Mars Base Alpha

Sem patří diskuse o vývoji raket rodiny Falcon a o lodi Dragon.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Amper
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2129
Reputace: 214
Bydliště: Plzeň
Registrován: 20.7.2012 12:53
Re: Mars Base Alpha

Příspěvek od Amper »

asi jsem koukal moc na sci-fi ale ta rukohuba ve me vzbuzuje podivne tisnive pocity.
Uživatelský avatar
laik
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1163
Reputace: 720
Registrován: 19.6.2016 8:52
Re: Mars Base Alpha

Příspěvek od laik »

Už dlouho při sledování Boston Dynamics přemýšlím, zda by kráčející roboti imperia nebyli k pohybu po planetě praktičtější než rovery. Problém bude s vyšší spotřebou energie a větším množstvím pohyblivých dílů.

Jinak nemám důvod si myslet, že Musk má cokoli společnýho se zmíněným systémem ke kopání na měsíci.
JerryX
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 10
Reputace: 2
Registrován: 31.1.2021 23:56
Re: Mars Base Alpha

Příspěvek od JerryX »

Povedlo se mi najít ještě něco k vrtání na Marsu přímo od Muska:
https://www.youtube.com/watch?v=d-DAQTHCmWY Nějak mi to nejde vložit jako video :-(
Pro neangličtináře: Pokud si pustíte automatické CZ titulky, tak pozor - Muskova Boring Company určitě není "Nudná společnost", ale "Vrtací společnost" :lol:
Je to ale rok 2017...
JerryX
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 10
Reputace: 2
Registrován: 31.1.2021 23:56
Re: Mars Base Alpha

Příspěvek od JerryX »

laik píše: 1.2.2021 21:51 Už dlouho při sledování Boston Dynamics přemýšlím, zda by kráčející roboti imperia nebyli k pohybu po planetě praktičtější než rovery. Problém bude s vyšší spotřebou energie a větším množstvím pohyblivých dílů.
S tím určitě souhlasím. Určitě by ani nebylo nutné v mnoha případech lézt složitě do skafandru a někam přejíždět, ale prostě by se tam poslal podobný robot, který by udělal potřebné. Tenhle je vlastně původně vyráběný pro armádu na nošení věcí. Ale hlavní využití vidím při samotném budování základny. V době, kdy moderní armády experimentují s počítačem řízeným hejnem dronů s vlastní UI u každého kusu, si dovedu úplně živě představit, jak z jedné Starship vyleze (asi nějakým předem natrénovaným způsobem) pár šikovných pejsků, z druhé rakety začnou vytahovat a rozmisťovat solární panely, 3D tiskárnu, zmenšenou inovovanou vrtací soupravu, možná nějaký malý atomový reaktor (protože panely asi na vrtání stačit nebudou), pořádnou komunikační soupravu, vědecké přístroje apod. Pak to poskládají dohromady pod koordinací jednoho centrálního počítače a pustí do provozu. Možná by dokázali po vzoru některých fandovských animací zaintegrovat do budoucí základny i samotné kosmické lodě, pokud tedy zase neodletí pro další várku...
Než přiletí další mise, může být jádro MBA funkční a pejskové už můžou jenom dělat terénní úpravy okolí - přistávací plochy, zahrabábání citlivých věcí pískem nebo celé písečné valy, oprašovat solární panely apod.
Byl by to takový první "kolonizační kit/fáze 1", který by se dal jednou podobně aplikovat i jinde, jen s jiným nastavením. Jestli bude jednou Starshipů opravdu tisíce, můžou se rozletět všemi směry a zakládat základny jako podle šablony.
Já vím, že to zní bláznivě, ale já myslím, že dnešní technika je toho schopná - tím spíš za další tři roky, kdy věřím, že poletí první nákladní mise (nevěřím, že 2022) A pokud by se po oběžné dráze Marsu roztrousilo pár malých komunikačních repeaterů, můžeme stále sledovat, co se tam děje klidně z pohledu kteréhokoliv robota a případně do toho budování částečně také centrálnímu počítači kecat...
Uživatelský avatar
jakubv
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1571
Reputace: 1850
Registrován: 4.2.2017 23:23
Kontaktovat uživatele:
Re: Mars Base Alpha

Příspěvek od jakubv »

možná trochu konkurenční projekt :-)

video v článku
https://www.euronews.com/living/2021/03 ... s-unveiled

zdroj z tw: https://twitter.com/NASASpaceflight/sta ... 2271566858

Edit: už to komentoval Elon :-)
"Hopefully will happen this decade"
zdroj: https://twitter.com/elonmusk/status/1373735946244431873
-----------------
xx jakubv
MartinH
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 66
Reputace: 5
Registrován: 26.4.2016 23:06
Kontaktovat uživatele:
Re: Mars Base Alpha

Příspěvek od MartinH »

Trochu se tady ta diskuze zaplevelila a je dost nepřehledná, ale předpokládám, že stále to je pouze ve fázi hledání vhodného místa a také že pro začátek půjde asi o povrchovou základnu a ražení tunelů je zatím až v "další generaci" základen. Nebo jsem to špatně pochopil?

Nějaké moje postřehy: pro začátek základy potřebujete:
1) dobré spojení
2) zdroj energie
3) továrnu na metan a kyslík (pokud to nemá být jednosměrná cesta)
4) nádrže na metan a kyslík, protože výroba bude trvat dlouho a nechcete promeškat nejbližší startovací okno pro návrat domů kdyby bylo potřeba se neplánovaně vrátit.
Všechno tohle může splnit jedna nákladní StarShip která zůstane na Marsu natrvalo. 1) krásná retlanslační stanice, se svojí výškou pokryje okolí krásně "wi-fi" signálem. 2) při použití jaderného zdroje může být ten zdroj napevno vestavěn do StarShip, čímž se ušetří nějaká ta hmotnost a nemusí se řešit jeho vykládání, v případě že se použijí soláry ve StarShip může být bateriové úpožiště. 3) taktéž napevno vestavěno do StarShip. 4) Nádrže jsou neoddělitelnou součástí StarShip, takže se přímo nabízejí na skladování metanu a kyslíku.

---

Z toho mi vyplývá jak bude vypadat Mars Base Alpha ve svém počátku (základu). Bude to natrvalo zaparkovaná StarShip se zabudovanými technologiemi a propojkami k dalšímu vybavení (které přivezou další StarShip) u paty lodě. Možná v srdci základny nebude jen jedna loď, ale bude jich tam více. Je možné pak demontovat motory a poslat je zpět na Zemi k dalšímu použití na nějaké další StarShip, ale ta pracnost ve skafandru/cena za motor...

Další věc kterou bych se chtěl v tomto příspěvku zabývat, je ochrana před radiací na Marsu. Na jeho povrchu je pouze 45% radiace oproti meziplanetárnímu prostoru. 50% radiace odstíní sama planeta (na povrchu planety máte výhled na polovinu oblohy) a stínění atmosféry udělá těch zbylých 5%. Byla by ale špatná interpretace dat, kdyby jsme z toho vyvodili že atmosféra Marsu odstíní 5% radiace, protože těch 5% je z celku, ale půlku nám už odstínila planeta a atmosféra stíní jenom polovinu , takže ve výsledku atmosféra Marsu odstíní 10% radiace která dopadá z viditelné části oblohy (doufám že jsem to napsal aspoň trochu srozumitelně). Dále radiaci blokuje hmota atmosféry, takže záleží pod jakým úhlem na povrch dopadá, pokud jde kolmo k povrchu, prochází atmosférou po nejkratší vzdálenosti a neprojde takovým množstvím hmoty oproti tomu, pokud jde téměř po horizontu. Těch 10% ochrany je celková zablokovaná radiace ze všech směrů nad obzorem, nejvíce ale prochází právě kolmo. Proto je nejdůležitější radiačně ochránit především strop základny (s nějakým, ne malým, přesahem střechy) a stěny už tak důležité nejsou (radiace co jde šikmo atmosférou je slabší).

Z toho mi vyplývá, že obytné části budou mít moduly překryté nějakou konstrukcí zhotovenou 3D tiskem z regolitu, a nebo ho budou mít jen tak nasypán na střeše bez zpevněním tiskem.
Hawk
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 330
Reputace: 220
Registrován: 9.11.2018 11:04
Re: Mars Base Alpha

Příspěvek od Hawk »

K odstineni radiace jsou jiz uvahy o vytvoreni umeleho magnetickeho pole Marsu umistenim generatoru pole do L1 :

"NASA proposes a magnetic shield to protect Mars' atmosphere"
"In answer to this challenge, Dr. Jim Green – the Director of NASA's Planetary Science Division – and a panel of researchers presented an ambitious idea. In essence, they suggested that by positioning a magnetic dipole shield at the Mars L1 Lagrange Point, an artificial magnetosphere could be formed that would encompass the entire planet, thus shielding it from solar wind and radiation."
https://phys.org/news/2017-03-nasa-magn ... phere.html


Pokud by nekdy doslo k masivnejsi kolonizaci Marsu muze byt toto reseni ve vysledku levnejsi a hlavne elegantnejsi nez v tomto smeru chranit kazdeho cloveka v otevrenem prostoru, budovu, vozidlo ci pripadnou stanici na obezne draze Marsu(cca 2.5x vetsi radiace nez na ISS).
Dlohodobe by by zabranovalo uniku atmosfery a prispelo k postupne terraformaci planety,vyssi tlak a voda na povrchu.

Jeste jsem nasel ceskou verzi na toto tema:
https://www.osel.cz/9285-nasa-navrhuje- ... -stit.html
Alchymista
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1019
Reputace: 336
Registrován: 14.9.2016 1:01
Re: Mars Base Alpha

Příspěvek od Alchymista »

Vyzerá to optimisticky, ale
Akú hmotnosť by mal mať celý systém? Aké energetické nároky?
Ak viac ako rádovo 10 tisíc ton, tak na najbližšie storočie to zostane len na papieri.

Druhá vec - videl som niekoľko animácií chovania zemskej magnetosfery v interakcii so slnečným vetrom - skutočne bude mať magnetický tieň vo vzdialenosti >300 priemerov Marsu dostatočne stabilnú pozíciu a tvar, aby to malo zmysel?

Tretia vec - magnetický tieň zemskej magnetosfery vo väčších vzdialenostiach bol v animáciách zakrivený podobne ako kometárny chvost. Lagrangeho body sú naopak v geometrickom zákryte s planetou. Takže ako je to? Dokáže to niekto posúdiť z tohoto pohľadu? Podobne stočené je slnečné magnetické pole... Neminul by zakrivený magnetický tieň vytváraný v lagrangeho bode Mars?
Je možné, že animácie zemskej zobrazovali podstatne väčšie priestorové merítka ako je potrebné pre odtienenie Marsu...
:naštvaný: Fráza "studená vojna" začína dostávať nový obsah...
Uživatelský avatar
Malky
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 513
Reputace: 494
Registrován: 28.3.2014 21:26
Re: Mars Base Alpha

Příspěvek od Malky »

Hawk píše: 20.4.2021 13:31 "NASA proposes a magnetic shield to protect Mars' atmosphere"
Nečetl jsem tenhle konkrétní paper, ale obecně jsem ke zprávám tohoto typu strašně skeptický. Reportování o vědě je z 90% totální žumpa.

Většinou to probíhá tak, že v NASA pár vědců o obědovou přestávku spočítá nějakou sranda rovnici, v lepším případě provedou rychlou simulaci, a protože "publish or perish" tak o tom publikují článek ve smyslu "tenhle nápad není v rozporu s fyzikálními zákony".

Nějaké pop-sci periodikum si následně přečte nadpis, v lepším případě dokonce i abstrakt, tohoto paperu a publikuje článek ve smyslu "NASA navrhuje uskutečnit tento nápad".

A následně nějaké obecné periodikum na základě článku z pop-sci periodika publikuje článek ve smyslu "NASA do pěti let realizuje tento nápad".

A posledním krokem tohoto cyklu jsou konspirační teorie o firmách které zadržují léky proti rakovině a auta jezdící na vodu, protože z článků které čte běžná populace to vypadá, že tyhle věci byly objevený už před dvaceti lety.

Pop-sci články obecně nemá ani smysl číst, jen seskrolovat dolu, kde se (v lepším případě) nachází odkaz na zdroj. Chce to trochu detektivní práce, ale pokud se člověk chce dozvědět pravdu (na čem skuteční vědci pracují a co si myslí), je potřeba číst primární zdroje, plus seriozní zdroje typu kosmonautix, spacenews, nasaspaceflight apod.

----

Sorry za off-topic, ale množství senzacechtivýho bullshitu který je o kosmonautice psán je strašný, a jelikož předpokládám že většina z nás je v pozici "want to believe", je potřeba být opatrný.

----

Edit: Tak jsem si přečetl ten článek a paper. Článek se odkazuje na nějakou konferenci, kde možná prezentovali nějaký info navíc, ale v paperu je doslova jeden odstavec ve smyslu "kdybychom měli magnetické pole kolem Marsu, snížil by se únik atmosféry". Ten paper se absolutně nezabývá tím, jak by se takové pole dalo vybudovat, kolik energie, hmotnosti by bylo potřeba, kolik by to stálo...
"The meek will inherit the Earth." ..and the rest of us, Universe.
Hawk
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 330
Reputace: 220
Registrován: 9.11.2018 11:04
Re: Mars Base Alpha

Příspěvek od Hawk »

Malky píše: 20.7.2021 14:49
Hawk píše: 20.4.2021 13:31 "NASA proposes a magnetic shield to protect Mars' atmosphere"
Nečetl jsem tenhle konkrétní paper, ale obecně jsem ke zprávám tohoto typu strašně skeptický. Reportování o vědě je z 90% totální žumpa.

Většinou to probíhá tak, že v NASA pár vědců o obědovou přestávku spočítá nějakou sranda rovnici, v lepším případě provedou rychlou simulaci, a protože "publish or perish" tak o tom publikují článek ve smyslu "tenhle nápad není v rozporu s fyzikálními zákony".

Nějaké pop-sci periodikum si následně přečte nadpis, v lepším případě dokonce i abstrakt, tohoto paperu a publikuje článek ve smyslu "NASA navrhuje uskutečnit tento nápad".

A následně nějaké obecné periodikum na základě článku z pop-sci periodika publikuje článek ve smyslu "NASA do pěti let realizuje tento nápad".

A posledním krokem tohoto cyklu jsou konspirační teorie o firmách které zadržují léky proti rakovině a auta jezdící na vodu, protože z článků které čte běžná populace to vypadá, že tyhle věci byly objevený už před dvaceti lety.

Pop-sci články obecně nemá ani smysl číst, jen seskrolovat dolu, kde se (v lepším případě) nachází odkaz na zdroj. Chce to trochu detektivní práce, ale pokud se člověk chce dozvědět pravdu (na čem skuteční vědci pracují a co si myslí), je potřeba číst primární zdroje, plus seriozní zdroje typu kosmonautix, spacenews, nasaspaceflight apod.

----

Sorry za off-topic, ale množství senzacechtivýho bullshitu který je o kosmonautice psán je strašný, a jelikož předpokládám že většina z nás je v pozici "want to believe", je potřeba být opatrný.

----

Edit: Tak jsem si přečetl ten článek a paper. Článek se odkazuje na nějakou konferenci, kde možná prezentovali nějaký info navíc, ale v paperu je doslova jeden odstavec ve smyslu "kdybychom měli magnetické pole kolem Marsu, snížil by se únik atmosféry". Ten paper se absolutně nezabývá tím, jak by se takové pole dalo vybudovat, kolik energie, hmotnosti by bylo potřeba, kolik by to stálo...
Jak je zrejme na prvni pohled jedna se o vzdalenou vizi, kdy je i na nejake podrobnejsi koncepce brzy, a pokud nekdy dojde k realizaci budou pravdepodobne k dispozici jine technologie nez ktere zname. Zatim jsme na Marsu nezanechali ani lidskou stopu.
Popularne naucne knihy/clanky jsou zcela neco jineho nez konspiracni teorie. A neni duvod je shazovat spekulacemi jak vznikaji, naopak jsou potencialnim zdrojem pro nalakani novych fanousku pro kosmonautiku.
Navic ne kazdy fanousek je nutne zvedavy na podrobny popis projektu, uz treba jen z duvodu, ze kosmonautika je jednim z jeho mnoha zajmu.
Popularne naucny, nebo klidne i bulvarni casopis muze noveho cloveka nalakat. Naopak clanek nebo casopis zamereny do hloubky muze takoveho ctenare i odradit.

Odpovědět

Zpět na „SpaceX“