Fotografování

Náš web se v první řadě zaměřuje na kosmonautiku. Ale najdete tu i pár drobností o astronomii.
Uživatelský avatar
Squierik
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 401
Reputace: 332
Registrován: 6.6.2018 11:23
Re: Fotografování

Příspěvek od Squierik »

Meybe píše: 15.9.2021 10:16 Díky Jupitere, že jsi vzal tu srážku za nás! :klaní se:
Obrázek
Uživatelský avatar
Meybe
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2680
Reputace: 2321
Bydliště: Chlumec
Registrován: 25.8.2015 8:46
Re: Fotografování

Příspěvek od Meybe »

Meybe píše: 15.9.2021 10:16 Respektive srážku neznámého tělesa, které bylo buď hodně velké, nebo pekelně rychlé, s planetou Jupiter.
Jen doplním, že podle nejnovějších propočtů nebylo těleso nějak velké.
---------------
"Nejhezčí sny jsou ty, které se uskuteční."
milantos
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 579
Reputace: 195
Registrován: 27.10.2018 15:01
Re: Fotografování

Příspěvek od milantos »

Ale to jsem se snažil naznačit ve svém příspěvku v reakci na katastrofické scénáře :)
Prostě asteroid, kterých za rok také několik zasáhne Zemi a o většině nemusíme mít ani tušení.
Uživatelský avatar
Edemski
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1652
Reputace: 583
Bydliště: Ostrava
Registrován: 9.8.2012 15:58
Re: Fotografování

Příspěvek od Edemski »

Já vím, hrůza... Bliknuto mobilem 3. 12. v krásném dělení Jupiter - Saturn - Venuše (Už sem se lekl, že mezi Jupiterem a Saturnem mobil zachytil nějakou kometu, která očima nebyla vidět, ale Stellarium ukázalo, že tam nic není :))

Obrázek
Uživatelský avatar
MaG
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1898
Reputace: 734
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Registrován: 2.8.2012 22:10
Kontaktovat uživatele:
Re: Fotografování

Příspěvek od MaG »

Jo ta jasnost Venuše mě před dvěma dny překvapila. Každopádně současné postavení je fakt fotogenické. Ty odlesky jsou zřemě na optice (středová souměrnost odlesků lamp dole), vidím je tam všechny ty lampy v té obloze)
Uživatelský avatar
Meybe
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2680
Reputace: 2321
Bydliště: Chlumec
Registrován: 25.8.2015 8:46
Re: Fotografování

Příspěvek od Meybe »

„Jo ta jasnost Venuše mě před dvěma dny překvapila.“ A není to pouze optický klam? Podobný jako když je Měsíc nízko nad obzorem? :)
---------------
"Nejhezčí sny jsou ty, které se uskuteční."
Peter
Zkušený vesmírný badatel
Zkušený vesmírný badatel
Příspěvky: 774
Reputace: 291
Registrován: 26.8.2018 17:23
Re: Fotografování

Příspěvek od Peter »

Dnes jsem mel moznost stejne vesmirne divadlo videt na vlastni kukadla i se srpkem Mesice a jasnost Venuse je opravdu impozantni!
"Když se podíváš na nebe, sníš o tom být mezi hvězdami. Když jsi mezi hvězdami a podíváš se dolů, sníš o tom být zpátky na Zemi."
Chris Sembroski
Uživatelský avatar
MaG
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1898
Reputace: 734
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Registrován: 2.8.2012 22:10
Kontaktovat uživatele:
Re: Fotografování

Příspěvek od MaG »

Pozoruji oblohu myslím dost dlouho (a i Venuši letos opakovaně) a už dlouho jsem ji neviděl tak výrazně, doslova "bila" do očí. Myslím, že je to jednoznačné, že je teď nejjasnější a jak jsem psal, ani by mě nepřekvapilo, kdyby přesáhla i těch "standardních" maximálních -4,7 mag. Mylsím, že jsem ještě nikdy neměl v Guide hodnotu -4,9, většinou v maximu -4,8, ale mohu se mýlit, jenom říkám, že mě zaujala svým výrazným svitem. Určitě pomohlo, že bylo průzračno.

Odpovědět

Zpět na „Astronomické okénko“