Zajímavosti z historie astronomie

Náš web se v první řadě zaměřuje na kosmonautiku. Ale najdete tu i pár drobností o astronomii.
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4830
Reputace: 34
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Zajímavosti z historie astronomie

Příspěvek od tomas »

Člověk je sice agesivní, protože jinak by už na planetě nebyl a jiné druhy by ho vyhubily. Na druhou stranu taky ho okolnosti donutily spolupracovat a chránit se navzájem, protože jen tak mohla tlupa přežít v horších časech. Je to jen o tom, které vlastnosti převáží. Vzhledem k tomu, jak je nastavena většina lidské společnosti, spíše sázím na to druhé. Ostatně přístup NASA k byť jen potenciálnímu životu na Marsu i jinde dává určitou naději, že jsme se z historie alespoň trochu poučili.

Jen pro zajímavost: Když se podíváme na vývoj člověka, tak velmi často balancoval na hraně.
v období před 100–50 tisíci lety klesl celkový počet lidí na planetě na pouhých deset
tisíc dospělých jedinců.
zdroj:http://www.zshorakhk.cz/tvorba/ucitele/kdyz_lidstvo.pdf
Uživatelský avatar
matej
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 495
Reputace: 4
Registrován: 14.1.2014 21:13
Re: Zajímavosti z historie astronomie

Příspěvek od matej »

Ja si tiež prajem druhú možnosť a verím v to, mám deti rodinu a priateľov. Ako píšeš pred 100 000 - 50 000 rokmi bolo len 10 000 ľudí, teraz je viac ako 7 000 000 000 a poznáme len 100-50 rokov E=mc2 !
Dúfam (studená vojna hádam skončila..?), že výsledok tejto rovnice už použijeme len na mierové účely, ako napríklad Curiosity.
Môj cieľ je prostý. Je to úplné chápanie vesmíru, prečo je taký ako je a prečo vôbec existuje. (Stephen Hawking)
Uživatelský avatar
Machi
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 321
Reputace: 0
Registrován: 2.8.2013 23:19
Re: Zajímavosti z historie astronomie

Příspěvek od Machi »

tomas píše: Jak si myslíte, že by mělo lidstvo postupovat, až narazí na nějaký život ve vesmíru? Ideálně až se dostane k nějaké planetě obydlené inteligentními tvory. Mělo by se pokusit o kontakt nebo zkoumat z povzdálí?

Vzhledem k tomu, jak krátce u nás civilizace trvá, tak je pravděpodobné, že spíše najde tvory, kteří ještě civilizací nedisponují nebo naopak, kteří ji mají už dávno. Protože rozmezí naší civilizace je nějakých 10 000 let a i kdyby se okolní hvězdy a planety vyvíjely podobně jako naše soustava, tak se pohybujeme v toleranci +- miliony let.
Podobně jako ve Star Treku Nové generaci. Samozřejmě něco jiného je jak bysme měli postupovat a jak nakonec postupovat budeme (pokud někoho potkáme).
Uživatelský avatar
marekS
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2322
Reputace: 338
Registrován: 8.8.2012 9:57
Re: Zajímavosti z historie astronomie

Příspěvek od marekS »

Alfa Centauri A má oficiální jméno: Rigil Kentaurus
Mezinárodní astronomická unie (IAU) u hvězdy jíž se doposud říkalo Alfa Centauri A, nyní už oficiálně platí jméno Rigil Kentaurus (celá soustava se dále jmenuje Alfa Centauri).
zdroje: http://www.astronomy.com/news/observing ... -kentaurus http://technet.idnes.cz/alfa-centauri-u ... ntent=main
Geo
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 287
Reputace: 134
Registrován: 22.10.2016 14:09
Re: Zajímavosti z historie astronomie

Příspěvek od Geo »

Přemyslovský glóbus hvězdné oblohy.

Obrázek

Jedná se o tzv. precesní hvězdný glóbus, pomocí kterého lze přesně stanovit postavení hvězd v minulosti i budoucnosti. Geniální tvůrce glóbu se velmi vyznal v antické vědě o astronomii a dokázal její složité texty správně přečíst, pochopit a použít v praxi. Glóbus byl vyroben z březového dřeva potaženého jemným plátnem, na němž byla nanesena vrstva sádry. Na sádrový podklad je zakresleno černou linkou 48 souhvězdí v podobě mytologických postav a zvířat. Samotné hvězdy jsou pak označeny malými dirkami na milimetr přesně... a díky tomu s ním lze pracovat jako s astronomickou pomůckou dodnes...
Kdysi se uvažovalo že byl glóbus vyroben v Praze. Dnes se považuje za místo jeho sestrojení jižní Itálie na dvoře Fridricha II. Fridrich II. měl v Chebu své sídlo, které často navštěvovoval, dokonce se tam konaly říšské sněmy. Přemyslovce považovali Štaufové ( Švábové ) za významné spojence, takže globus mohl být jedním z atraktivních dárků za pomoc a věrnost Přemyslovců. Dále matka Přemysla Otakara II. byla Kunhuta Štaufská ( Švábská ), sestřenice Fridricha II., který jí mohl globus věnovat jako svatební dar. Předpokládá se, že celý soubor před lety odvezl z Prahy Zikmund Lucemburský nejprve do Míšně a posléze do Norimberku, kde byl rozprodán... Glóbus vznikl v polovině 13. století a pravděpodobně jej měl ve svém majetku Přemysl Otakar II., případně jeho syn Václav II. Je to nejstarší dochované dílo tohotu druhu v křesťanské Evropě a v současné době se nachází v knihovně Bernkastel - Kues na západě Německa.
K vidění byl na výstavě Královský sňatek v roce 2014 v Domě u kamenného zvonu

Zdroj a podrobnosti
https://dml.cz/handle/10338.dmlcz/143736
a o výstavě http://www.pragueout.cz/umeni/articles/ ... natek-8745

Odpovědět

Zpět na „Astronomické okénko“