Elon Musk - SpaceX CEO, osobnost, vizionář

Sem patří diskuse o vývoji raket rodiny Falcon a o lodi Dragon.
Odpovědět
Stepan
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 468
Reputace: 188
Bydliště: Brno
Registrován: 4.11.2015 20:56
Re: Elon Musk - SpaceX CEO, osobnost, vizionář

Příspěvek od Stepan »

Jak asi někteří víte, Musk vystoupil v SNL (Saturday night live). Na youtube jsou všechny scénky a popravdě, u některých jsem se dost pobavil (za mě nejlepší ta s house-párty a první elonova scénka v ní :D ).

Naštěstí tam mluvili i o raketách, tak to můžu sdílet sem :D

Jde o komedii, kdo se chcete pobavit, doporučuju, kdo chcete nové informace, tak si toho nevšímejte. Videa mají pár minut a jsou anglicky.

Rakety:
https://www.youtube.com/watch?v=w7TyLzU ... T&index=11

Houseparty:
https://www.youtube.com/watch?v=lesTkxv ... NT&index=3

Dogecoin:
https://www.youtube.com/watch?v=x5RCfQy ... T&index=10
Uživatelský avatar
Meybe
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2680
Reputace: 2323
Bydliště: Chlumec
Registrován: 25.8.2015 8:46
Re: Elon Musk - SpaceX CEO, osobnost, vizionář

Příspěvek od Meybe »

Bylo to překvapivě dobré. :palec nahoru:
---------------
"Nejhezčí sny jsou ty, které se uskuteční."
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10821
Reputace: 10245
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Elon Musk - SpaceX CEO, osobnost, vizionář

Příspěvek od Pospíšil »

Že se Elon nedávno přestěhoval z Kalifornie přímo do Boca Chica jsme věděli, ale nebylo jasné kde přesně bydlí. Teď už to asi víme - mělo by to být ve skládacím domečku BOXABL, na okraji kempu karavanů v BC. https://www.teslarati.com/elon-musk-50k ... res-video/

Obrázek

Obrázek


---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
packa
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 188
Reputace: 51
Registrován: 15.4.2016 9:04
Re: Elon Musk - SpaceX CEO, osobnost, vizionář

Příspěvek od packa »

jo takhle luxusně si můžou dovolit bydlet jen miliardáři . :lol: :lol:
Je vidět že ho nějaký luxus nebere , prostě 100% zápal pro své projekty . obdivuhodný člověk
Uživatelský avatar
Meybe
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2680
Reputace: 2323
Bydliště: Chlumec
Registrován: 25.8.2015 8:46
Re: Elon Musk - SpaceX CEO, osobnost, vizionář

Příspěvek od Meybe »

Nechci nic říkat, ale zde souhlasím jednoznačně s Torym. Nevím tedy co je cílem Elona? Získat každý náklad na trhu, a pokud ano tak proč? Já myslel, že chce především na Mars a nemyslel jsem si, že se bude soudit kvůli každé blbosti.
Naposledy upravil(a) Meybe dne 2.7.2021 12:38, celkem upraveno 1 x.
---------------
"Nejhezčí sny jsou ty, které se uskuteční."
Uživatelský avatar
Malky
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 514
Reputace: 496
Registrován: 28.3.2014 21:26
Re: Elon Musk - SpaceX CEO, osobnost, vizionář

Příspěvek od Malky »

Meybe píše: 2.7.2021 11:32 Nechci nic říkat, ale zde souhlasím jednoznačně z Torym. Nevím tedy co je cílem Elona? Získat každý náklad na trhu, a pokud ano tak proč? Já myslel, že chce především na Mars a nemyslel jsem si, že se bude soudit kvůli každé blbosti.
ULA a SpaceX mají nehezkou historii. Tory nemá problém hodit SpaceX pod nohy jakýkoli klacek, ale pak se na Twitteru tváří jako ten hodnej. Je to povrchní a nezaslouží si to obdiv.

Kolik armádních zakázek má Vulcan - raketa která nikdy nelětěla - a kolik zakázek má Starship? Která z těch raket má větší šanci dosáhnout dřív orbity?

Tohle nemá nic společnýho s férovým soutěžením. Připomíná mi to to drama kolem Artemis - soutěžilo se o zakázku na lunární lander, uchazeči předložili svoje návrhy, NASA vybrala ten nejlepší a nejlevnější. Tím by každá férová soutěž skončila - ten nejlepší vyhrál, ostatní se mohou pokusit příště. Ale ne - Blue Origin a Dynetics se šli soudit a brečeli, že to není fér. Ve férové souteži by přeci měl vyhrát ten, co za výrazně víc peněz nabídne mnohem méně... A ještě maj žaludek na to se ohánět tím, že by měla existovat konkurence.

S ULA je to stejné. Kdyby se zakázky udělovali na základě toho, kdo má lepší raketu, bojovala by ULA o přežití. Ale naštěstí víc záleží na tom, kolik má kdo lobystů, a tudíž se ULA nemusí ničeho bát.

Lidi zapomínaj, že SpaceX se musela soudit, aby se vůbec mohla ucházet o zakázky, které předtím byli automaticky přiklepnutý ULA. Nikdo nemůže říc, že by Torymu vadilo kdyby to tak zůstalo. Ale když ten soud prohráli a musí alespoň o nějaké zakázky soutežit, tak se tváří jako velký příznivci konkurence.

Ne, tohle je fakt nechutný, a Elon má 100% právo bejt nasranej.
"The meek will inherit the Earth." ..and the rest of us, Universe.
Uživatelský avatar
Squierik
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 401
Reputace: 332
Registrován: 6.6.2018 11:23
Re: Elon Musk - SpaceX CEO, osobnost, vizionář

Příspěvek od Squierik »

Meybe píše: 2.7.2021 11:32 Nechci nic říkat, ale zde souhlasím jednoznačně s Torym. Nevím tedy co je cílem Elona? Získat každý náklad na trhu, a pokud ano tak proč? Já myslel, že chce především na Mars a nemyslel jsem si, že se bude soudit kvůli každé blbosti.
Toto je teda poriadne naivná myšlienka. Musk je síce vynikajúci inžinier, má neuveriteľné vízie, ale v prvom rade je to skvelý a skvelý a skvelý businessman. Fakt si myslíš, že by sa stal na chvíľu najbohatším človekom na svete lebo má nejakú víziu na Mars?
Uživatelský avatar
Meybe
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2680
Reputace: 2323
Bydliště: Chlumec
Registrován: 25.8.2015 8:46
Re: Elon Musk - SpaceX CEO, osobnost, vizionář

Příspěvek od Meybe »

Tohle nemá nic společnýho s férovým soutěžením. Připomíná mi to to drama kolem Artemis - soutěžilo se o zakázku na lunární lander, uchazeči předložili svoje návrhy, NASA vybrala ten nejlepší a nejlevnější. Tím by každá férová soutěž skončila - ten nejlepší vyhrál, ostatní se mohou pokusit příště. Ale ne - Blue Origin a Dynetics se šli soudit a brečeli, že to není fér. Ve férové souteži by přeci měl vyhrát ten, co za výrazně víc peněz nabídne mnohem méně... A ještě maj žaludek na to se ohánět tím, že by měla existovat konkurence.
V minulosti úplně stejně podávala odvolání také SpaceX. Nevidím v tom vůbec žádný problém. Nebo jako, když to dělá Elon je to v pořádku, ale konkurence si to dovolit nesmí?
S ULA je to stejné. Kdyby se zakázky udělovali na základě toho, kdo má lepší raketu, bojovala by ULA o přežití. Ale naštěstí víc záleží na tom, kolik má kdo lobystů, a tudíž se ULA nemusí ničeho bát.
Toto je nesmysl. Je to často se opakující argument a velmi zcestný. Za prvé, ne vždy je určujícím faktorem pouze cena. Co certifikace? Rozměry aerodynamického krytu? Výkon druhého stupně. Zázemí a přístup k nákladu? Partnerství a dlouholetá spolupráce? Podpora ekonomiky? Větší zkušenosti? Tory není žádný blbec z horní dolní a umí si spočítat 1+1. Umí taky zájemce zaujmout jinými věcmi, než je pouze nízká cena. Navíc každý ví, že si jí Elon může dovolit z velké většiny díky podpoře státních peněz, a to je fakt a ví se to všeobecně. Starty pro armádu i pro NASA SpaceX dělá mnohdy za 2 a více násobek běžných cen... Navíc peníze daňových poplatníků mu pomohli udržet SpaceX při životě. Díky tomu vznikl Dragon i Falcon-9, bez těch peněz by to šlo těžko. Výjimkou je nyní Starship, který by vznikal i bez státní podpory, ale třeba lunární verze už těžko, nebo možná časem ano, ale jiná. Navíc jsem se ptal spíše na to, čeho tímto stylem chce Elon dosáhnout? Chce všechny náklady, proč?
---------------
"Nejhezčí sny jsou ty, které se uskuteční."
Uživatelský avatar
Meybe
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2680
Reputace: 2323
Bydliště: Chlumec
Registrován: 25.8.2015 8:46
Re: Elon Musk - SpaceX CEO, osobnost, vizionář

Příspěvek od Meybe »

radoslav píše: 2.7.2021 12:49
Meybe píše: 2.7.2021 11:32 Nechci nic říkat, ale zde souhlasím jednoznačně s Torym. Nevím tedy co je cílem Elona? Získat každý náklad na trhu, a pokud ano tak proč? Já myslel, že chce především na Mars a nemyslel jsem si, že se bude soudit kvůli každé blbosti.
Toto je teda poriadne naivná myšlienka. Musk je síce vynikajúci inžinier, má neuveriteľné vízie, ale v prvom rade je to skvelý a skvelý a skvelý businessman. Fakt si myslíš, že by sa stal na chvíľu najbohatším človekom na svete lebo má nejakú víziu na Mars?
Elon zakládal SpaceX jen a kvůli cestě na Mars. Jeho vizí bylo zlevnit lety do kosmu, aby byla taková cesta uskutečnitelná. Navíc víme z minulosti, že ve společnosti dělali vše stylem: Jak nás to může posunout blíž k Marsu? Zda to funguje i dnes si netroufám odhadnout, ale mám trochu dojem, že se z Marsovské vize trochu ustupuje, ale to může být jen můj dojem.
---------------
"Nejhezčí sny jsou ty, které se uskuteční."
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Elon Musk - SpaceX CEO, osobnost, vizionář

Příspěvek od Dugi »

Spíš bych řekl, že k jejímu uskutečnění potřebuje odpovídající kapitál, který se snaží (asi jako každý podnikatel) sehnat pro svou firmu.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij

Odpovědět

Zpět na „SpaceX“