92. díl - Uran

Sem patří debata o pořadu Noční obloha, který každý týden informuje o tom, co se dá pozorovat v noci na nebi.
marias
Vesmírný nováček
Vesmírný nováček
Příspěvky: 1
Reputace: 0
Registrován: 21.10.2021 8:28
Re: 92. díl - Uran

Příspěvek od marias »

tomas píše: 10.9.2013 21:12 Škoda, že je u nás teď zataženo, hned bych to vyzkoušel. Podle mapy oblačnosti by se to mělo roztrhat, ale to už asi dřív usnu.
Každopádně, díky za tvoje názorné pořady. Pro leckteré lidi se astronomie = kosmonautika, takže se někteří ptají, kde najdou na nebi to či ono a nenechají si vysvětlit, že ty dva obory nejsou totéž.

To je ještě ten lepší případ. Ten horší je klasičtější astronomie=astrologie. Tam používám informaci o tom, že Slunce nyní prochází 13 znameními místo 12 a proto horoskopy nevycházejí. :-D
Astrologie = pavěda, Astronomie = věda.
Můj názor na to je celkem jasny: https://jsme.cz/zverokruh-nasa-veda-a-p ... horoskopum, kdo chce ať si věří, ale je to spíš jen pro pobavení :)
milantos
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 528
Reputace: 144
Registrován: 27.10.2018 15:01
Re: 92. díl - Uran

Příspěvek od milantos »

tomas píše: 10.9.2013 21:12 Ten horší je klasičtější astronomie=astrologie. Tam používám informaci o tom, že Slunce nyní prochází 13 znameními místo 12 a proto horoskopy nevycházejí. :-D
Což je ovšem totální nesmysl. Astrologie dělí ekliptiku po přesných 30°, takže bude mít vždy 12 znamení, která se ale už dávno přímo fyzicky neztotožňují s původními souhvězdími . Takže je naprosto jedno, jak mají astronomové současné hranice souhvězdí, a ani tedy, v kterém z nich se nachází Slunce. Zmatek v tom mají jen ti, kteří se moc v astronomii ani astrologii nevyznají a mají potřebu o tom něco psát.
.....
jo, a vůbec to nesouvisí s tím, jestli horoskopy vycházejí nebo ne :) a a ni s tím, čemu věříme
A použít citovaný argument někde vůči tazateli mi nepřijde na místě. Je to celkem urážlivé , zesměšňující tazatele a povyšující se nad něho. Zvláště, když to je vymyšlený a nepravdivý "argument"
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26426
Reputace: 2160
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 92. díl - Uran

Příspěvek od Dugi »

Tady je možná vhodné uvést, že to pisatel bral jako vtip, nikoliv jako odborné pojednání. Proto také ten vysmátý smajlík. Pánové, neberte všechno smrtelně vážně.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
milantos
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 528
Reputace: 144
Registrován: 27.10.2018 15:01
Re: 92. díl - Uran

Příspěvek od milantos »

No, jenže ten zádrhel je právě v tom odkazovaném článku Jihlavské AS, který vyplývá ze zásadního nepochopení vztahu astronomie a astrologie. Tam je totiž zásadní chyba - a tím i ty další vývody jsou chybné. A tam žádný smajlík není
Zatímco astrologie má naprosto jasno, v kterém znamení jsem se narodil- a vůbec to nijak nespojuje se skutečnými souhvězdími- autor článku se to snaží s spojit s astronomií a na základě astronomie argumentovat. A výsledek není správný.
Snaha ukázat, že astrologie je pavěda , a to na základě chybné argumentace, dělá vědě spíš medvědí službu než osvětu.

Odpovědět

Zpět na „Noční obloha“