Astronomie vs. družicové megasítě

Náš web se v první řadě zaměřuje na kosmonautiku. Ale najdete tu i pár drobností o astronomii.
Odpovědět
milantos
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 580
Reputace: 193
Registrován: 27.10.2018 15:01
Re: Astronomie vs. družicové megasítě

Příspěvek od milantos »

Pospíšil píše: Doufám, že to křiklounům z řad astronomů konečně bude stačit
Bylo by hezké, kdybyste už v začátku příspěvku dodržel to, co vyžadujete od ostatních v tom zbytku příspěvku. Pak by se s tím dalo i souhlasit. Ale potřeba vidět v někom, kdo má jiný názor, hned napřítale a zvítězit, je zřejmě velká ....
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10824
Reputace: 10255
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Astronomie vs. družicové megasítě

Příspěvek od Pospíšil »

milantos píše: Ale potřeba vidět v někom, kdo má jiný názor, hned napřítale a zvítězit, je zřejmě velká ....
Mýlíš se. Nemám potřebu zvítězit, jen hledám a zastávám se pravdy. Nelíbí se mi, pokud někdo neférově dehonestuje někoho, kdo reálně inovuje, táhne kosmickou techniku velkými kroky dopředu a zároveň není sobecký ignorant a snaží se své kroky sladit s potřebami ostatních. Aby nebylo pochyb, mluvím o Elonu Muskovi a SpaceX.
Pokud někdo bude tvrdit, že to není pravda a navíc urážlivým způsobem, budu takovým tvrzením oponovat a předkládat argumenty, dokazující že se protistrana mýlí a měla by být opatrnější při volbě slov.
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
milantos
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 580
Reputace: 193
Registrován: 27.10.2018 15:01
Re: Astronomie vs. družicové megasítě

Příspěvek od milantos »

Zkusím se zeptat tedy ještě jednou :
Kde je nějaký zdroj toho, že mají sluneční panely změněnou orientaci a satelity svítí slaběji - pokud to tu uvádíte jako argument.
Protože, pokud se podíváte na oblohu, tak to tak není
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Astronomie vs. družicové megasítě

Příspěvek od Dugi »

Zrovna v poledních dnech psali lidé na různých místech Facebooku, že Starlinky neviděli, ačkoliv jim podle aplikací měly přelétávat nad hlavami.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
milantos
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 580
Reputace: 193
Registrován: 27.10.2018 15:01
Re: Astronomie vs. družicové megasítě

Příspěvek od milantos »

Místo koukání na FB jsem se podíval ven . Já vím, je to zpátečnické, FB je výborný zdroj... :tlesk:
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Astronomie vs. družicové megasítě

Příspěvek od Dugi »

Ptal ses, jestli jsou nějaké zdroje, tak jsem ti řekl o čem vím. Nehodnotil jsem jejich pravdivost ani důvěryhodnost. Jak jsme koupil, tak prodávám. Jen jsem řekl, co se ke mně dostalo, tak si prosím, odpusť tyhle zbytečné poznámky, díky.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
milantos
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 580
Reputace: 193
Registrován: 27.10.2018 15:01
Re: Astronomie vs. družicové megasítě

Příspěvek od milantos »

Ale já jsem nesměřoval dotaz na tebe. Ale protože už jsem tu byl před tím přesvědčován, že to tak je, tak jsem se ptal na zdroj. Tak nevím, proč odpovídáš, když nevíš.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Astronomie vs. družicové megasítě

Příspěvek od Dugi »

Ve svém prvním příspěvku jsi neuvedl, koho se ptáš. Já jsem ti jen chtěl poskytnout informace, které mám k dispozici. A dovol mi prosím NA MÉM VLASTNÍM FÓRU reagovat a odpovídat komu uznám za vhodné. Přestaň se projevovat tímhle namyšleně nadřazeným diskusním stylem, na který tu opravdu nejsme zvyklí a ani si na něj zvykat nechceme.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Saturn1234
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1375
Reputace: 769
Bydliště: Praha
Registrován: 13.4.2020 11:19
Kontaktovat uživatele:
Re: Astronomie vs. družicové megasítě

Příspěvek od Saturn1234 »

Třeba nějak pomůže tohle:
https://arxiv.org/ftp/arxiv/papers/2003/2003.07805.pdf

Tady je malý výňatek:
Společnost SpaceX v současné době vypouští na nízkou oběžnou dráhu tisíce satelitů pro internetovou komunikaci. Počet a jas těchto satelitů Starlink je pro astronomy problémem, protože budou zasahovat do pozemních pozorování (Gallozzi et al., 2020, Hainaut a Williams, 2020 a McDowell, 2020). Míra rušení bude částečně záviset na jasu satelitů. Tento dokument nastiňuje model pro výpočet jasu satelitů Starlink. Model se liší od obecných vzorců jasu nebeských objektů. Obecné modely se spoléhají na fázový úhel, což je vzdálenost oblouku mezi Sluncem a pozorovatelem měřená na těle. Fázový úhel funguje dobře pro jas kulatých těl, jako jsou planety (Mallama et al., 2017), protože je to vhodný parametr pro výpočet osvětlené a viditelné části koule. Fázový úhel funguje také pro některé satelity, ale nevztahuje se na satelity Starlink. Tato těla jsou plochá a tenká jako deska stolu. Plochá strana s fázovými anténami směřuje dolů ke Zemi pro komunikaci. Opačná strana, kde je namontováno solární pole, směřuje pryč od Země. Zde popsaný model jasu je součinem slunečního osvětlení na sestupné straně satelitu vynásobeného projekční plochou této strany, jak je vidět pozorovatelem na Zemi. Tento produkt je dělen druhou mocninou vzdálenosti od pozorovatele k satelitu. Absolutní kalibrace je odvozena empiricky z pozorovaných veličin.
Jestli sem to správně pochopil (Jenom jsem to prlolítnul), dávají tady návod, jak vypočítat jas družic.
lift off we have a lift off
Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3882
Reputace: 3049
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: Astronomie vs. družicové megasítě

Příspěvek od petrsida »

milantos píše:Ale já jsem nesměřoval dotaz na tebe. Ale protože už jsem tu byl před tím přesvědčován, že to tak je, tak jsem se ptal na zdroj. Tak nevím, proč odpovídáš, když nevíš.

Mám pocit, že pan Holub, na kterého jsem odkazoval, ti o pár příspěvků výše odpověděl, nebo chceš citaci v recenzovaném časopisu? To nějakou dobu trvá.

Odpovědět

Zpět na „Astronomické okénko“