Artemis 1 (EM-1)

Vše, co souvisí s raketami SLS a loděmi Orion
Odpovědět
JHošek
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 843
Reputace: 725
Registrován: 18.1.2014 12:35
Re: Artemis 1 (EM-1)

Příspěvek od JHošek »

Tjov píše: 27.5.2022 8:47Jen upřesňuji, že aktuální profil letu již neodpovídá původnímu záměru
Elon Musk řekl jasně, že profil letu S24 se oproti S20 nezměnil a v deseti větách profil letu S24 podrobně rozebral - viz čas 22:10 - 24:05 Timova videa zde:
viewtopic.php?p=131428#p131428

Pospíšil píše: 27.5.2022 7:15Podstata problému tkví v tom, že mě i spoustu dalších lidí nepřestává fascinovat a dráždit to, čeho zpátečničtí a sobečtí senátoři a kongresmani v těchto mega-job programech dokázali u NASA dosáhnout - jak ji přibrzdili, jak od ní odehhnali mladé talentované lidi, jak byli schopní ve vlastním sobeckém zájmu udržet si politickou podporu voličů ve svých státech dlouhodobě nařizovali NASA používat historické technologie a dodavatele, kteří skoro 50 let nemuseli inovovat…
TO je podstata problému - NASA je bohužel stále ve vleku vůle sobeckých politiků.
Chápu, že to vidíš kontroverzně, ale podle mě jde teď, pár měsíců před startem Artemis I, o odklon od tématu. Pořád si myslím, že pokud má být diskuse příjemným prostředím a příspěvky nevnímány jako problematické, bylo by nejlepší založit v subfóru „Program Artemis“ nové diskusní vlákno, pojmenované třeba „Ukončení financování SLS a Orionu“.
Tjov
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1210
Reputace: 2055
Registrován: 29.1.2021 9:27
Re: Artemis 1 (EM-1)

Příspěvek od Tjov »

přepis:
Tim Dodd : "Which is currently scheduled to be first orbital attempt. Right ?"
EM : "Kýve hlavou"
TM : "So has the plan changed to go from kind of a suborbital to an orbital launch if you gonna be trying to pop out a couple of Starlinks?"
EM : "No, we're always gonna go. Our next launch was always gonna be orbital"
TM: "Is it full orbital?"
EM: "Yes"

překlad:
Tim Dodd : "Který je aktuálně plánován jako první pokus o orbitální let. Správně?
EM : "Kýve hlavou"
TM : "Takže se plán změnil z nějakého druhu sub-orbitálního letu na let na orbitu, když se pokusíte o vypuštění pár Starlinků?"
EM : "Ne, vždy jsme chtěli letět. Náš příští start bude vždy orbitální"
TM: "Takže úplný let na orbitu?"
EM: "Ano"

Edit: Samozřejmě můžeme polemizovat jestli je pár chybějících m/s už orbitální nebo ještě suborbitální, ale tady je asi na místě říct že suborbitální let primárně provádí NewShepard

Edit 2: Ale chápu Vaší pointu že Artemis-1 je jistota a SH8+SS24 je experiment :palec nahoru: , který se může pokazit každou sekundu letu
Naposledy upravil(a) Tjov dne 27.5.2022 10:35, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
jakubv
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1566
Reputace: 1845
Registrován: 4.2.2017 23:23
Kontaktovat uživatele:
Re: Artemis 1 (EM-1)

Příspěvek od jakubv »

Pospíšil píše: 26.5.2022 17:23 21. century technology? :facepalm:
Hele, zbytečná diskuse,
jinak, byl jsi sám v USA minimálně jednou, tak víš, že věci, co fungují a nemají důvod k jejich re dizajnu nechávají jak jsou, viz školní autobusy vypadají desítky let stejně (i když mají teď nové motory a převodovky). Prostě to tak mají a na to, že jednou za čas odvezou raketu na startovací rampu je asi zbytečné to celé inženýrovat znova....

Vraťme se k Artemis, držme palce, ať poletí, protože jen tak dostane EM peníze na svoji SS od NASA....
-----------------
xx jakubv
Tjov
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1210
Reputace: 2055
Registrován: 29.1.2021 9:27
Re: Artemis 1 (EM-1)

Příspěvek od Tjov »

Jsou popředu proti plánu a ještě jim do karet hraje odklad Psyche až na nejdříve 20.září.
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10789
Reputace: 10147
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Artemis 1 (EM-1)

Příspěvek od Pospíšil »

jakubv píše: 27.5.2022 10:34 Vraťme se k Artemis, držme palce, ať poletí, protože jen tak dostane EM peníze na svoji SS od NASA....
Jsem pro, ať Artemis I letí co nejdřív.

Pro objasnění mých postojů k tomuto programu (hlavně pro nové členy fóra): já nepřeju SLS ani Orionu nic moc špatného, ať letí s co nejmenším počtem závad a problémů, pokud to Kongres chce financovat a je přesvědčen, že je to pro USA nejlepší cesta vpřed.
Já si jen neodpustím čas od času poukázat na to, že jsou to:
- ne moc pokrokové, ale spíš zastaralé technologie
- převážně job program pro stovky nekonkurenceschopných firem
- je to přesto výrazně dražší než jiné varianty dosažení cíle
- na Mars to lidstvo nedostane
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
JHošek
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 843
Reputace: 725
Registrován: 18.1.2014 12:35
Re: Artemis 1 (EM-1)

Příspěvek od JHošek »

Tjov píše: 27.5.2022 10:24přepis:
Dal jsem odkaz na celý dvouminutový úsek z videa, tedy i na toto:
Tim Dodd: "Protože v dobách B4 a S20 se mluvilo o letu, který orbity těsně nedosáhne a přistane u Havaje."
Elon Musk: "To už je stejně prakticky orbita. Stačilo by ti jenom… stejně obletíš tři čtvrtiny zeměkoule. Sotva 30 m/s pod orbitální rychlostí. Je to už v podstatě orbitální rychlost. Nemá smysl oblétat celou Zemi víckrát a muset brzdit pro návrat. Nejsme si moc jistí v kramflecích, že se první orbitální let podaří. Nemusí se dostat na orbitu. Může být problém s boosterem, při oddělování stupňů nebo se loď nezažehne. A i když se dostane na orbitu, tak není moc velká naděje, že se loď vrátí na Zemi neporušená. Proto se bude vracet nad Tichým oceánem v nezalidněné oblasti. Pokud bude problém, neohrozí lidi."
Tjov píše: 27.5.2022 10:24Samozřejmě můžeme polemizovat jestli je pár chybějících m/s už orbitální nebo ještě suborbitální, ale tady je asi na místě říct že suborbitální let primárně provádí NewShepard
Suborbitální let je let, kdy z důvodu perigea pod povrchem Země nebo v horních vrstvách atmosféry není možné vykonat celý oběh Země. S24 nemá jít na stabilní oběžnou dráhu Země. Dráha byla zvolena tak, aby S24 dopadla u Havaje i bez deorbitace, a to v prvním perigeu. Mimochodem, na podobné dráze jako S24 s rychlostí těsně pod první kosmickou a s apogeem 1806 km má po startu Artemis I letět centrální stupeň rakety SLS, který má po obletu tří čtvrtin Země dopadnout taktéž do Tichého oceánu (na rozdíl od vnějších nádrží raketoplánu, které dopadaly do Indického oceánu).
Suborbitálním letem byl i let lodi Apollo AS-202 dne 25.8.1966, která také přistála po obletu tří čtvrtin Země v Tichém oceánu. Let Apolla byl o tři minuty delší (93 minut), apogeum bylo vyšší (1143 km) a návratová rychlost (110 % první kosmické rychlosti) byla také vyšší než u plánovaného letu S24. Přesto šlo o suborbitální let, po kterém Apollo neobdrželo mezinárodní označení COSPAR umělého kosmického tělesa.
Tjov píše: 27.5.2022 10:24Ale chápu Vaší pointu že Artemis-1 je jistota a SH8+SS24 je experiment :palec nahoru: , který se může pokazit každou sekundu letu
Proboha, nic takového jsem přece nenapsal. Rizika jsou i u Artemis I. A o rizicích letu S24 mluvil Elon Musk (viz citace).
Tjov
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1210
Reputace: 2055
Registrován: 29.1.2021 9:27
Re: Artemis 1 (EM-1)

Příspěvek od Tjov »

Vyjádřil jsem to asi moc expresivně, ale já vnímám zásadní rozdíl mezi Artemis-1 a SH8+SS24 v tom, že jedno je defakto hotová věc a druhé je experimentální kus hardware a z Vašeho příspěvku jsem to tak cítil taky, ale omlouvám se pokud jsem to pochopil špatně.

S tou orbitou a suborbitou , samozřejmě že dráha která sama o sobě končí sestupem zpátky do atmosféry dříve než dojde k oběhu není orbitální drahou - mě šlo o fakt že dosáhne takové rychlosti, kdy se bavíme o pár m/s aby na té orbitě zůstala. Opačným výkladem suborbitálního letu je NewShepard/SpaceShipTwo, které jen poskočí, oproti tomu jakou energii vynaloží tato sestava - byť se může rozpadnout přímo na rampě.

končím OT.
Uživatelský avatar
MaG
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1898
Reputace: 734
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Registrován: 2.8.2012 22:10
Kontaktovat uživatele:
Re: Artemis 1 (EM-1)

Příspěvek od MaG »

Mě ta zastaralost technologií taky zaujala a pro sebe jsem si podotknul, že to chápu, protože jak jinak lze takovou raketu na rampu dostat než takto. A takové zařízení asi fakt inovace nepotřebuje. Takže klidně ať to vozí muzejní exponát, když to stačí. Fotka zde byla vložena správně a pozastavení se nad zastaralostí technologií asi nevyžadovalo celou stranu oponentních názorů. Myslím, že obě strany mají svůj pohled na věc, který se nevylučuje. Jen se tím asi nadále nemá plevelit vlákno Artmeis I.
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10789
Reputace: 10147
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Artemis 1 (EM-1)

Příspěvek od Pospíšil »

MaG píše: 27.5.2022 13:11 Mě ta zastaralost technologií taky zaujala a pro sebe jsem si podotknul, že to chápu, protože jak jinak lze takovou raketu na rampu dostat než takto. A takové zařízení asi fakt inovace nepotřebuje.
Už jen doplním k tomu kabelu proč to vlastně ti chlapi takto dělají.
Ten 270 kg vážící masivní kabel se zapojuje do pozemní zásuvky proto, aby "zajistili nepřerušovanou dodávku energie pro palubní počítače, jež mají zajistit trvalou připravenost ke startu a rozjezdu CT". Crawler Transporter 2 z roku 1965 totiž ani po upgradu z roku 2016 nemá žádné baterie!
Pro pohon CT jsou používány 2 naftové spalovací motory, které pohání generátory stejnosměrného elektrického proudu, kterým se pohání 16 elektrických motorů, vždy po 4 v každém pásovém podvozku v rozích.
Nejde ale o hybrid, jelikož v pohonném systému chybí baterie.
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
JHošek
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 843
Reputace: 725
Registrován: 18.1.2014 12:35
Re: Artemis 1 (EM-1)

Příspěvek od JHošek »

MaG píše: 27.5.2022 13:11Fotka zde byla vložena správně a pozastavení se nad zastaralostí technologií asi nevyžadovalo celou stranu oponentních názorů.
Proti vložení fotky jsem nic nenamítal. Myslel jsem, že diskuse skončí hned po mém prvním vysvětlujícím příspěvku, reagujícím na KOMENTÁŘ k fotce/videu.

Odpovědět

Zpět na „Program Artemis“