Amatérské rakety

Debata o projektech, které umožňují běžným lidem nahlédnout pod pokličku kosmoanutiky a vyzkoušet si něco na vlastní kůži
Odpovědět
Uživatelský avatar
Amper
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2129
Reputace: 214
Bydliště: Plzeň
Registrován: 20.7.2012 12:53
Re: Amatérské rakety

Příspěvek od Amper »

u toho barometru pozor na par veci :

- prudke zmeny ti rozhodi mereni - u rakety si dovedu predstavit problem pri vymetu padaku
- na senzor nesmi dopadat svetlo - rozhodi mereni
- senzoru se nesmi menit teplota - rozhodi mereni

Merit vejsku s barometrem je trochu alchymie a ta teoreticka presnost je opravdu jen teoreticka. Dulezite bude pouzit dostatecne velkou vzorkovaci frekvenci a nejaky rozumny zapis aby jsi to mel jak vytahnout ze zarizeni. Osobne bych udelal diru do boku rakety a barometr dal tak aby bral vzduch pouze z vnejsku a to pres nejakou houbicku ktera neni pruhledna ale jsi schopen ji profouknout.

Pro logovani by se dal pouzit napr. open logger (https://www.laskarduino.cz/openlog-micr ... ta-logger/) a zapisovat data do microsd karty nebo modul flash pameti s komunikaci po SPI jako je tendle (https://www.laskarduino.cz/winbond-w25q ... spi-modul/)
milantos
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 579
Reputace: 195
Registrován: 27.10.2018 15:01
Re: Amatérské rakety

Příspěvek od milantos »

Pospíšil píše: Dnešní mládež už nemusí být naivní jako vy před 60 lety,
Jo, jste slušnost sama.
To i tak jednoduchá věta, kterou jsem napsal, se nedá pochopit ?
Nenapsal jsem snad jasně, že jsme nebyli tak naivní, abychom s tehdejšími součástkami s přesností nějaké 3% se pokoušeli něco takového měřit ? ( ono by to ani nebylo jak zaznamenat ani jak napájet :) - jen ty papírové rakety nám už tehdy létaly )
Uživatelský avatar
Saturn1234
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1374
Reputace: 765
Bydliště: Praha
Registrován: 13.4.2020 11:19
Kontaktovat uživatele:
Re: Amatérské rakety

Příspěvek od Saturn1234 »

Arduino s barometrem bude v odděleném nákladním prostoru a data jsem chtěl zapisovat přímo do paměti Arduina. Tou vzorkovací frekvencí myslíš čas mezi měreními?

PS: Co by šlo ještě měřit? (Jen ať je senzor co nejlehčí.)
lift off we have a lift off
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10176
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Amatérské rakety

Příspěvek od Pospíšil »

Třeba zrychlení? :)
https://arduino-shop.cz/arduino/1260-ak ... gKgSvD_BwE

Maličkých vstupních senzorů pro arduino máš mrtě.
https://arduino-shop.cz/178-arduino-vstupni-periferie/
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Saturn1234
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1374
Reputace: 765
Bydliště: Praha
Registrován: 13.4.2020 11:19
Kontaktovat uživatele:
Re: Amatérské rakety

Příspěvek od Saturn1234 »

Jasně! to mám taky. https://www.hwkitchen.cz/3osy-akcelerom ... -6050-i2c/
Myslím, že to bude taky užitečné a skoro nic to neváží :palec nahoru: .

Pak mám ještě tohle. Jen nevím, jestli je vhodné "vyplácat" to na tohle.
lift off we have a lift off
Uživatelský avatar
Amper
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2129
Reputace: 214
Bydliště: Plzeň
Registrován: 20.7.2012 12:53
Re: Amatérské rakety

Příspěvek od Amper »

ano, vzorkovaci frekvence je to jak casto meris.

ohledne 6050 - to je spotrebni zbozi. Usmazil jsem ted 4 kousky z ruznych duvodu nez me zacali v robotovi chodit tak jak jsem chtel :-D

ohledne zapisu - kam presne to chces zapisovat ? Napada me snad jedine zapisovat do EEPROM nejvetsi dosazenou vejsku ale osobne si myslim ze by bylo lepsi sypat data kontinualne do nejake vetsi storage (staci behem stoupani) a pak si to v klidu zpracovat na pocitaci.

Jde o to ze arduino je dost pomale. Cteni ze senzoru neco trva ale let rakety je pomerne kratka udalost. Data ze senzoru je dobre prohnat alespon nejakym komplementarnim filtrem aby jsi odfiltroval aspon ten nejhorsi bordel a sum. A tam uz se muzes dostavat do situace ze arduino nebude uplne stihat.

Ale samozrejme zalezi na tom jak moc presne to chces merit. Pokud te zajima vejska plus minus metr, dva tak staci jednoduchy low-pass filtr a max vejsku si zapsat do eeprom

Jo a posledni poznamka - pozor na to ze na I2C sbernici jsou dva pull-up odpory. Ty moduly je maji na sobe takze kdyz je zapojis k arduinu tak pohoda. Problem nastane v situaci kdy chces na jednu i2c (arduino ma jen jednu) zapojit vic senzoru. I2C sbernice to podporuje ale nastavaji pak problemy s tim kolik maji byt pull-upy, na jake napeti pull-upuji - napr. 6050tka je 3.3V zarizeni takze je na te desce regulator. BMP280tka je ale 3-5V bez regulatoru na desce takze to muze delat problem.
Uživatelský avatar
Saturn1234
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1374
Reputace: 765
Bydliště: Praha
Registrován: 13.4.2020 11:19
Kontaktovat uživatele:
Re: Amatérské rakety

Příspěvek od Saturn1234 »

Díky za reakce. S těma odporama tomu úplně nerozumím, ještě se na to mrknu, a kdyžtak bych se ještě doptal.
Stačí mi výška +- 2 metry a budu přešťastný. Data jsem chtěl měřit 10x za sekundu (motor běží 1,1 s). Pak asi ještě použiju akcelerometr/gyroskop. Přece jen bude zajímavější, když zkusíme zaznamenat, jak se raketa nakláněla, v jakém bodě byla nejrychlejší, jak moc ji zbrzdil padák atd. Myslel jsem, že to budu zapisovat do eeprom, ale to mi nepřijde úplně ideální, takže bych to měl zapisovat třeba na tohle - https://www.laskarduino.cz/winbond-w25q ... spi-modul/ ?
lift off we have a lift off
Uživatelský avatar
Amper
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2129
Reputace: 214
Bydliště: Plzeň
Registrován: 20.7.2012 12:53
Re: Amatérské rakety

Příspěvek od Amper »

ohledne odporu - hledej i2c pullup napr. zde https://rheingoldheavy.com/i2c-pull-resistors/

osobne bych ten zapis do te SPI pameti co jsi poslal preferoval z nekolika duvodu
- lepsi mechanicka odolnost nez SD karta
- je tam 16 tisic bloku po 256 bytech ktere muzes samostatne zapisovat. Takze kdyz vemes balicek dat z jednoho mereni (na to ti 256 bytes staci) tak ho zapises do bloku a jedes dal. Pri 10hz vzorkovani jsi nekde pres 20 minut zapisu takze v pohode zapises i klesani na padaku. Pokud se ti povede cist data rychleji (myslim ze by melo) tak zapis pri 100Hz tj. 100x za sekundu bude lepsi a 2 minuty by ti stacilo. Kdyz das pamet na konektor tak ji muzes mezi letama vymenit a nemusis si prepisovat data.
- sd karta ma smysl jen kdyz to tam sypes do FAT formatu aby jsi to pak precetl pocitacem. Ale to zere pamet a cpu a myslim ze ti to nic moc neprinese.
- je pripojena pres SPI takze to je v pohode a nebude to kolidovat se ctenim z vyskomeru nebo akcelerometru
Uživatelský avatar
Amper
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2129
Reputace: 214
Bydliště: Plzeň
Registrován: 20.7.2012 12:53
Re: Amatérské rakety

Příspěvek od Amper »

pokud ti bude stacit napr. 64 bytes na data tak muzes zapsat pri kazdem 4tem mereni a nebudes plejtvat pameti.
Uživatelský avatar
Saturn1234
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1374
Reputace: 765
Bydliště: Praha
Registrován: 13.4.2020 11:19
Kontaktovat uživatele:
Re: Amatérské rakety

Příspěvek od Saturn1234 »

Skvěle díky moc za rady a odkazy :palec nahoru: ! Použiju tu SPI paměť a až postoupím, tak zase se ozvu.
lift off we have a lift off

Odpovědět

Zpět na „Udělej si sám“