Astronomie vs. družicové megasítě

Náš web se v první řadě zaměřuje na kosmonautiku. Ale najdete tu i pár drobností o astronomii.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Astronomie vs. družicové megasítě

Příspěvek od Dugi »

Pokud mají mít lidé mít právo nazývat aktivní družice bordelem, pak si já vyhrazuji právo označit takové lidi za zpátečníky bránící pokroku. Pokud oni s těmi výrazy přestanou, já přestanu taky.

Já vím, že dnes je moderní dávat najevo ekologické postoje, odmítat ošklivou jadernou energii, preferovat nebe bez družic, nebo blokovat stavbu dálnic, železnic a obchvatů. Ale já na tuhle moderní vlnu opravdu naskakovat nebudu. Kosmonautika a technologický rozvoj jsou pro mne vždy až na prvním místě.
Teď je v trendech ekologie a každý jí má plná ústa. To opravdu není můj trend. Za rozvoj kosmonautiky budu bojovat proti zpátečníkům, kteří mi opravdu připomínají dělníky, kteří ničili za průmyslové revoluce parní stroje. Ve své omezenosti tehdy viděli jen to, že jim stroje berou práci. Nebyli schopni pochopit vyšší význam přechodu na průmyslovou výrobu. Dnes je to podobné. I kvůli tomu, že v médiích dostávají prostor lidé, kteří šíří ekologický fanatismus, naskakuje na tuto vlnu stále více lidí. Já i však udržíme zdravý rozum i nadále.
Část lidí má vždy z technologického pokroku nějaké problémy – i za průmyslové revoluce přišlo mnoho dělníků o práci. Ale důležité je vždy, zda více lidem konkrétní technologie pomáhá, či ubližuje. Pokud je těch pozitivních přínosů více než negativ (třeba i o několik řádů), pak má pragmaticky řečeno ta malá skupina smůlu a musí se přizpůsobit. Je to podobné jako když se má někde stavět obchvat či dálnice. Pár lidí si sice stěžuje, že jim budou pár set metrů od domu jezdit auta, ale důležitější je, že tím přeložením silnice nebudou tisícovkám lidí (tedy řádově více lidem) jezdit ta samá auta pár metrů před okny. Zase jsme u toho, kolika lidem daná věc pomůže a kolika ublíží. nežijeme v ideálním světě, kde by všechno bylo pro všechny ideální. Minorita by však neměla majoritě bránit v rozvoji.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
milantos
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 580
Reputace: 193
Registrován: 27.10.2018 15:01
Re: Astronomie vs. družicové megasítě

Příspěvek od milantos »

Myslím, že daleko horší než jaký má kdo postoj k čemukoliv je to, že si neodpustíte mít ten jediný správný názor a všechny ostatní nálepkovat a pohrdat jimy. A to čiší z každého vyjádření vašeho " jediného a neomylného" názoru.
Nevšiml jsem si, že by každý, kdo nesouhlasil s vašimi názory, používal vůči vám podobné metody, nálepkování a hodnocení. A je podstatný rozdíl v tom, co víte a jaké máte znalosti a tím, jak se chováte vůči ostatním
Uživatelský avatar
MaG
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1899
Reputace: 735
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Registrován: 2.8.2012 22:10
Kontaktovat uživatele:
Re: Astronomie vs. družicové megasítě

Příspěvek od MaG »

Celou dobu používáš neporovantelné argumenty a evidentně to nevidíš. Tady přece minorita bere nebe majoritám. Pokud jde o tvá srovnání, tam minorita brání majoritám. Nemůžeš srovnávat ekologickou stopu megasítí s dálnicemi, parními stroji apod., což jsou všechno inovace, které mají nebo měly význam jen lokálně a jinde se jejich vliv neprojevil a majoritě neublížil. Tak je to s dálnicemi i jadernými elektrárnami, které nelze z toho důvodu srovnávat s něčím, co ničí ekosystém globálně.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Astronomie vs. družicové megasítě

Příspěvek od Dugi »

Já si myslím, že někteří astronomové taky zrovna nevynikají v tom, že by měnili své názory. Je to vidět třeba na tom, že vznikla skupina astronomů, kteří aktivně jednají se SpaceX na snižování jasnosti Starlinků. Ti lidé sami uznají, že SpaceX celou věc aktivně řeší. Ale reakce astronomů na internetu je vždy stejná: SpaceX nic nedělá, je to málo, mají počkat, až to vyřeší a pak síť budovat a i kdyby byly ty družice mnohem tmavší, tak to pořád bude rušit, navíc je tu radiové rušení pro radioteleskopy ... a tak dále. Z takových reakcí člověk snadno získá dojem, že astronomům se nedá zavděčit a že by byli nejraději, kdyby žádné družice kolem Země nebyly, aby jejich pozorování nemohla být rušena.

Minoritou jsou v tomto případě astronomové, kteří se ale rádi ohání myšlenkou, že nebe patří všem lidem na Zemi a tedy že Starlinky těm lidem vadí. Reálně je to tak, že drtivá většina lidí fakt neřeší, kolik teček v noci na obloze uvidí. To je jen mylná představa astronomů, kteří tak svým tvrzením chtějí dodat na důraznosti. Jediný, koho Starlinky mohou v určité míře omezit, jsou astronomové a to je opravdu minorita. Řádově více lidí po celém světě bude mít z toho projektu prospěch.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 643
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: Astronomie vs. družicové megasítě

Příspěvek od Wopat »

MaG píše:Já klidně zase zopakuji argument, že nejdřív tu měla být pravidla na provoz na nízké oběžné dráze, pak tu měly být radioteleskopy na odvrácené straně a dalekohledy ve vesmíru a pak teprve se mělo začít uvažovat o něčem takovém, jako je tato síť družic. To převrácené uvažování se mi příčí.
Ne že bych nějak hodnotně přispěl do diskuze nebo se přidával na něčí stranu, ale tohle mě pobavilo. Takhle svět nefunguje. Asi by bylo fajn mít nejdřív jasná pravidla na všechno a teprve potom to začít používat, ale nenapadá mě případ, kdy by tomu tak bylo. Auta si vesele jezdila po cestách a neexistovala žádná pravidla silničního provozu. To samé platí pro letadla a vzdušný prostor. Pravidla se začala rodit až později. A o stejný případ teď jde s družicemi, které už do kosmu posíláme dost dlouho. Máme nějaká pravidla o používání GEO, snahy o nehromadění neaktivních těles atd. Ale teprve s masivním nárůstem počtu družic na oběžné dráze se nejspíš začnou rodit nová pravidla. Stejně to bylo donedávna s malými létajícími drony. Ta technologie už tu je docela dlouho, ale nikoho nenapadlo psát zákazy o jejich létání nad davy lidí, architektonickými památkami nebo národními parky. Jakmile se ale drony masivně rozšířily mezi veřejnost a kupuje si je téměř "každý", i ta nejzapadlejší země v Africe má zákony zakazující nebo omezující jejich provoz.
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.
Uživatelský avatar
Samo
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2102
Reputace: 1307
Registrován: 29.8.2015 22:52
Re: Astronomie vs. družicové megasítě

Příspěvek od Samo »

MaG píše:Tak je to s dálnicemi i jadernými elektrárnami, které nelze z toho důvodu srovnávat s něčím, co ničí ekosystém globálně.


Hustota pozemných komunikácií, infraštruktúry, urbarizácie a v drvivej väčšine poľnohospodárstva je tak vysoká že zasahuje význanne do ekosystémov priamo a fyzicky v omnoho vyššej miere ako len na lokálnej úrovni. Veď asi 50% obývateľnej súše využívame na intenzívne poľnohospodárstvo, 37% sú lesy ,11% lúky a stepi, 1% sladká voda a 1% zastavané územia. Teraz sa tu ideme hádať že Starlink zasiahne globálne ekosystémy keď s nimi fizicky neinteraguje okrem štartov rakiet ktoré sú ešte viac lokálnejšie ako cesty, obydlia, železnice? Vážne? To má byť argument? Svetielka na oblohe sú tu už dávno ekosystémy ich snáď ani nezaregistrovali. Nepodarilo sa mi nájst efekt na ekosystémy vtáctva a iných tvorov na ktoré by malo letectvo a kozmické technologie dopad čo sa týka orienracie podľa hviezd a nebeských telies. Netvrdím že nič také neexistuje, musel by som dlhšie hľadať. Poľnohodpodárstvo ako najdôležitejšia inovácia ľudstva za celú našu existenciu ohrozilo podľa odhadov možno až 24 000 druhov... Starlink ohrozí amaterskych astronómov a astro fotografov aj to nie fyzicky ale morálne. To len toľko k tomu že ekologický dopad by som do toha ako argumet neťahal. https://ourworldindata.org/land-use
"When you wish upon a falling star, your dreams can come true. Unless it's really a meteor hurtling to the Earth which will destroy all life. Then you're pretty much hosed, no matter what you wish for. Unless it's death by meteorite."
Uživatelský avatar
Navi
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 437
Reputace: 38
Registrován: 20.7.2013 18:45
Re: Astronomie vs. družicové megasítě

Příspěvek od Navi »

Jen bych chtěl upozornit, že v tomto vlákně zcela zapadají faktické informace a to pod hromadou dojmů a brekotu nad tím co by se mělo, jak by se mělo a co je a co není šrot :(
Poslední zajímavá informace je od MilanSpace » 18 dub 2020, 23:15. Pak už jen plevel, který si lze pořád dokola číst v celém tomto vláknu.

Berte toto jen jako můj rozmrzelý pohled na zdejší diskuzi kolem družicových megasítí :(
Uživatelský avatar
MaG
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1899
Reputace: 735
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Registrován: 2.8.2012 22:10
Kontaktovat uživatele:
Re: Astronomie vs. družicové megasítě

Příspěvek od MaG »

OK, další komentáře už nebudu psát. Je to sice fórum, ale brečet tu nebudu. Užijte si je a modlete se, aby se nezačaly v budoucnu vymykat kontrole.
Uživatelský avatar
jakubv
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1579
Reputace: 1864
Registrován: 4.2.2017 23:23
Kontaktovat uživatele:
Re: Astronomie vs. družicové megasítě

Příspěvek od jakubv »

Fotografování komety a jak to dopadlo...
Dugi, stále ok?

https://www.facebook.com/CeskaAstronomi ... =3&theater
-----------------
xx jakubv
MilanSpace
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 639
Reputace: 269
Bydliště: Pardubice
Registrován: 2.9.2010 19:12
Kontaktovat uživatele:
Re: Astronomie vs. družicové megasítě

Příspěvek od MilanSpace »

Omlouvám se, pokud to tady už někde zaznělo, ale já jsem to teď v rychlosti hledal a nenašel.

(1) Jaké budou technické podmínky pro příjem vysokorychlostního internetu Starlink? Opakovaně zaznívá informace o základnové stanici velikosti krabice od pizzy. To je včetně antény a zdroje, nebo bez. Kolik to bude vážit?
(2) Jaké budou finanční náklady na pořízení základnové stanice a platby za provoz? Občas se objevuje částka (myslím) 200 USD - to je částka za pořízení té krabice od pizzy nebo i nějaký provozní poplatek?

Osobně si myslím, že 200 USD je pro velkou řadu obyvatel "rozvojového světa" částka, za kterou žijí (a na kterou vydělávají) hodně dlouho a že je budou umět "investovat" mnohem lépe, než do internetu.
Kde je tedy Muskovo tvrzení o internetu pro všechny...?
Nebude to spíš o tom, že Musk buduje síť využitelnou "horními několika miliony", kteří tam budou mít nadstandardnější "služby" než mají dosud v satelitní telefonii? Třeba lepší formáty šifrování dat a podobné?

A pro zajímavost:
Astrofotograf Zdeněk Bardon a jeho včerejší snímek komety C2019/Y4 (ATLAS)(na snímku označena červeně).



Technické parametry: 19.04.2020, 20:31 UT, Nikon D810a, ZEISS Otus 1,4/100, složenina 6 x 120 sec (po sobě jdoucích)
-------------------
Milan H.
www.halousek.eu

Odpovědět

Zpět na „Astronomické okénko“