Artemis 1 (EM-1)

Vše, co souvisí s raketami SLS a loděmi Orion
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Artemis 1 (EM-1)

Příspěvek od Dugi »

Pod zkratkou EM-1 (tedy Exploration Mission 1) se ukrývá první ostrý let nové americké rakety SLS společně s lodí Orion (která bude mít evropský servisní modul. Termín startu by měl být v roce 2017. Až doposud se hovořilo o tom, že náplní desetidenní mise bude prostý oblet Měsíce.



Nyní ovšem část manažerů NASA přišla s nápadem celou misi trochu "vyšperkovat". Uvažují o tom, že by Orion mohl zamířit do libračního centra soustavy Země - Měsíc. Délka mise by se protáhla na 25 dní a zároveň by tak prozkoumala místo, kam by NASA chtěla přemístit malý asteroid. Zatím se mluví o vzdálenosti 64 000 km od Měsíce.
Momentálně chybí do startu ještě několik let, takže je naprosto přirozené, že se uvažuje o konkrétní podobě mise.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
chobolatom
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 822
Reputace: 2
Registrován: 12.2.2012 15:37
Re: EM-1

Příspěvek od chobolatom »

To jsou fajn novinky! Akorát se mi nelíbí to datum - 2017. :(
Uživatelský avatar
Samo1995
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1425
Reputace: 5
Registrován: 12.10.2012 22:42
Re: EM-1

Příspěvek od Samo1995 »

chobolatom píše:To jsou fajn novinky! Akorát se mi nelíbí to datum - 2017. :(
Jj bude to skôr rok 2018. Tuším že som niekde dokonca čítal, že v roku 2017 vychádza štartovacie okno na noc, čo sa NASA nepáči.
Navyše, v kozmonautike vždy dochádza k odkladom. V prípade superrakety to platí dvojnásobne (ok Saturn bol výnimka)
Uživatelský avatar
Agamemnon
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1162
Reputace: 23
Bydliště: Nemecko
Registrován: 10.6.2013 18:20
Re: EM-1

Příspěvek od Agamemnon »

startovacie okno k mesiacu?
Per aspera ad astra [42]
Uživatelský avatar
rexino
Zkušený vesmírný badatel
Zkušený vesmírný badatel
Příspěvky: 630
Reputace: 25
Registrován: 13.5.2013 15:00
Re: EM-1

Příspěvek od rexino »

Podľa posledných info(Twitter,NSF) to vyzerá že prvého štartu SLS sa nedočkáme v 2017 ale až v roku 2018.
"Sľúbili ste mi kolónie na Marse. Namiesto toho som dostal Facebook." Buzz Aldrin
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: EM-1

Příspěvek od Dugi »

Dámy a pánové, pokud mne paměť neklame, tak se právě díváme na PRVNÍ vyrobený LETOVÝ hardware nové americké superrakety SLS. V Michoud Assembly Facility v New Orleans vznikl tento prstenec, který bude zajišťovat strukturální pevnost nádrží. Zrodil se na svařovacím stanovišti Segmented Ring Tool, kde se také používá třecí svařování s promíšením.

Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
JHošek
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 843
Reputace: 725
Registrován: 18.1.2014 12:35
Re: EM-1

Příspěvek od JHošek »

Nevím... 9.července se na Facebooku objevila zpráva, že už jsou svařeny všechny prstence pro EM-1.

https://www.facebook.com/NASASLS/photos ... =1&theater
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: EM-1

Příspěvek od Dugi »

Já myslím, že na fotce je právě jeden z těch prstenců o které v té zprávě píšou. :Drbe se na hlavě:
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
JHošek
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 843
Reputace: 725
Registrován: 18.1.2014 12:35
Re: EM-1

Příspěvek od JHošek »

Dugi píše:Já myslím, že na fotce je právě jeden z těch prstenců o které v té zprávě píšou. :Drbe se na hlavě:
Takže souhlas. Ve zdrojové zprávě nepíšou PRVNÍ PRSTENEC, ale PRVNÍ LET SLS s tím, že všechny letové prstence byly svařeny. :tlesk:
http://www.nasa.gov/sls/multimedia/gall ... -ring.html
Uživatelský avatar
MRR
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 317
Reputace: 1
Bydliště: SR
Registrován: 4.4.2014 16:13
Re: EM-1

Příspěvek od MRR »

liana píše:To je parád, nádherné dioráma! Chválím originalitu s popelem! :palec nahoru:
Eeé čo ?
"Nemali by sme sa na vesmír pozerať očami racionalizácie odborníka. Elegantné bohatstvo bolo vždy podstatou prírody".... ( Wernher von Braun )

Odpovědět

Zpět na „Program Artemis“