Kritické momenty kosmonautiky

Vše o rozvoji raketové techniky od prvních nesmělých krůčků do vesmíru postupně až do nedávné minulosti.
Odpovědět
Uživatelský avatar
vai777
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3946
Reputace: 375
Bydliště: Opava
Registrován: 26.4.2012 11:03
Re: Kritické momenty kosmonautiky

Příspěvek od vai777 »

Díky moc, vážím si toho :)
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand.
Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Kritické momenty kosmonautiky

Příspěvek od Dugi »

Smíšené pocity, tak by se dalo popsat to, jak se teď cítím. Na našem blogu právě vyšel 29. díl Kritických momentů kosmonautiky. Tento díl je posledním z celé řady. Nebudu zakrývat, že cítím lehký smutek, protože tenhle seriál je bezkonkurenčně tím nejlepším, co na našem blogu vycházelo. Kritické momenty kosmonautiky jsou neuvěřitelně čtivé a navíc plné informací, ke kterým by se člověk dostával jen stěží.
A proč mám smíšené pocity? Protože jsem rád. Ano, zní divně, ale jsem rád, že tenhle seriál končí. Znamená to totiž, že kosmonautika už s sebou nepřinesla žádné další kritické momenty.

Teď, kdy je seriál u konce, chtěl bych na tomto místě veřejně poděkovat autorovi Kritických momentů kosmonautiky, vaiovi777. Jen díky jeho píli a odhodlání visí na našem blogu seriál, který nemá na českém internetu konkurenci a těžko by ji hledal i v zahraničí. Nesmírně si cením toho, že pro nás vai tenhle seriál vytvořil. Chci mu proto poděkovat za čas, který do tvorby článků vložil. Ono se to nezdá, ale každý článek potřebuje čas. A pokud se jedná o článek kvality Kritických momentů, je toho času potřeba mnohem víc. Jen málokdo tuší, kolik hodin trvalo sepsat všech 29 dílů. Vai trpělivě sháněl informace z různých zdrojů, ověřoval, sepisoval, přepisoval, upravoval, doplňoval - to všechno ve svém volném čase. Dobrovolně si ukrojil ze svého času velkou porci, kterou nevěnoval odpočinku, ale naopak tvrdé duševní práci, která se pak zúročila u čtenářů. Kritické momenty kosmonautiky jsou perlou našeho blogu a dokazují to třeba hvězdičková hodnocení vaiových článků. Jeden díl nasbíral celkem 25 plných pětihvězdičkových hodnocení - to jsou čísla, se kterými se ostatní články měřit nemohou a je to jasný důkaz již zmíněné ohromné kvality.
Takže vai, ještě jednou, moc Ti děkuju za to, že jsi pro nás Kritické momenty sepsal. Mám z toho ohromnou radost.

P.S. A zpráva pro čtenáře - nebojte se, že by po skončení Kritických momentů vai přestal pro náš blog psát. Takového redaktora určitě nepustíme. Už teď chystáme nový projekt, dalo by se říct seriál článků z historie. Ale o tom si řekneme až to bude aktuální.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Samo1995
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1425
Reputace: 5
Registrován: 12.10.2012 22:42
Re: Kritické momenty kosmonautiky

Příspěvek od Samo1995 »

Pridávam sa. Dugi to krásne vystihol. KMK som nesledoval od začiatku. Začal som, keď bolo vonku už 14 dielov. Všetky som zhltol za jeden deň. Skutočne úžasný výkon vai777. Málokto vie, čo to stojí napísať jeden článok. Nie je to len o tom že si raz za čas sadnem a niečo spíšem. Všimnite si že väčšina vaiových zdrojov boli knihy. Ich zháňanie, porovnávanie a čítanie, už to je nadľudský výkon. A vedomostí a informácie zýskané z tejto činnosti potom dať na papier, respektíve na monitor, navyše v tak úžasnom a dychberúcom zaobalení, na to treba obrovskú dávku odhodlania, talentu a v neposlednom rade aj motivácie.

Takže vai, ja ti gratulujem k úžasnému výkonu a dúfam, že toto nie je koniec KMK-čiek. Očakávam knihu, plagáty, párty, tričká, nohavice, bundy a šálky s potlačou a nebolo by od veci spraviť po československu také malé KMK-tour kde by sa predčítali tvoje diela a nasledovne by prebiehala živá diskusia.

Nakoniec si búcham hlavu o stenu, pretože už sa nemám dôvod tešiť na utorky :hlavou proti zdi
Uživatelský avatar
vai777
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3946
Reputace: 375
Bydliště: Opava
Registrován: 26.4.2012 11:03
Re: Kritické momenty kosmonautiky

Příspěvek od vai777 »

Moc děkuji za krásná slova, jsem moc rád, že se seriál uchytil. Co se týče těch párty, šály, triček a podobně, nejsem si jistý, jestli by to klaplo. Ohledně knihy- uvidím v květnu po setkání kosmonautix v Jihlavě, tam asi proběhne miniaturní porada :)
A ohledně úterků- hned příští týden vyjde článek o pověrách a tradicích v pilotované kosmonautice a myslím, že ani potom nedám klávesnici pokoj (jak koneckonců Dugi naznačil) ;)
Každopádně ještě jednou děkuji, vážím si Vašich ohlasů!
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand.
Neil Armstrong
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Kritické momenty kosmonautiky

Příspěvek od tomas »

Taky musím poděkovat za úžasný seriál KMK. V době, kdy ještě neexistoval blog, jsem tu občas taky napsal někdy něco delšího, co by se v dnešní době mohlo vydávat za článek, takže jsem měl představu, kolik to zabere času.

Najednou se tu objevily první Kritické momenty kosmonautiky, což zapůsobilo jako zjevení. Neskutečně propracované, neskutečné čtivé, přinášející do té doby netušené detaily z událostí, které člověk znal většinou jen rámcově. Bylo jasné, že autor musel přečíst spousty materiálů, o témata se hluboce zajímal, navrch má literární talent a je ochoten psaní obětovat spoustu času.

Nasazená laťka se vaiovi nejenom dařila držet, ale i překonávat s tím, jak si pro KMK našel svůj osobitý styl.

Ještě jednou díky za to, že jsem se mohl každé úterý těšit na novou porci kosmonautických zážitků. :palec nahoru:

P.S. Pokud se kritické momenty v kosmonautice v budoucnu objeví, může to mít dva důvody:
1. Lidstvo se v pilotované kosmonautice pustí do nových výzev jako jsou cesty k asteroidům, lunární základny, výzkum Marsu.
2. Opět zavládne šlendrián v řízení kosmických agentur.
Pevně doufám, že to bude první možnost a tyto momenty budou spíše připomínat Apollo 13 než Challenger.
Uživatelský avatar
vai777
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3946
Reputace: 375
Bydliště: Opava
Registrován: 26.4.2012 11:03
Re: Kritické momenty kosmonautiky

Příspěvek od vai777 »

Díky, takové čtenáře by si přál každý psavec :-D
A stran té poslední věty v Tvém příspěvku, tomasi, tam se už dá dodat jedině- Amen. :)
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand.
Neil Armstrong
Tev
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 18
Reputace: 1
Registrován: 14.1.2013 22:26
Re: Kritické momenty kosmonautiky

Příspěvek od Tev »

KMK jsou skutečně bezkonkurenční seriál, až vai777 udělá ebook (ať mu to můžeme nějak vrátit, btw celému portálu chybí tlačítko donate) tak se podle mě uživí i anglický překlad, možná s lehkým přepisem prvních 5 kapitol. Nicméně už "balík" 6-10 na oslovi je tak skvělý, že mě chytl jako málokterá literatura v poslední době. Ještě jenou díky za KMK!
Uživatelský avatar
vai777
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3946
Reputace: 375
Bydliště: Opava
Registrován: 26.4.2012 11:03
Re: Kritické momenty kosmonautiky

Příspěvek od vai777 »

Díky! Je fakt, že ty první díly jsem psal jako příspěvky do tohoto vlákna, takže byly malinko stručnější.
Pokud seriál vyjde knižně (a to není vůbec jisté), určitě první díly přepíšu a minimálně ještě jeden doplním, jako bonus. :-D
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand.
Neil Armstrong
Uživatelský avatar
baranka
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 962
Reputace: 2
Bydliště: Znojmo
Registrován: 28.8.2011 12:42
Kontaktovat uživatele:
Re: Kritické momenty kosmonautiky

Příspěvek od baranka »

Parádní práce. :klaní se:
Jinak jsem rozpolcen. Jako čtenář jsem smutný z konce KMK, protože to bylo doopravdy hodně čtivé a jako fanda kosmonautiky jsem nadšen tím, že není o čem psát. Ještě jednou díky a těším se na Tvou další práci. :slint:
Uživatelský avatar
vai777
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3946
Reputace: 375
Bydliště: Opava
Registrován: 26.4.2012 11:03
Re: Kritické momenty kosmonautiky

Příspěvek od vai777 »

Děkuji za chválu. Popravdě, trochu mám obavu z dalších článků, ty KMK byly pěkný adrenalin, tak snad ty další nebudou propadák :-D
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand.
Neil Armstrong

Odpovědět

Zpět na „Historie kosmonautiky“