Astronomie vs. družicové megasítě

Náš web se v první řadě zaměřuje na kosmonautiku. Ale najdete tu i pár drobností o astronomii.
Odpovědět
milantos
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 579
Reputace: 195
Registrován: 27.10.2018 15:01
Re: Astronomie vs. družicové megasítě

Příspěvek od milantos »

Takže z našeho území to nemohl nikdo pozorovat .
Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3881
Reputace: 3041
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: Astronomie vs. družicové megasítě

Příspěvek od petrsida »

milantos píše:
petrsida píše: takže co, jak se projevila prostá změna úhlu nastavení panelů stalinku? vypadá to, že maximální jas poklesl výrazně
Nějaký zdroj , u kterých satelitů se změnil úhel natočení a nějaké měření, které by potvrdilo pokles , by nebyl ?
Zatím se mi nepodařilo nic dohledat. Díky

Viz komentář pana Holuba zde na Fóru, změny v nastavení panelu jsou také veřejné publikované ...

Z čeho usuzujes, že se zde neprojeví?

PS, jde primárně o satelity stoupající do letové hladiny, ne provozní
Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3881
Reputace: 3041
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: Astronomie vs. družicové megasítě

Příspěvek od petrsida »

Dugi píše:Pokud mám dobré informace, tak se měly změnit úhly všech fotovoltaických panelů na aktuálně vypuštěné várce během zvyšování jejich oběžné dráhy.
Já jsem to pochopil tak, že to změnili u všech, není důvod to měnit jen někde
milantos
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 579
Reputace: 195
Registrován: 27.10.2018 15:01
Re: Astronomie vs. družicové megasítě

Příspěvek od milantos »

Pokud jde tedy o poslední várku, tak není několik dnů od nás pozorovatelná. Pokud nebudu brát první 3 dny po vypuštění, kde se pohybovaly satelity několik stupňů nad obzorem. Tedy v zákalu a velké atmosférické extinkci, kdy odhad jasnosti je mimo jakékoliv meze posuzování.
Takže nemáme žádná ý zdroj, ale víme, že se to , co nevíme, jestli bylo provedeno, vemi projevilo. Nebo to snad píšu špatně. Máme jiné informace ?
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Astronomie vs. družicové megasítě

Příspěvek od Dugi »

Abych se přiznal, tak nevím, zda se to nezavedlo i u jiných (dříve vypuštěných) várek. Logicky si říkám, že by tomu nemělo nic bránit.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 642
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: Astronomie vs. družicové megasítě

Příspěvek od Wopat »

milantos píše:Takže nemáme žádná ý zdroj, ale víme, že se to , co nevíme, jestli bylo provedeno, vemi projevilo. Nebo to snad píšu špatně. Máme jiné informace ?
Zdroj máme a na fóru se už objevil. Připadá mi ale, že informace tohoto typu ignoruješ. Podobně jako jsi přesvědčený o tom, že nějaké navrhované řešení nikdy nemůže fungovat, přestože ani ještě nevíš, jak má vypadat, a podle vlastních slov si ho nedokážeš představit.
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.
milantos
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 579
Reputace: 195
Registrován: 27.10.2018 15:01
Re: Astronomie vs. družicové megasítě

Příspěvek od milantos »

Pročetl jsem si u edený zdroj , ale informace, na kterou jsem se ptal, tam není.
Takže jednoduchou otázku zopakuji :: které satelity změnily orientacvi panelů a o kolik se změnila jasnost ? Neptal jsem se na nic jiného než na to, kde je zdroj toho , že se jasnost změnila výrazně .
AlesH
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 209
Reputace: 110
Bydliště: Most
Registrován: 13.1.2014 23:38
Kontaktovat uživatele:
Re: Astronomie vs. družicové megasítě

Příspěvek od AlesH »

milantos píše:Neptal jsem se na nic jiného než na to, kde je zdroj toho , že se jasnost změnila výrazně .
Tím zdejším zdrojem budu zatím asi jen já a moje vlastní pozorování Starlinků v posledních dnech. Ty, které jsem dříve snadno viděl prostým okem (na dráze ve výši 380 km, tedy ne ty z poslední várky, ale ani ty na cílové dráze), v posledních dnech nejsem schopen pozorovat téměř ani triedrem. Je to samozřejmě jen můj subjektivní dojem, ale připadá mi výrazný, a je založený na mém vlastním pozorování. Ověřit si to může samostatně kdokoliv jiný. Zkuste prostě pozorovat přelety "stoupajících" Starlinků (z libovolné várky) a zkuste výsledky porovnat s pozorováním cca před měsícem a starším.

Nemohu samozřejmě vyloučit, že to byla jen náhoda a že se mýlím. Pokles jasnosti ale nepopisuji jako "objektivní jistotu", jen popisuji svoje vlastní zkušenosti. A vyzývám ostatní k prověření mých výsledků. Teprve porovnáním výsledků od více pozorovatelů budeme moci udělat spolehlivější závěry (jestli skokově poklesla "průměrná" jasnost všech stoupajících Starlinků, nebo ne).
milantos
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 579
Reputace: 195
Registrován: 27.10.2018 15:01
Re: Astronomie vs. družicové megasítě

Příspěvek od milantos »

Ano, četl jsem tohlo vaše pozorování. Ale není nikde zdroj toho, u kterých satelitů byl upraven sklon panelů a kdy, Porovnávat staré údaje, pokud je nejde kvantifikvat, bude dost individuální. Mohl jsem porovnat fotografické pozorování Starlinku 42 ze dne 27..dubna a nepřímou metodou jsem se dostal na cca 3 mag. Což mi nesvědčilo o změně. Ten snímek nebyl nijak cílený, takže bez jakékoliv kalibrace čehokoliv, jen porovnání a nějaké dopočítávání z délky stopy a expozice. Ale pokud bude jistota, kterých Starlinků se změna opravdu týká, tak není probém provést trochu sofistikovanšjěí fotometrii libovolného satelitu. I tak se obávám, že to nemůže být pozorovnání nijak korektní, protože porovnávat se bude za jiného osvětlení, v jiné výšce a bez předchozích srovnávacích testů. Takže se v tom ztratí klidně 1/2 mag.
Protože mám i snímky, na kterých lze rozlišit stopu tělesa satelitu od panelu tak lze určit i to, ža panely se podílí na jasu cca 2/3. Takže bych viděl změnu po vhodnějším natočení tak o max. 50%.
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10176
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Astronomie vs. družicové megasítě

Příspěvek od Pospíšil »

Pro jistotu doplním i do tohoto vlákna odkaz na originální seznam opatření, která SpX podnikla a ještě podnikne pro snížení viditelnosti satelitů Starlink. https://www.spacex.com/news/2020/04/28/starlink-update

Doufám, že to křiklounům z řad astronomů konečně bude stačit jako důkaz o tom, že je SpX v tomto směru aktivní, s astronomy spolupracuje a vychází jim vstříc. Velmi by mě zajímalo, jestli na světě existuje jakákoli jiná firma, vyrábějící nebo provozující satelity na LEO, která by se v tomto ohledu chovala podobně aktivně.

Také pevně doufám, že tady v souvislosti s novými družicemi už nebudeme muset znovu číst slova jako bordel, smetí, chaos, velká pitomost, demagogie, pohádky pro novináře, netransparentnost SpaceX, honba za ziskem za každou cenu, ničení a zasvinění přírody, minorita bere nebe majoritám.
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong

Odpovědět

Zpět na „Astronomické okénko“