Základní informace o nové éře americké kosmonautiky

Vše, co souvisí s raketami SLS a loděmi Orion
Odpovědět
Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3881
Reputace: 3041
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: Základní informace o nové éře americké kosmonautiky

Příspěvek od petrsida »

UF, tak tohle jsem nečekal ... síla
Uživatelský avatar
MaG
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1898
Reputace: 734
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Registrován: 2.8.2012 22:10
Kontaktovat uživatele:
Re: Základní informace o nové éře americké kosmonautiky

Příspěvek od MaG »

Na tomto řešení je báječné, že eliminuje nejhorší problém a tím je vstup do atmosféry a přistání na tělese s velkou gravitací. Pokud je jejich ambicí "jen" doletět k Měsíci, tak nepotřebují toliko než vyletět na oběžnou dráhu, zde možná dotankovat, zadokovat u Gateway, nebo se u Měsíce spojit s Orionem, přistát a zase dopravit lidi do Oriona a v něm přistanou a Starship se může vrátit třeba na orbitu Země a tam natankovat atp. Pžedpokládám tedy, že lunární verze nebude určena k návratu na Zemi a pokud ano tak ne s lidmi na palubě, což báječně eliminuje největší rizika této lodi. Vlastně mám zase pocit, že to není tak bláznivý projekt, jak to po neúspěších z poslední doby vypadalo.
Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3881
Reputace: 3041
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: Základní informace o nové éře americké kosmonautiky

Příspěvek od petrsida »

radoslav píše: 16.4.2021 23:44 Myslíte, že sa bude Starship vraciať na Zem? :Drbe se na hlavě:
Zůstane u Měsíce, počítá se s opakovaným použitím

To MaG: částečně, tankery budou muset zvládnout přistát, aby neletěly náklady moc vysoko a bylo to realizovatelné, ale to bude bez lidí

ty výbuchy ber jako cvičení, Falcon taky mnohokrát bouchl o zem a kde je dnes
Uživatelský avatar
MaG
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1898
Reputace: 734
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Registrován: 2.8.2012 22:10
Kontaktovat uživatele:
Re: Základní informace o nové éře americké kosmonautiky

Příspěvek od MaG »

petrsida píše: 16.4.2021 23:50 ty výbuchy ber jako cvičení, Falcon taky mnohokrát bouchl o zem a kde je dnes
Předpokládám, že kdo mě zná a sleduje má vystoupení, ví, že to říkám stejně, že Falconů taky muselo dost explodovat, než přistály. Možná i proto ta euforie z prvních přistání. Těch neúspěchů a pochybností o pár let před tím bylo hodně.

Teď jsme ve stejné fázi, ale Starship je přeci jen větší sousto a tak jsou všichni v napětí, zda se zopakuje historie Falconů a jak rychle.

Ale koukám jsem mimo téma, tak to berte jen jako dodatek k předchozímu komentáři. Základ zůstává - pokud bude Starship zatím využívána jako bezpilotní nákladní loď a tanker, pak za mě super, ale při ceně Raptorů bude klíčové, kdy se podaří začít zachraňovat Super Heavy. Vidím to ještě tak na dva roky testů, než to začne opakovaně létat a to jsem možná ještě optimista.
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10174
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Základní informace o nové éře americké kosmonautiky

Příspěvek od Pospíšil »

A je to tady. Po letech interního vývoje nového EVA skafandru v režii NASA, je tato aktivita zaparkována a NASA 14.4.2021 vyhlásila výzvu RFI (Request For Information) pro komerční subjekty na vývoj a dodávku EVA skafandrů pro program Artemis.
https://www.nasa.gov/feature/artemis-ge ... ed-through

Ve světle vyhlášeného vítězství SpaceX na dodávku lunárního landeru HLS, bych se vůbec nedivil tomu, pokud by se SpaceX do tendru na měsíční skafandry přihlásila taky a nakonec v něm i uspěla. O tom, že na EVA skafandru ve SpX pracují (po dokončení vývoje IVA skafandru pro Crew Dragon), už nějakou dobu víme.
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Základní informace o nové éře americké kosmonautiky

Příspěvek od Dugi »

Tak to čučím. Já myslel, že už bylo v roce 2019 rozhodnuto, že pro Artemis se použijí dva skafandry. OCSS jako lehký skafandr pro Orion (ten asi zůstane) a xEMU jako těžký pro EVA. :icon_eek:
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10174
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Základní informace o nové éře americké kosmonautiky

Příspěvek od Pospíšil »

No jo no, zkrátka změnili strategii. :P

"The updated strategy enhances NASA’s work to bolster commercially provided services by shifting acquisition of the exploration extravehicular activity (xEVA) system to a model in which NASA will purchase spacesuit services from commercial partners rather than building them in-house with traditional government contracts."
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3881
Reputace: 3041
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: Základní informace o nové éře americké kosmonautiky

Příspěvek od petrsida »

Tahle NASA se mi líbí. Tímhle způsobem se máme na co těšit. Za mě osobně se nejvíc těším na velké a rychle sondy k vnějším planetám, a věřte, že přijdou, jakmile váha nebude problém, budou se dít věci.
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10174
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Základní informace o nové éře americké kosmonautiky

Příspěvek od Pospíšil »

Po Blue Origin se i Dynetics team rozhodl podat protest proti výsledku výběrového řízení NASA na HLS lander, který vyhrála SpaceX.
Nelíbil se jim proces výběru vítěze a technické hodnocení jejich návrhu.
https://twitter.com/jeff_foust/status/1 ... 12929?s=20
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Základní informace o nové éře americké kosmonautiky

Příspěvek od Dugi »

Podle níže přiloženého tweetu by se kontrakt pro SpaceX na lunární lander neměl měnit ani ukončovat. Je ale možné, že se vyhlásí druhé kolo, ve kterém bude vybrán někdo z dua Národní tým / Dynetics.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij

Odpovědět

Zpět na „Program Artemis“