Mars Base Alpha

Sem patří diskuse o vývoji raket rodiny Falcon a o lodi Dragon.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Malky
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 514
Reputace: 496
Registrován: 28.3.2014 21:26
Re: Mars Base Alpha

Příspěvek od Malky »

Werner von Braun měl plány na okřídlené stroje, které by na Marsu přistávaly na lyžích. V té době o Marsu nevěděli dost, aby o cestě tam mělo smysl uvažovat. A i kdyby měl plány rozpracované do detailu, neměl financování. Nepovažoval bych to za reálné úsilí, ale uznávám, že ta hranice je poněkud subjektivní.

Zubrin měl taky plán pro cestu na Mars, skvělý plán, ale neměl potřebné finance aby to sám realizoval; a NASA nepřesvědčil.

SpaceX v tuto chvíli na kolonii určitě rozpočet nemá, ale Starlink, E2E a prodej Tesly by to mohl docela změnit. Ale nikdo na světě nikdy nebude schopný kolonii ufinancovat dlouhodobě - žádný jedinec, korporace, stát ani mezinárodní sdružení (ty poslední dvě by to možná dokázali, ale nedokáží to obhájit před svými občany). Proto je pro kolonii zásadní nalézt nějaký zdroj financování, a eventuálně se stát soběstačnou (z finančního hlediska, není nutné vše vyrábět na Marsu).

Tohle je podle mě největší překážka kolonii na Marsu. Dovážet cokoli fyzického na Zemi se nevyplatí. Musk mluvil o exportu intelektuálního vlastnictví, ale nejsem si jistý, jestli to bude stačit.
"The meek will inherit the Earth." ..and the rest of us, Universe.
Uživatelský avatar
Meybe
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2680
Reputace: 2323
Bydliště: Chlumec
Registrován: 25.8.2015 8:46
Re: Mars Base Alpha

Příspěvek od Meybe »

jakubv píše: 29.12.2020 14:12 Hledal jsem, kam to dát, zkusím to sem,
pěkný článek o cestě na Mars a je tam hojně zmiňována SpaceX, takže to tady dává smysl a o tom, na co se připravit.
Myslím zajímavý úhel pohledu
https://www.czechcrunch.cz/2020/11/ruda ... -zamirime/

a je k tomu ne méně pokračování
https://www.czechcrunch.cz/2020/12/elon ... mni-zivot/
No v článcích je dost nepřesností SN8 měl na délku 50 metrů, nikoliv 70 m. Vadil mi i sloh a často se opakující slova. Nesouhlasím ani s tím, že by v Texasu SpaceX vyráběla Noemovu archu. Obzvlášť pokud to není v uvozovkách.

Divné je také srovnávat pobyt na Marsu k nějakému lockdownu :facepalm: Ne, nelíbí se mi to ani jako vtip. Falcon 9 není ze všech pozemských raket nejvhodnějším nosičem k Marsu. To ani náhodou. Pokud jde o SpaceX, tak mnohem vhodnějším kandidátem by tedy byl Falcon Heavy. Vlastně celá ta pasáž je taková divná: „ Ať zabrousíte kamkoliv, nikde na takovou plně funkční raketu nenarazíte. Nejblíže k tomu bude mít Falcon 9 od SpaceX, jenže i ten má své mouchy.

Jednak to není plně znovupoužitelná raketa, druhý stupeň se zachránit nedá, ale také nedokáže na oběžnou dráhu dopravit příliš velké náklady.“


To, že raketa není plně znovupoužitelná není přeci žádný limitující faktor. :nogo:
Co se radiace týče, tak to je zatím velká neznámá. Proto se plánuje Gateway u Měsíce, kde se posádka vystaví bez extra ochrany modulu větším dávkám radiace než na LEO. Pořád je tu možnost, a v tu doufám také já, že to zas až takový problém nebude. Což ve výsledku znamená, že nebudeme muset naše kosmické lodě vybavovat silným a hlavně těžkým stíněním. Což by mohlo prakticky lety po Sluneční soustavě odsunout na hodně let. Ovšem uvádět, že bez ochrany si můžeme zkusit zahrát na Boha a měnit genetiku mi přijde přinejmenším velmi odvážné. Co už jsem fakt ale nepřekousl bylo vkládání anglicismů, nebo jak to nazvat. Možná je to nějaká nová móda, ale já se s ní rozhodně nechci ztotožňovat nebo smiřovat. Přijde mi to velmi hloupé. Vložit do textu Sounds easy pro mě znamenalo poslední kapku a nedočetl jsem to... Takže za mě palec dolů a přál bych si v našich končinách opravdu méně podobných textů. :facepalm:
Naposledy upravil(a) Meybe dne 2.1.2021 23:09, celkem upraveno 1 x.
---------------
"Nejhezčí sny jsou ty, které se uskuteční."
Uživatelský avatar
jakubv
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1579
Reputace: 1864
Registrován: 4.2.2017 23:23
Kontaktovat uživatele:
Re: Mars Base Alpha

Příspěvek od jakubv »

Jak jsem psal, je to jiný úhel, autor je z Geofyzikálního ústavu AV ČR, Mars je jeho zálibou společně se sopkami
https://www.ig.cas.cz/kontakty/seznam-p ... petr-broz/
https://twitter.com/Chmee2

to, že se neorientuje tolik v raketách a SpaceX produktech bych tolik neřešil..
-----------------
xx jakubv
Uživatelský avatar
Malky
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 514
Reputace: 496
Registrován: 28.3.2014 21:26
Re: Mars Base Alpha

Příspěvek od Malky »

Petr Brož je velký příznivec SpaceX a kolonizace Marsu. Neřekl bych, že se v činnostech SpaceX neorientuje, naopak. To že se sekl v nějakym čísle, bych rozhodně nebral jako důkaz toho, že vůbec nic netuší.
Meybe píše: 2.1.2021 20:40 To, že raketa není plně znovupoužitelná není přeci žádný limitující faktor.
Až na to, že tam mluví o ceně, a o tom že plně znovupoužitelná raketa by měla být levnější než taková, kterou zahodíte po jednom použití. Což není nijak nová ani exotická myšlenka. S tím názorem souhlasí i Elon Musk, proč jinak myslíte, že by stavěl Starship?

Já osobně nejsem příznivcem textů, kde se píše o tom jak něco nejde. Obzvlášť ohledně té radiace věřím, doufám, že to nebude zas takový problém. Ale jinak je ten článek realistický a smysluplný. Takže ač se tam najdou věci, se kterými nesouhlasím nebo bych je formuloval jinak, za mě palec hore a přál bych si, nejen v našich končinách, víc takových textů - textů o tom, že letět na Mars má smysl, že to není nereálné a že problémy, které nás nevyhnutelně čekají se dají vyřešit.
"The meek will inherit the Earth." ..and the rest of us, Universe.
Uživatelský avatar
Meybe
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2680
Reputace: 2323
Bydliště: Chlumec
Registrován: 25.8.2015 8:46
Re: Mars Base Alpha

Příspěvek od Meybe »

Jsem si vědom kdo text napsal. O to víc bych očekával smysl pro detail a také to, že si dá autor pozor, aby uváděl správné informace. To, že je někdo příznivec SpaceX a Elona Muska a zajímá se o Mars na tom nic nemění. Naopak bych předpokládal, že bude znát alespoň základní věci, protože na cestu k Marsu opravdu nepotřebujeme plně znovupoužitelnou raketu. Musk je soukromník a potřebuje peníze, ty získá pokud jeho byznys bude vydělávat. Tudíž staví opětovně použitelné nosiče, protože čím levnější raketa, tím levnější cesta. To zda tam ale nosič dokáže něco přepravit rozhodně nezávisí na tom zda je plně znovupoužitelný. Viz SLS, která je navržena také k dobrodružství u rudé planety.

Ovšem nerad bych zde rozváděl nějaký útok. :angry4: Napsal jsem pouze svůj názor a doufám, že to ještě zakázáno není. Osobně bych opravdu rád vídal podobných textů co nejméně.
---------------
"Nejhezčí sny jsou ty, které se uskuteční."
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10824
Reputace: 10255
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Mars Base Alpha

Příspěvek od Pospíšil »

No, ono to s tou plnou znovupoužitelností těžkého nosiče pro kolonizaci jiných světů asi pravdivé bude. Stavět větší základnu, nebo dokonce samostatně operující kolonii na Marsu pomocí nákladů v řádek jednotek tun by nejen trvalo staletí a stálo neprůchozí množství peněz, ale nebylo by ani technicky možné. Bude nutné dopravovat náklady v řádu desítek tun najednou a jednorázová raketa, která by to dokázala, by byla nepředstavitelně drahá, pokud by se použila jen 1x.

Muskova analogie s velkokapacitními letadly je celkem správná a jednoduše pochopitelná: pokud by byl B747 pouze jednorázově použitelný, stálo by dopravit 300 pasažérů z NY do Londýna celou hodnotu nového letounu = 1 letenka by stála ~1M USD => :nogo:
Jelikož je Jumbo a všechny další letadla mnohonásobně použitelné, tak stejná 1 letenka stojí ~300 USD => :go:

S jednorázově použitelným HLV kolonii nepostavíte, maximálně na místo vysadíte průzkumnou expedici s velmi omezenými prostředky a dobou pobytu.
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Meybe
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2680
Reputace: 2323
Bydliště: Chlumec
Registrován: 25.8.2015 8:46
Re: Mars Base Alpha

Příspěvek od Meybe »

Pospíšil píše: 3.1.2021 13:21 No, ono to s tou plnou znovupoužitelností...

Nezlob se na mě Mirku, ale o žádné kolonizaci nebyla řeč. V textu šlo o let k Marsu s posádkou. To má do kolonizace opravdu daleko a k nějaké opravdové kolonizaci máme opravdu ještě dál. To už je ovšem nabalování textového balastu. O kolonizaci se v textu fakt v této souvislosti nemluví, takže si to přečti znovu. Letět k Marsu můžeš i bez plně znovupoužitelné rakety a na tom trvám. Stejně jako na tom, že Falcon 9 není ze všech pozemských raket nejvhodnějším nosičem k Marsu ani k němu nemá nejblíž. Ostatně k Marsu ještě nevyslal ani Ň a to je ve službě prosím 10 let!

To že ke kolonizaci jiného světa bude třeba mnohem víc než teď a třeba i plně znovupoužitelný systém, je jasné. Ovšem s jistotou to říct také nelze. Protože než bude možná nějaká skutečná kolonizace budeme úplně jinde a dokážu si představit, že transportéry se budou stavět v kosmu nebo co já vím na Měsíci... :krčící rameny:
---------------
"Nejhezčí sny jsou ty, které se uskuteční."
Uživatelský avatar
Malky
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 514
Reputace: 496
Registrován: 28.3.2014 21:26
Re: Mars Base Alpha

Příspěvek od Malky »

SLS opravdu není navržena k cestě na Mars ;)

Jistě, existuje spousta, ehm, "plánů" pro cestu na Mars, které chtějí SLS využít. Nikoli ovšem jednu SLS, ale potřebují jich hned několik. Ona vlastně není moc dobrá ani k cestě na Měsíc, ale ten odpouští mnohem víc. A při ceně více než jedné miliardy za start a plánované kadenci ne více než dva starty za rok, při potřebě více než pěti startů pro jednu cestu... SLS opravdu není dobrým příkladem jednorázové rakety vhodné pro cestu na Mars.

Ale jasně, přísně technicky vzato raketa pro cestu na Mars nemusí být plně znovupoužitelná. On taky Petr Brož nepsal, že musí, psal, že by to bylo vhodné, z hlediska snížení nákladů. On ten úžasný Saturn V byl taky jednorázový a přitom lidi na Měsíc dostal... jen to stálo naprosto nepředstavitelnou kopu peněz, a proto se taky přes půl století na Měsíc nikdo nevrátil, i když to technicky dokážeme, protžoe to stojí tak strašně moc, že to nikdo není ochotný zaplatit.

To je v podstatě celá pointa té části textu - Petr Brož tam v zásadě říká "cesta na Mars bude drahá, a pokud chceme aby byla levnější, musíme vyvinout stroje, které zatím nemáme". Nevím, jak by s takovým konstatováním někdo mohl nesouhlasit.

To, že F9 / FH k Marsu zatím nic nevyslal je dáno tím, že po dopravě k Marsu není taková poptávka jako po cestách na LEO či GEO; a NASA neposadí svůj rover za miliardy s nukleárním pohonem na relativně novou raketu. S tím, jestli se ta raketa na takovou misi teoreticky hodí nebo ne to nemá nic společného.
"The meek will inherit the Earth." ..and the rest of us, Universe.
Uživatelský avatar
Saturn1234
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1375
Reputace: 769
Bydliště: Praha
Registrován: 13.4.2020 11:19
Kontaktovat uživatele:
Re: Mars Base Alpha

Příspěvek od Saturn1234 »

Vždyť on to Pospíšil na konci i sám píše:
Pospíšil píše: 3.1.2021 13:21 S jednorázově použitelným HLV kolonii nepostavíte, maximálně na místo vysadíte průzkumnou expedici s velmi omezenými prostředky a dobou pobytu.
Ale jinak s tebou (Meybe) naprosto souhlasím. S jednorázovou raketou klidně i teraformuješ Mars, ale bude to stát strašně moc peněz. Znovupoužitelnost není nutná, ale jen výhodná.
lift off we have a lift off
Uživatelský avatar
Malky
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 514
Reputace: 496
Registrován: 28.3.2014 21:26
Re: Mars Base Alpha

Příspěvek od Malky »

Mimochodem, o kolonizaci rozhodně řeč je.

O samotné cestě k Marsu, třeba i tou jednorázovou raketou, se bavíme jako o základní nutné podmínce proto, aby jakákoli kolonizace vůbec mohla být zvažovaná.

To, že hlavním tématem je kolonizace, nikoli pouze "flags and footprints", by mohl napovědět třeba název tohoto vlákna nebo to, že jedním z témat řešených v článku je schopnost člověka rozmnožovat se v 0.4 G.
"The meek will inherit the Earth." ..and the rest of us, Universe.

Odpovědět

Zpět na „SpaceX“