Stránka 1 z 20

Nové pohony kosmických lodí

Napsal: 29.11.2011 16:03
od tomas
Ve vlákně o sondě Uranus Pathfinder se rozhořela diskuse o nových zejména jaderných pohonech kosmických lodí.
Vytvořil jsem proto nové vlákno, kde by se mohla tato zajímavá problematika probírat.


Velmi nadějná byla technologie jaderného pulsního motoru, vyvíjeného v 60. letech. Teoreticky může kosmická loď poháněná touto technologií dosáhnout až jedné dvacetiny rychlosti světla. I s rozletem a bržděním by se cestování po sluneční soustavě stalo záležitostí dnů, nikoliv roků jako dnes.
Podrobnější informace jsou zde. V češtině zde. Případně, pokud máte raději papírové knihy, o tomto pohonu se zmiňuje i Karel Pacner v publikaci Města v kosmu.

U jaderného pohonu, jaký měl mít Orion, je největším rizikem jeho vynesení na oběžnou dráhu. Případná havárie by zamořila území v širokém rozsahu. Je ovšem otázkou, zda po všech jaderných testech, kterých bylo provedeno od vynalezení atomové bomby více než tisíc, by to nějak ovlivnilo celkové zamoření Země. :krčící rameny:

Mimo Zemi bych se bezpilotní mise nebál, myslím tedy za oběžnou dráhou Země.
Navíc jaderný pohon nemá jaderný reaktor. Jeho princip je jiný. Asi bychom měli založit vlákno, kde bychom mohli tento zajímavý pohon probrat.

Re: Nové pohony kosmických lodí

Napsal: 29.11.2011 17:14
od indian22
Ono VASIMR je moc hezká technologie, taky tomu fandím, ale ten se bez patřičného zdroje energie neobejde, v podstatě jediným řešením je tu malý reaktor.
Každopádně v blízké budoucnosti to vypadá nadějněji s iontovým motorem spojeným se stejným zdrojem, obojí je vyzkoušené, iontový motor stejně jako jaderné reaktory odpovídající velikosti (jaderné ponorky). Jen reaktor je nutno vyzkoušet v beztížném stavu, nicméně já myslím, že nic neřešitelného - zvlášť u tlakovodních reaktorů - v tom nebude.
Pro zajímavost přikládám odkaz na anglickou Wiki (česká bohužel nic) s popisem sondy Jimo, http://en.wikipedia.org/wiki/Jupiter_Icy_Moons_Orbiter .
Troufám si odhadovat, že teprve až když některý z těchto principů bude dotažen do praxe, budou mít smysl pilotované výpravy v rámci sluneční soustavy. A jak říkám, vypadá to, že iontový pohon k tomu má nejblíž.

BTW, při pohledu na JIMO se nelze ubránit jistému Déjà vu, kdo ví co mi připomíná? :-)

Re: Nové pohony kosmických lodí

Napsal: 29.11.2011 17:33
od Dugi
JIMO by byla paráda, ale na takový projekt můžeme asi v blízké budoucnosti zapomenout. Doba zatím příliš nepřeje vyvíjení nových technologií - zvlášť velkých, drahých a náročných. Všude se škrtá.
P.S. Tipnul bych to na nějakou kosmickou loď ze sci-fi, ale jelikož se v tomhle oboru neorientuju, netroufnu si tipovat. :)

Re: Nové pohony kosmických lodí

Napsal: 29.11.2011 18:05
od indian22
Po JIMO je mi hodně smutno, bylo to nadějné, http://www.jpl.nasa.gov/news/news.cfm?release=2004-232 .

Přihořívá :-) .

Re: Nové pohony kosmických lodí

Napsal: 29.11.2011 18:29
od rebus
Není to Discovery z 2001 Vesmírná Odyssea od A.C. Clarka?

Re: Nové pohony kosmických lodí

Napsal: 29.11.2011 18:49
od indian22
Bingo. :-)

Clarka mám moc rád, mimo jiné i z toho důvodu, že jeho příběhy jsou bezmála učebnice astronomie a kosmonautiky, přesto jsou čtivé. Tohle mu vyšlo prostě proto, že přemýšlel jak by taková loď mohla opravdu vypadat a neváhal se ani radit s odborníky.

Re: Nové pohony kosmických lodí

Napsal: 29.11.2011 18:52
od rebus
Já ho taky čtu rád. Discovery z filmu:

V knize má ale navíc panely, které odvádí přebytečné teplo z reaktoru. Vypadá to jako panely na JIMO.

Re: Nové pohony kosmických lodí

Napsal: 29.11.2011 19:34
od indian22
Právě, myslel sem tu podobu z knížky. Ty panely jsou pro tu podobu stejně určující jako uspořádání pohonné jednotky a nákladu co nejdál od sebe. Odpadní teplo je přece nutné někam odvádět, filmovou podobu jsem proto nikdy nebral úplně vážně.

Re: Nové pohony kosmických lodí

Napsal: 29.11.2011 20:20
od Dugi
Aha, tak to je opravdu dobrá podoba! Škoda, že se JIMO asi nikdy nedočkáme. :?

Jinak hoši, nic proti, ale jsme trochu off topic. ;)

Re: Nové pohony kosmických lodí

Napsal: 29.11.2011 21:03
od tomas
Vzhledem k tomu, že byl stejně Uranus Pathfinder stopnutý, tak to tolik nevadí. Každopádně jaderné reaktory ve vesmíru nás do budoucna čekají, jestli to s dobýváním cizích světů myslíme vážně. Tak by neškodilo časem udělat vlákno, které by se tomu věnovalo. Pak by se tyto příspěvky mohly přesunout do něj. Ale to opravdu až by se v tom učinily nějaké konkrétní kroky, třeba až by některá z agentur na to vyčlenila finanční prostředky. I když součástí základny na Měsíci v programu Constellation měl být jaderný reaktor. Jestli ale došlo na jeho návrh nebo dokonce pokus o realizaci to nevím.