Small Launch Vehicle

Sem patří debata o všech vesmírných projektech firmy Boeing
Odpovědět
Uživatelský avatar
Greene
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 219
Reputace: 1
Bydliště: Jihlava
Registrován: 22.12.2011 22:52
Kontaktovat uživatele:
Small Launch Vehicle

Příspěvek od Greene »

Boeing představil novou raketu SLV,Small Launch Vehicle,která by měla být vypouštěna ze vzduchu,přesnějí pod letadlem Whiteknight Two. První a druhý stupeň by měly být znovupoužitelné. Raketa má být dlouhá 23 metrů a těžká 12.5 tun. Nosnost této rakety by měla být 50 Kg na LEO. Ovšem aby se toto stalo,muselo by být ročně 100-150 startů!
Zdroj: kosmonaut.cz
"Když jsem v kosmické lodi obletěl Zemi, viděl jsem, jak je naše planeta krásná. Lidé, chraňme a rozmnožujme tuto krásu, ale neničme ji!"Jurij Gagarin
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Small Launch Vehicle

Příspěvek od Dugi »

Šílené je, že oni se chlubí cenou pod 300 tisíc dolarů/start. A přitom jednohlasně prohlašují, že by se této ceny dalo dosáhnout při takto enormní frekvenci! To je start skoro každé 2 - 3 dny! :o
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
indian22
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 958
Reputace: 3
Bydliště: Sušice
Registrován: 7.10.2011 10:25
Re: Small Launch Vehicle

Příspěvek od indian22 »

Taky mě hned napadlo, že 100-150 startů je sci-fi (no spíš to fi). Zvláště s 50 Kg vážícími družicemi, takových je skutečně málo.
Uživatelský avatar
Lakely
Správce profilu na Facebooku
Správce profilu na Facebooku
Příspěvky: 1131
Reputace: 154
Bydliště: Plzeň
Registrován: 11.2.2010 21:50
Kontaktovat uživatele:
Re: Small Launch Vehicle

Příspěvek od Lakely »

Přemýšlel jsem jak by se taková frekvence startů dala vůbec prakticky využít. Buďto by firma musela (samozřejmě za nějakých pár let, kdy třeba bude více družic, i když to je asi zcestná teorie) jakýsi monopol na vynášení veškerého lehkého materiálu na LEO z celého světa, což je asi hodně "reálné". Rozhodně je to však zajímavé, třeba jednou v budoucnu bude potřebná taková kadence, i když, mám dojem, že se společnosti spíše snaží do větší družice nacpat více přístrojů a ušetřit tak případný start.
Snad jen v případě války (Nedejte bohové!) ve vesmíru, které se snad budeme vyhýbat, co to půjde, nebo, což už by bylo zajímavější, při výstavbě nějakého velkého projektu, který bude potřebovat neustálý přísun materiálu - i když, napadá mi, že kdyby si veškeré starty objednal jeden projekt, tak i výsledná cena za start je vlastně nepodstatná, když to vynese jen 50 kg a musela by si firma předplatit až 150 startů. Snad mi rozumíte, celková cena by už nebyla tak zajímavá, vzhledem k malé nosnosti. Ale uvidíme, třeba se něco ukáže.
Vesmír je nekonečný a realita překoná veškeré naše představy.
A. C. Clarke
Uživatelský avatar
Greene
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 219
Reputace: 1
Bydliště: Jihlava
Registrován: 22.12.2011 22:52
Kontaktovat uživatele:
Re: Small Launch Vehicle

Příspěvek od Greene »

Takhle něják by měla vypadat SLV:
Obrázek
Zdroj: kosmonaut.cz
"Když jsem v kosmické lodi obletěl Zemi, viděl jsem, jak je naše planeta krásná. Lidé, chraňme a rozmnožujme tuto krásu, ale neničme ji!"Jurij Gagarin

Odpovědět

Zpět na „Boeing“