Raketa SLS

Vše, co souvisí s raketami SLS a loděmi Orion
Odpovědět
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Raketa SLS

Příspěvek od tomas »

Nakonec by mohla být raketa SLS o něco levnější. Pomoci tomu mají díly tištěné na 3D tiskárnách.

http://osel.cz/index.php?clanek=7035
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Raketa SLS

Příspěvek od Dugi »

V závodě Michoud Assembly Facility v New Orleans (tedy tam, kde se vyráběly externí nádrže pro raketoplány) dokončili výrobu prvního válce, ze kterého bude složená nádrž na kapalný kyslík použitá na centrálním stupni rakety SLS. Obří rozměry vyniknou hlavně ve srovnání s lidskou postavou. Výška skoro sedm metrů a váha přes 4 tuny - to jsou základní charakteristiky tohoto barelu ze speciální hliníkové slitiny.
Válec vznikl na tři patra vysokém a 150 tun vážícím zařízení "vertical weld center", které využívá techniku svařování třením. Při tomto postupu dochází k pevnému spojení kovových dílů bez defektů.



Tento válec bude sloužit ke zkouškám strukturální pevnosti. Až jednou SLS poletí, bude její nádrž na kapalný vodík tvořena pěti takovými válci + na každé straně jeden půlkulatý konec. na tomhle videu si můžete dobře prohlédnout výrobu prvního válce.

Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Raketa SLS

Příspěvek od Dugi »

SLS má za sebou opravdu velký mezník. Před pár dny prošla schvalovacím řízením Preliminary Design review. Když to zjednoduším, jednalo se o komplexní posouzení projektu, jelikož je SLS rozsááhlý projekt a všude se řeší něco jiného.



A tady ještě jedno pěkné video:

Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Raketa SLS

Příspěvek od Dugi »

Vizualizace (snad už) blízké budoucnosti.

Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 9
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Raketa SLS

Příspěvek od Gubarev »

To je nadhera! :palec nahoru:
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 9
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Raketa SLS

Příspěvek od Gubarev »

Tak panove, ted jsem asi provedl volovinu, ale byl jsem zaskocen. Chtel jsem si toto vlakno
pridat do obou kategorii "oblibenych" a automaticky jsem po leve ikonce klikl na tu pravou a
az pozde (ale trvalo to asi jen 100 milisekund po zamacknuti) jsem si uvedomil, ze je nova
ikonka "ozivit", cimz jsem premistil tento klub - zrejme v zobrazeni poradi diskuzi v menu.
Pardon... :oops:
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 9
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Raketa SLS

Příspěvek od Gubarev »

A abych to trochu odcinil, zasilam uzasnou fotku testovani motoru RS-25:



zdroj: http://www.nasa.gov/exploration/systems ... jYuV9K8A4F
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Raketa SLS

Příspěvek od Dugi »

No problem ;) :palec nahoru:
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Raketa SLS

Příspěvek od tomas »

Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Raketa SLS

Příspěvek od tomas »

Výborný článek. :palec nahoru: Ty zvýšené výkony asi půjdou na vrub materiálového inženýrství, konkrétně lepších možností spolehlivě detekovat výdrž a vlastnosti materiálů?

Stejně mi to nejde do hlavy, jak může zesílená konfigurace vynést méně, než předtím.

SLS: 5 segmentů SRB a 4 motory SSME - 70 tun

STS: 4 segmenty SRB a 3 motory SSME - 103 tun (78 tun prázdný shuttle + 25 tun náklad)
Tady ovšem hrály dva faktory proti sobě, jednak se raketoplán dostal pouze na suborbitální dráhu, kterou pak na orbitální změnily až motory OMS, ale zároveň oproti SLS měla ta sestava horší aerodynamické vlastnosti.

SLS tedy pravděpodobně bude muset dodat sestavě Orionu 1.kosmickou rychlost. Nebo Orion použije svůj motor, podobně jako Shuttle OMS?

Ještě mě napadá, kam se mohlo podít těch 30 (nebo více) tun. Musel by se od nákladu odečíst ochranný kryt, záchranná věžička a zařízení sloužící k připojení Orionu a dalšího vybavení k SLS. Pak by to asi sedělo.

Jestli někdo víte, jak je to s tou užitečnou hmotností a změnami konfigurace, tak to prosím napište (nebo alespoň naznačte), díky :-D

Odpovědět

Zpět na „Program Artemis“