Artemis 1 (EM-1)

Vše, co souvisí s raketami SLS a loděmi Orion
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10176
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Artemis 1 (EM-1)

Příspěvek od Pospíšil »

AS504 píše: 7.8.2022 10:27 Apropo, radsi takova zmet kabelu a hadicek u nepilotovaneho letu na pocatku projektu, ...
Pardon, na počátku projektu?!
Loď Orion je oficiálně ve vývoji minimálně od roku 2011 a to na základě lodi Crew Exploration Vehicle z programu Constellation, kde byl její vývoj oficiálně přidělen Lockheed Martin v roce 2006! Tato loď má za sebou minimálně 16 (!) let vývoje, včetně jednoho testovacího kosmického letu v roce 2014! Tento vývoj stál daňové poplatníky USA doposud cca 21,5 mld USD!
Jako myslíte to opravdu vážně ten počátek projektu?! :facepalm:
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
JHošek
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 843
Reputace: 725
Registrován: 18.1.2014 12:35
Re: Artemis 1 (EM-1)

Příspěvek od JHošek »

Pospíšil píše: 7.8.2022 13:18
AS504 píše: 7.8.2022 10:27 Apropo, radsi takova zmet kabelu a hadicek u nepilotovaneho letu na pocatku projektu, ...
Pardon, na počátku projektu?! ..... Jako myslíte to opravdu vážně ten počátek projektu?!
Řekl bych, že AS504 myslel nepilotovaný let Artemis I, tedy na počátku misí Artemis.
Uživatelský avatar
Edemski
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1652
Reputace: 583
Bydliště: Ostrava
Registrován: 9.8.2012 15:58
Re: Artemis 1 (EM-1)

Příspěvek od Edemski »

Pospíšil píše: 7.8.2022 13:18
AS504 píše: 7.8.2022 10:27 Apropo, radsi takova zmet kabelu a hadicek u nepilotovaneho letu na pocatku projektu, ...
Pardon, na počátku projektu?!
Loď Orion je oficiálně ve vývoji minimálně od roku 2011 a to na základě lodi Crew Exploration Vehicle z programu Constellation, kde byl její vývoj oficiálně přidělen Lockheed Martin v roce 2006! Tato loď má za sebou minimálně 16 (!) let vývoje, včetně jednoho testovacího kosmického letu v roce 2014! Tento vývoj stál daňové poplatníky USA doposud cca 21,5 mld USD!
Jako myslíte to opravdu vážně ten počátek projektu?! :facepalm:
21.5 mne $?!? A oni bečeli u JWST se snad ještě delším vývoji a jen 10mld $? Přitom u toho JWST je to úplně jiný level vývoje IMHO. Ach jo, inu Amerika a jejich kongres
JHošek
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 843
Reputace: 725
Registrován: 18.1.2014 12:35
Re: Artemis 1 (EM-1)

Příspěvek od JHošek »

Edemski píše: 7.8.2022 16:3521.5 mne $?!? A oni bečeli u JWST se snad ještě delším vývoji a jen 10mld $?
Na základě dosavadního financování byl Orion pro Artemis 2 oživen a je testován, Orion pro Artemis 3 je vybavován vnitřními systémy, Orion pro Artemis 4 je svařován a už byla zahájena výroba dílů Orionu pro Artemis 5, společně s EFT-1 tedy pro šestý plánovaný kosmický let.
PS: Nepřesuneme příspěvky z této stránky do nitě Základní informace o nové éře americké kosmonautiky?
Uživatelský avatar
AS504
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 103
Reputace: 134
Bydliště: kousek od Brna
Registrován: 6.4.2022 8:37
Re: Artemis 1 (EM-1)

Příspěvek od AS504 »

JHošek píše: 7.8.2022 15:04
Pospíšil píše: 7.8.2022 13:18
AS504 píše: 7.8.2022 10:27 Apropo, radsi takova zmet kabelu a hadicek u nepilotovaneho letu na pocatku projektu, ...
Pardon, na počátku projektu?! ..... Jako myslíte to opravdu vážně ten počátek projektu?!
Řekl bych, že AS504 myslel nepilotovaný let Artemis I, tedy na počátku misí Artemis.
Presne tak.
Bez ohledu na spalene lidstvohodiny (prace i sneni celeho lidstva), nebo na vynalozene mnozstvi $ (nebo jakekoliv jine meny, jelikoz SM je evropsky, jestli se nepletu), pokud to jeste neletelo, tak je to stale jenom na pocatku projektu.
(ale asi jsem to mel dat evidentne do uvozovek)
Sam :)
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10176
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Artemis 1 (EM-1)

Příspěvek od Pospíšil »

JHošek píše: 7.8.2022 17:45 PS: Nepřesuneme příspěvky z této stránky do nitě Základní informace o nové éře americké kosmonautiky?
Z mého pohledu k tomu není důvod. Minimálně u mých příspěvků, které se vztahují ke konkrétní fotce z interiéru Orionu pro Artemis I a stavu vývoje této lodě pro tuto konkrétní misi, o níž je toto vlákno.
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10176
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Artemis 1 (EM-1)

Příspěvek od Pospíšil »

AS504 píše: 7.8.2022 18:16 … pokud to jeste neletelo, tak je to stale jenom na pocatku projektu.
Myslím, že je potřeba správně rozlišovat 1) vývojový projekt (design, stavba prototypů, testováni, úpravy, certifikace) a 2) provoz hotové lodě (několik exemplářů hotové a certifikované lodě rotující na pravidelných operačních misích).
Vývojový projekt lodě Orion jde do finiše, rozhodně není na začátku, jak píšete.
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
AS504
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 103
Reputace: 134
Bydliště: kousek od Brna
Registrován: 6.4.2022 8:37
Re: Artemis 1 (EM-1)

Příspěvek od AS504 »

Pospíšil píše: 7.8.2022 19:34
AS504 píše: 7.8.2022 18:16 … pokud to jeste neletelo, tak je to stale jenom na pocatku projektu.
Myslím, že je potřeba správně rozlišovat 1) vývojový projekt (design, stavba prototypů, testováni, úpravy, certifikace) a 2) provoz hotové lodě (několik exemplářů hotové a certifikované lodě rotující na pravidelných operačních misích).
Vývojový projekt lodě Orion jde do finiše, rozhodně není na začátku, jak píšete.
ah, jo - nerad vysvetluji, co jsem jasne napsal (myslim, ze z kontextu je to jasne a pochopitelne).
takze ano: mate pravdu, neni to zacatek projektu Orion.

narazel jsem na to, ze na zacatku letu, (prakticky u prototypu), u testovaciho a delsiho nepilotovaneho letu, je prirozene, ze jsou tam kable a senzory nekryte.
treba, kdyz se podivame na ten druhy obrazek, tak tam na pozici dalsiho kresla (vedle figuriny) osobne vidim balastni zavazi (misto dalsiho astronauta) spolu s nekolika senzory a jejich kabelaz (ale mozna se pletu, tu fotku vidim po prve).
minimalne tyto tam pri pilotovanem letu urcite nebudou - takze je prakticky nesmyslne je zakruvat, schovavat a tim zbytecne zvysovat hmotnost lode.

nakonec: pozdeji se tyto senzory a jejich propojeni z lode odstrani a veskere potrebne zmeny, na zaklade analyzy vysledku dat, zaimplementuji do dalsich (snad uz pilotovanych) letu.

a taky jsem napsal, ze ten 'pocatek' mel byt napsan v uvozovkach.

PS: a klidne mi tykejte :-D
(ale toto je pro mne uz uzavrene a snad jsme se pochopili)
Sam :)
JHošek
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 843
Reputace: 725
Registrován: 18.1.2014 12:35
Re: Artemis 1 (EM-1)

Příspěvek od JHošek »

Pospíšil píše: 7.8.2022 19:25
JHošek píše: 7.8.2022 17:45 PS: Nepřesuneme příspěvky z této stránky do nitě Základní informace o nové éře americké kosmonautiky?
Z mého pohledu k tomu není důvod. Minimálně u mých příspěvků, které se vztahují ke konkrétní fotce z interiéru Orionu pro Artemis I a stavu vývoje této lodě pro tuto konkrétní misi, o níž je toto vlákno.
Můj pohled je jiný. Raději jsem vůbec nereagoval s námitkou, že vzhledem k silnému přepracování Orionu původně vyvíjeného pro starty na Ares I nedošlo po zrušení programu Constellation k využití 100 % tehdy investovaných peněz. Nereagoval jsem ani s upřesněním, že jsi uvedl ceny přepočtené o roční míry inflace. Taková reakce by totiž podle mého názoru neměla být ve vláknu o Artemis I. Nestává se mi to jen u Tebe, autocenzuru uplatňuji i v komentářích pod články na blogu, abych zbytečně nerozvíjel téma nesouvisející s článkem. Jednoho Tvého údaje se však chytil Edemski a to už jsem po Tobě objasnit musel. Nutně jsem se však dostal k tomu, že Tvůj údaj nesouvisí pouze s touto konkrétní misí, ale i s dalšími misemi. A přitom vím, že by nebylo vhodné přesunout pouze můj příspěvek bez příspěvků, na které jsem reagoval. Proto jsem podal svůj návrh.
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10176
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Artemis 1 (EM-1)

Příspěvek od Pospíšil »

Tak dobře, ukončeme tuto debatu konstatováním, že pilotovaná kosmická loď Orion, na svůj poslední bezpilotní testovací kosmický let, nepoletí ve stejné konfiguraci interiéru, jaký bude použit při následujícím prvním pilotovaném letu při misi Artemis II, jenž je v plánu na NET květen 2024.
Nebude tedy možné zcela přesně změřit a ověřit všechny parametry hlukové a vibrační zátěže posádky při startu a přistání, působení kosmického záření a další vlivy kosmického letu mimo LEO na astronauty uvnitř lodi. Doufejme, že při certifikačním procesu toto nebude na závadu a NASA vydá nové kosmické lodi kladné hodnocení a souhlas s prvním pilotovaným kosmickým letem po 18 let trvajícím vývojovém programu.
Držím samozřejmě oba palce, ať vše dopadne na výbornou.



Edit: příspěvek trošku okořením fotkou z wiki, jenž ukazuje interiér makety Orionu tak, jak by měl údajně vypadat při kosmických letech s posádkou. (a záměrně se zdržím všech komentářů)

Obrázek
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong

Odpovědět

Zpět na „Program Artemis“