Diskuse, úvahy a spekulace o budoucnosti NASA

Vše, co souvisí s raketami SLS a loděmi Orion
Odpovědět
Vena
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 32
Reputace: 0
Registrován: 9.5.2017 13:41
Re: Diskuse, úvahy a spekulace o budoucnosti NASA

Příspěvek od Vena »

No, je otázka, co provede Biden s vesmírným programem :krčící rameny: Pořád mám v živé paměti, co předvedl demokrat Obama po reublikánovi Bushovi.
Proto jsem rád za Elona Muska a jeho Space X
Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3883
Reputace: 3049
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: Diskuse, úvahy a spekulace o budoucnosti NASA

Příspěvek od petrsida »

Doufám, že to jméno je jenom překlep. Jestli ne, tak to tu nemá co dělat.
JHošek
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 843
Reputace: 725
Registrován: 18.1.2014 12:35
Re: Diskuse, úvahy a spekulace o budoucnosti NASA

Příspěvek od JHošek »

Vena píše: 14.11.2020 0:07 No, je otázka, co provede Biden s vesmírným programem :krčící rameny: Pořád mám v živé paměti, co předvedl demokrat Obama po republikánovi Bushovi.
V souvislosti s Joe Bidenem bývá někdy přeceňován přímý vliv prezidenta na rušení jednotlivých programů NASA. Program Constellation by nemohl skončit bez souhlasu Kongresu. Ten tehdy zrušení programu odsouhlasil jak v rozpočtovém, tak i v autorizačním zákoně. Pod vedením Donalda Trumpa se Bílý dům celé čtyři roky marně snažil ukončit vývoj rakety SLS Block 1B. Kongres však každoročně v rozpočtu navýšil v položce SLS částku požadovanou na horní stupeň EUS z 0 USD na průměrných 300 milionů USD a v položce EGS částku na vypouštěcí plošinu ML-2 z 0 USD na průměrných 75 milionů USD. Asi by bylo dobré tady zmínit i to, že osudovou ránu záměru přistání na Měsíci v roce 2024 nezasadí příští administrativa pod vedením Joe Bidena, ale Kongres v rozpočtu NASA na fiskální rok 2021, kdy místo nezbytně nutných 3,2 miliardy USD na vývoj landeru pro rok 2021 bude schválena částka v rozmezí od 600 milionů (návrh Sněmovny) do 1 miliardy (návrh Senátu).
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Diskuse, úvahy a spekulace o budoucnosti NASA

Příspěvek od Dugi »

Taky myslím, že šlo o překlep, každopádně jsem jej opravil, aby bylo jméno správně.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Vena
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 32
Reputace: 0
Registrován: 9.5.2017 13:41
Re: Diskuse, úvahy a spekulace o budoucnosti NASA

Příspěvek od Vena »

JHošek píše: 14.11.2020 7:28
Vena píše: 14.11.2020 0:07 No, je otázka, co provede Biden s vesmírným programem :krčící rameny: Pořád mám v živé paměti, co předvedl demokrat Obama po republikánovi Bushovi.
V souvislosti s Joe Bidenem bývá někdy přeceňován přímý vliv prezidenta na rušení jednotlivých programů NASA. Program Constellation by nemohl skončit bez souhlasu Kongresu. Ten tehdy zrušení programu odsouhlasil jak v rozpočtovém, tak i v autorizačním zákoně. Pod vedením Donalda Trumpa se Bílý dům celé čtyři roky marně snažil ukončit vývoj rakety SLS Block 1B. Kongres však každoročně v rozpočtu navýšil v položce SLS částku požadovanou na horní stupeň EUS z 0 USD na průměrných 300 milionů USD a v položce EGS částku na vypouštěcí plošinu ML-2 z 0 USD na průměrných 75 milionů USD. Asi by bylo dobré tady zmínit i to, že osudovou ránu záměru přistání na Měsíci v roce 2024 nezasadí příští administrativa pod vedením Joe Bidena, ale Kongres v rozpočtu NASA na fiskální rok 2021, kdy místo nezbytně nutných 3,2 miliardy USD na vývoj landeru pro rok 2021 bude schválena částka v rozmezí od 600 milionů (návrh Sněmovny) do 1 miliardy (návrh Senátu).
Četl jsem ten příspěvek několikrát a mám to chápat tak, že Američani odpískali přistání na Měsíci? :o Nebo to jen špatně chápu?
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10830
Reputace: 10266
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Diskuse, úvahy a spekulace o budoucnosti NASA

Příspěvek od Pospíšil »

Artemis zrušen nebude, jen se nebude tolik tlačit na pilu - termín prvního přistáni nebude 2024.
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
JHošek
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 843
Reputace: 725
Registrován: 18.1.2014 12:35
Re: Diskuse, úvahy a spekulace o budoucnosti NASA

Příspěvek od JHošek »

Vena píše: 16.11.2020 21:44 Četl jsem ten příspěvek několikrát a mám to chápat tak, že Američani odpískali přistání na Měsíci? :o Nebo to jen špatně chápu?
Díky za zpětnou vazbu. Kongresmani se neztotožnili se žádostí uvolnit potřebné peníze pro přistání na Měsíci v tak krátké době a chtějí finanční náklady rozložit do delšího období. Lepší formulace je "osudovou ránu záměru přistání na Měsíci již v roce 2024".
Hawk
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 333
Reputace: 224
Registrován: 9.11.2018 11:04
Re: Diskuse, úvahy a spekulace o budoucnosti NASA

Příspěvek od Hawk »

Priznejme si uprimne, kdo tady bral termin 2024 vazne, bylo to spise v rovine proklamace.
Jsem zvedav jak bude vypadat Artemis 3 a hlavne kdy bude, protoze jestli je odpiskano pristani na Mesici v roce 2024, tak by se vse melo vratit k puvodnimu konceptu - k misi na Gateway, a Gateway je terminove navazana na vyneseni PPE a Halo. A kolem spolecneho vyneseni PPE a Halo raketou FH zacinaji vznikat otazniky.
JHošek
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 843
Reputace: 725
Registrován: 18.1.2014 12:35
Re: Diskuse, úvahy a spekulace o budoucnosti NASA

Příspěvek od JHošek »

Hawk píše: 17.11.2020 17:27 A kolem spolecneho vyneseni PPE a Halo raketou FH zacinaji vznikat otazniky.
Za zajištění nosné rakety pro PPE/HALO převzal odpovědnost NASA Launch Services Program, který vyhlásil poptávku na komerční startovní služby a nyní hodnotí podané návrhy s cílovým datem zadání zakázky v prosinci 2020.
Článek je v systému a měl by vyjít za 28 hodin.
Vena
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 32
Reputace: 0
Registrován: 9.5.2017 13:41
Re: Diskuse, úvahy a spekulace o budoucnosti NASA

Příspěvek od Vena »

JHošek píše: 17.11.2020 14:01
Vena píše: 16.11.2020 21:44 Četl jsem ten příspěvek několikrát a mám to chápat tak, že Američani odpískali přistání na Měsíci? :o Nebo to jen špatně chápu?
Díky za zpětnou vazbu. Kongresmani se neztotožnili se žádostí uvolnit potřebné peníze pro přistání na Měsíci v tak krátké době a chtějí finanční náklady rozložit do delšího období. Lepší formulace je "osudovou ránu záměru přistání na Měsíci již v roce 2024".
Dobře, píšu si. Doufám, že se toho ještě za svého života dočkám. ;)

Odpovědět

Zpět na „Program Artemis“