Fotky oblohy ze stativu

Náš web se v první řadě zaměřuje na kosmonautiku. Ale najdete tu i pár drobností o astronomii.
Odpovědět
martintomi
Vesmírný nováček
Vesmírný nováček
Příspěvky: 2
Reputace: 0
Registrován: 12.5.2011 8:31
Fotky oblohy ze stativu

Příspěvek od martintomi »

Ahoj ve spolek, nedávno jsem neměl co dělat a tak jsem zkusil vyfotit noční oblohu. Použil jsem digitální zrcadlovku, co největší clonu, co největší citlivost a exponoval jsem asi 5 minut. Po zvětšení asi 100x a jemném zesvětlení snímku jsem se nestačil divit. Mám krásné obrázky něčeho ... Mrkněte na ně a pokud někdo máte páru co to je dejte vědět. Je také zajímavé, že některé objekty a těch bylo méně byly mázlé ve směru otáčení planety a jiné těch byla většina neměli posun. Doufám že jsem nevyfotil nějaké elektronické obrazy čipu.



Tady je původní fotka z té jsem zvětšoval různé malé objekty.



Dík za názory.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Fotky oblohy ze stativu

Příspěvek od Dugi »

Ahoj,
v první řadě tě vítám u nás na fóru. ;) Doufám, že se ti tu bude líbit a budeš se sem pravidelně vracet.
K tvému dotazu: Asi by bylo lepší obrátit se na někoho, kdo se věnuje speciálně astronomii, my cílíme spíše na kosmonautiku. Ale jak tak na to koukám, tak ten druhý snímek by mohl vypadat jako nějaká mlhovina se závojem odhozené hmoty okolo sebe. U první fotky si tedy jistý vůbec nejsem. Opět možná mlhovina, ale neobvyklá. :Drbe se na hlavě:
Bohužel jsem ti moc nepomohl. Každopádně se zkus obrátit i na nějakého astronoma, hvězdárnu, nebo planetárium. Tam bys měl dostat stoprocentní odpověď. ;)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
martintomi
Vesmírný nováček
Vesmírný nováček
Příspěvky: 2
Reputace: 0
Registrován: 12.5.2011 8:31
Re: Fotky oblohy ze stativu

Příspěvek od martintomi »

Moc dík za přivítání, jsem rád, že na fotkách je opravdu něco z vesmíru. Nevěřil bych, že se něco dá vyfotit normálním foťákem. Koukal jsem na to jako blázen. Hlavně by mě, ale zajímalo proč jsou na třetí fotografii některé objekty v pohybu a jiné jsou statické. Nevím jak hodně se otočí planeta za 5 minut exponování. Ale pak by měly být v pohybu všechny objekty a ne jen některé. Můžou to být družice? Nebo Planety, které se vůči nám rychle pohybují?
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Fotky oblohy ze stativu

Příspěvek od Dugi »

Pokud bychom měli tři kategorie - planety, hvězdy, družice a měli je seřadit podle rychlosti pohybu po obloze, pak nejrychlejší jsou bezpochyby družice (pochopitelně krom geostacionárních) - třeba taková ISS přeletí oblohu od západu na východ za necelých 10 minut. Výrazně pomalejší jsou planety a "nejpomalejší" pro pozorovatele jsou hvězdy. Ale vztah rychlosti planety vs. hvězdy je diskutabilní, někdy se planety pohybují prakticky stejnou ychlostí jako hvězdy, jen mají trochu jiné dráhy.
Jinak za 5 minut se Země otočí kolem osy +/- o 1,2°, bráno na kilometry pak 139 km. To je rotace okolo osy. Pak musíme vzít v úvahu ještě pohyb po oběžné dráze okolo Slunce. Za pět minut urazí Země 8 934 kilometrů.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
baranka
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 962
Reputace: 2
Bydliště: Znojmo
Registrován: 28.8.2011 12:42
Kontaktovat uživatele:
Re: Fotky oblohy ze stativu

Příspěvek od baranka »

Zdravím všechny. Na prvních dvou budou jen jednotlivé barevné pixely z protažených obrazů hvězd z třetího snímku. Pokusil bych se z touto technikou ( dal bych maximálně půlminutovou expozici ) o snímek přeletu ISS. Pokusim se sem dát snímek z přeletu ISS z 24.8.2011 2x 15s expozice složené v Registaxu jen Canonem PS A460
Obrázek
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Fotky oblohy ze stativu

Příspěvek od Dugi »

Ahoj,
v první řadě tě vítám na našem fóru. Chtěl bych se zeptat, jestli ti máme tykat, nebo vykat, ptám se na to každého nováčka. :)
Ta fotka vypadá dobře. Jen ti dám malý tip - na fotky přeletů ISS tu máme speciální vlákno. ;)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
baranka
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 962
Reputace: 2
Bydliště: Znojmo
Registrován: 28.8.2011 12:42
Kontaktovat uživatele:
Re: Fotky oblohy ze stativu

Příspěvek od baranka »

Ahoj.
Díky za přivítání. Klidně tykat ,zatím se tu tak nějak rozhlížím, tak musíte prominout mou mladickou nerozvážnost. :-D
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Fotky oblohy ze stativu

Příspěvek od Dugi »

To je v pohodě, klidně se tu rozhlédni. Budeme rádi, když se zapojíš do debat. Máme velkou radost z každého uživatele, který rozšíří naše řady :)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
baranka
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 962
Reputace: 2
Bydliště: Znojmo
Registrován: 28.8.2011 12:42
Kontaktovat uživatele:
Re: Fotky oblohy ze stativu

Příspěvek od baranka »

Snímek složený z 10 snímků v Registaxu z 19.8 2011 Newtonem 114/900 zv 45x foceno Canonem
Obrázek
Mozaika složená ze snímků z videí zpracovaných v Registaxu 19.3.2011Newton a webová kamerka
Obrázek
Uživatelský avatar
Tommy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 817
Reputace: 4
Registrován: 23.10.2009 19:42
Re: Fotky oblohy ze stativu

Příspěvek od Tommy »

:o Tak to jsou opravdu parádní snímky, klobouk dolů :palec nahoru: Já jsem své pokusy o vyfocení Měsíce realizoval pouze s kompaktem (bez další techniky),tudíž je sem raději nedám, poněvadž v porovnání s těmi tvými bych se za ty své musel stydět :oops:
-------------------------------------------
Obrázek
» Dobývání vesmíru na ČSFD - KLIK! «

Odpovědět

Zpět na „Astronomické okénko“