nenapsal"
Slova jsi pouzil. Viz. nasledujici citace , akorat za slova dam vykricniky:
Wopat píše: 30.12.2020 15:28 ... a dnes to na té nejnižší úrovni zvládají!!! stroje ze 70. let. K tomu nemusíme posílat nic k exoplanetám.
Zámerne si vynechal poznámku o nejnižší úrovni? Veď práve to úplne mení kontext tej informácie. Čím je jasné, že to nemôže byť dostačujúce. :Takhle tedy ne:
Safranek
Vesmírný nováček
Vesmírný nováček
Příspěvky: 3
Reputace: 1
Registrován: 17.1.2021 21:15
Průzkum exoplanet.

Příspěvek od Safranek »

Zdravím. Trošku si neumím představit, jak dělat průzkumy exoplanet. To je nějak přes analýzu světla z hvězd, kolem kterých obíhají? Děkuji...
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 642
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: Průzkum exoplanet.

Příspěvek od Wopat »

Ahoj, je to zhruba tak, jak píšeš. Pokud exoplaneta prochází z našeho pohledu před kotoučem své mateřské hvězdy, můžeme studovat spektrum její atmosféry, jíž prochází světelné paprsky oné hvězdy. Veškeré studium a objevy exoplanet se v současnosti odehrávají pomocí nepřímých metod. Na přímá pozorování si ještě nějaký ten pátek počkáme.

Jinak vlákno týkající se exoplanet už tady máme. Netřeba hned zakládat nové, stačí jen využít pole pro hledání. Poprosím Dugiho o přesun.
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.
Marble
Vesmírný nováček
Vesmírný nováček
Příspěvky: 5
Reputace: 3
Registrován: 13.11.2017 18:42
Re: Průzkum exoplanet.

Příspěvek od Marble »

Wopat píše: 17.1.2021 21:47 Na přímá pozorování si ještě nějaký ten pátek počkáme.
I když naprostá většina nalezených exoplanet je pomocí nepřímých metod, přímo pozorovaných exoplanet už také pár je a to víc než 10 let zpátky. Viz třeba wikipedia https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_d ... exoplanets , první přímá pozorování (2008): https://www.nature.com/articles/nphoton.2008.256 nebo NASA archiv: https://exoplanetarchive.ipac.caltech.e ... ectimaging (pokud tomu dobře rozumím, tak po rozkliknutí se člověk dostane i k tomu přímému zobrazení (ale blíže jsem to nezkoumal).
Safranek
Vesmírný nováček
Vesmírný nováček
Příspěvky: 3
Reputace: 1
Registrován: 17.1.2021 21:15
Re: Exoplanety

Příspěvek od Safranek »

Jo, sorry, za double. Zkusím se na to podívat, ale byl mi doporučeno toto fórum, coby naprosto nejlepší, tak bych rád pokračoval i zde. Odkazy pročtu, a pak se vrátím.
Safranek
Vesmírný nováček
Vesmírný nováček
Příspěvky: 3
Reputace: 1
Registrován: 17.1.2021 21:15
Re: Exoplanety

Příspěvek od Safranek »

Ještě doplním: kolik z nich je v tzn " obyvatelné zóně "?

Odpovědět

Zpět na „Astronomické okénko“