Elon Musk - SpaceX CEO, osobnost, vizionář

Sem patří diskuse o vývoji raket rodiny Falcon a o lodi Dragon.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Malky
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 513
Reputace: 494
Registrován: 28.3.2014 21:26
Re: Elon Musk - SpaceX CEO, osobnost, vizionář

Příspěvek od Malky »

Meybe píše: 2.7.2021 12:55 V minulosti úplně stejně podávala odvolání také SpaceX. Nevidím v tom vůbec žádný problém. Nebo jako, když to dělá Elon je to v pořádku, ale konkurence si to dovolit nesmí?
SpaceX se soudila, aby ji bylo dovoloeno soutěžit o zakázky.

Blue Origin a Dynetics se soudili, protože soutežili o zakázky, předložili ve všech ohledech horší návrh, a prohráli.

Vážně ti to připadá srovnatelné?
Meybe píše: 2.7.2021 12:55 Za prvé, ne vždy je určujícím faktorem pouze cena.
Nemluvil jsem pouze o ceně. Mluvil jsem o férovém srovnání toho, co mohou jejich rakety nabídnout. Tory se například rád ohání tím, jak mají jejich rakety 100% spolehlivost, což se snadno řekne, když Atlas a Delta vychytaly závady předtím, než se ULA zformovala. Jsem hodně zvědavej jak to ta jejich slavná 100% spolehlivost ustojí, až začne lítat Vulcan, první raketa vyvinutá ULA.
Meybe píše: 2.7.2021 12:55 Tory není žádný blbec z horní dolní a umí si spočítat 1+1.
Nikdy jsem netvrdil opak. Ale taky je to CEO ULA, a myslet si že všechno co napíše je ze srdce upřímné a že by nikdy nepřekrucoval pravdu tak aby to vyznělo dobře pro jeho společnost je strašně naivní (a to samé samozřejmě platí pro Elona).
Meybe píše: 2.7.2021 12:55 Navíc každý ví, že si jí Elon může dovolit z velké většiny díky podpoře státních peněz, a to je fakt a ví se to všeobecně. Starty pro armádu i pro NASA SpaceX dělá mnohdy za 2 a více násobek běžných cen... Navíc peníze daňových poplatníků mu pomohli udržet SpaceX při životě. Díky tomu vznikl Dragon i Falcon-9, bez těch peněz by to šlo těžko.
Jasně, protože ULA je zářným příkladem čistě soukromé společnosti, která si od americké vlády nikdy nevzala ani dolar. Zajímavé je, že SpaceX si může účtovat dvojnásobek nebo i víc běžný ceny, a pořád je o stovky milionů dolarů levnější než ULA.
Meybe píše: 2.7.2021 12:55 Výjimkou je nyní Starship, který by vznikal i bez státní podpory, ale třeba lunární verze už těžko,
Blue Origin a Dynetics se usilovně snaží, aby lunární Starship nevznikla. Je to proto, že milují konkurenci a otevřený trh, nikoli proto že SpaceX je o světelný roky před nima a nejsou schopni s ní soutežit.
Meybe píše: 2.7.2021 12:55 Navíc jsem se ptal spíše na to, čeho tímto stylem chce Elon dosáhnout?
Možná ničeho? Jestli jsi už v minulosti nějaký tweet Muska viděl, tak jsi možná zaznamenal že nemá filtr a často na twitteru bleje strašný věci. Možná je za tím nějaký grandiozní strategický plán, ale nesázel bych na to. Můj osobní tip je, že mu ULA (z velice dobrých důvodů), leží v žaludku a má potřebu ventilovat.
Meybe píše: 2.7.2021 12:55 Chce všechny náklady, proč?
Aby měl peníze na cestu na Mars? Já vím že na internetu je spousta lidí, kteří by si přáli abychom se vykašlali na koncept peněz a letěli na Mars zadarmo, ale bohužel realita takto nefunguje.

Nebo možná jenom chce férovou soutěž, kde se budou zakázky udělovat podle toho kdo má lepší raketu (větší, spolehlivější, zářivější...) a ne podle toho kolik si platí lobistů a politiků. Jenže to by pak naprostou většinu zakázek vyhrála SpaceX, protože jsou o jednu nebo dvě dekády před konkurencí, a to by nebylo fér.

Zkrátka, SpaceX je trestána za svůj úspěch. Investovali peníze do nových technologií a teď jsou díky tomu daleko před konkurencí. Každý, kdo tohle nevidí, nebo nechce vidět ve jménu jakési "objektivity" lže sám sobě.

---------------

Disclaimer:

Já nechci monopol SpaceX. Hrozně fandím všem společnostem. Ale chci férovou soutěž. Doufám, že Vulcan poletí co nejdříve, nebude mít za celou svou historii jediné selhání, podaří se co nejdříve implementovat SMART znovupoužitelnost a modernizovaný Centaur na bázi ACES a ULA se dostane do pozice, kdy bude schopna získávat zakázky ve férové soutěži. A že pak postavěj plně znovupoužitelnou raketu konkurující Starship a budou férově získávat velký podíl zakázek při budování kolonií na Měsíci, Marsu a v pásu asteroidů...

NECHCI budoucnost, ve který je úspěch předurčen množstvím politiků a lobistů, které si daná firma platí, a kde ve jménu "férovosti" dostane horší nabídka řádově více peněz. Protože to už je lepší si přiznat že nestojíme o budoucnost ve vesmíru a ty peníze dát chudejm a "řešit problémy na Zemi".
"The meek will inherit the Earth." ..and the rest of us, Universe.
Uživatelský avatar
Squierik
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 401
Reputace: 332
Registrován: 6.6.2018 11:23
Re: Elon Musk - SpaceX CEO, osobnost, vizionář

Příspěvek od Squierik »

Meybe píše: 2.7.2021 12:55Navíc jsem se ptal spíše na to, čeho tímto stylem chce Elon dosáhnout? Chce všechny náklady, proč?
Že ty nie si podnikateľ? (nič vo zlom) Bez ohľadu na to, či chce alebo potrebuje peniaze na Mars, ak niekto chce mať úspešnú firmu, jeho cieľ vždy musí byť, že bude najväčší, najlepší, jediný. Ak sa šéf firmy uspokojí so svojím postavením na trhu, je to začiatok úpadku. Vždy to tak bolo a vždy to tak bude. A nezáleží, či ide o malé firmy alebo celosvetové koncerny.
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10176
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Elon Musk - SpaceX CEO, osobnost, vizionář

Příspěvek od Pospíšil »

Meybe píše: 2.7.2021 13:00 Elon zakládal SpaceX jen a kvůli cestě na Mars. Jeho vizí bylo zlevnit lety do kosmu, aby byla taková cesta uskutečnitelná. Navíc víme z minulosti, že ve společnosti dělali vše stylem: Jak nás to může posunout blíž k Marsu? Zda to funguje i dnes si netroufám odhadnout, ale mám trochu dojem, že se z Marsovské vize trochu ustupuje, ale to může být jen můj dojem.
Tak to ani náhodou neustupuje. :)
Právěže naopak, cíl je čím dál jasnější a všechny kroky SpX k němu neustále směřují. Že to není cesta přímá (založím startup a rovnou stavím City on Mars), ale je plná na sebe navazujících kroků a fází, podpůrných programů a vývoje od jednoduššího ke složitějšímu je myslím jasné. EM má sice podle Forbese majetek v hodnotě 150 mld USD, ale to rozhodně není keš na účtě, kterou by mohl libovolně disponovat a rovnou nasypat do vývoje Starshipu. Musí na tu vizi vydělat a třeba Starlink bude (doufejme) jedním z těch příjmů, které budou kolonizaci Marsu v dlouhodobém horizontu financovat. I tak, než bude Starlink výdělečný, SpX do něj nainvestuje celkem kolem 5-10 mld USD.
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Meybe
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2680
Reputace: 2321
Bydliště: Chlumec
Registrován: 25.8.2015 8:46
Re: Elon Musk - SpaceX CEO, osobnost, vizionář

Příspěvek od Meybe »

Nebudu přímo citovat a vyjádřím se k příspěvku Malkyho všeobecně. Ano soudila se i o to, ale ne vždy. SpaceX se soudila, i když nebyla třeba jen vybrána. Třeba jako v případě kontraktu na vynesení družice Lucy, kterou vyhrála ULA. SpaceX se tehdy hájila tím, že nabídla nižší cenu.

ULA vydala prohlášení kde byl zmíněn klíčový bod rozhodnutí. Kontrakt byl podle prohlášení udělen ULA proto, že je schopna poskytnout NASA větší jistotu startu v daném startovním okně, které se otevírá na pouhých 20 dní. Pokud by se nestihlo odstartovat, nemohla by mise proběhnout způsobem, pro jaký byla navržena! Klíčovým prvkem v rozhodnutí NASA tedy nebyly peníze, ale schopnost zajistit vynesení nákladu ve stanoveném termínu. V době rozhodování na tom v tomto ohledu byla ULA jednoznačně lépe. :palec nahoru:

Ještě dodám, že kvůli tomu NASA musela zastavit všechny práce na sondě Lucy do doby než bude spor vyřešen. Navíc SpaceX nejdřív přidala druhou žalobu a poté je obě bez komentáře stáhla, aby za týden dostala od NASA zakázku na misi DART? Ozvala se tehdy ULA? Ne...

Takže ano prijde mi to srovnatelné. To, že měla ULA několik let monopol přeci není problém ULA, ale konkurence. V podstatě žádná nebyla...

Selhávají všechny rakety. Nic není 100 pro a upřímně jsem nezaznamenal, že by Tory hovořil o 100 procentní úspěšnosti ULA. Vulkan může dost dobře selhat, stejně jako jakákoli jiná raketa na trhu. Dřív nebo později selže každá.

Já napsal, že zde souhlasím s tím co napsal Tory. Ne to, že si myslím, že vše co napíše myslí od srdce upřímně atd. Jeho názor mi v té diskusi přišel zdravější a zralejší.

Netvrdím, že si ULA nebere peníze od armády a ani ta společnost se tím netají. Navíc nemáš pravdu, že je vždy dražší. Například nedávno byly uzavřeny kontrakty a ULA byla levnější než SpaceX. Třeba kontrakt na dva lety ULA v hodnotě 337 milionů a SpaceX dostala 316 milionů na jeden start. Podávala ULA žalobu? Ne. Nevšiml jsem si ani, že by SpaceX protestovala, že dostala moc... Běžně léta za jiné ceny pokud vím.

To, že Musk získá o jeden dva kontrakty méně mu může ve finále pomoci finančně více, než získání všech nákladů na trhu. Viz spor Lucy a nebo spolupráce s konkurencí, bez které se neobejde. Neříkám, že letět na Mars nic nestojí, ale energie vynaložená na podobné spory, toto snažení spíše brzdí než mu pomáhá. Zda si ULA platí politiky, tak o tom nic nevim a proto to nebudu komentovat. Jen opět připomenu, že Falcon 9 nebo FH se prostě nehodí na všechny mise. Proto jsou tu i jiné rakety, které třeba stojí více (bohužel) ale zase mají jiné přednosti, jako jsou třeba kompaktnější rozměry (malé nosiče) nebo lepší druhý stupeň atd. Takže ano fandím SpaceX, ale i přesto se snažím zůstat objektivní a nebojím se pochválit konkurenci nebo prostě jako v tomto případě souhlasit spíše s proti stranou. ULA už léta získává zakázky ve férové soutěži přesně tak, jak Tory píše. Někdy vyhraje Elon a jindy ULA nebo někdo jiný. Tak to prostě je.
---------------
"Nejhezčí sny jsou ty, které se uskuteční."
Uživatelský avatar
Meybe
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2680
Reputace: 2321
Bydliště: Chlumec
Registrován: 25.8.2015 8:46
Re: Elon Musk - SpaceX CEO, osobnost, vizionář

Příspěvek od Meybe »

Tak to ani nahodou neustupuje
To jsem upřímně rád, protože poslední dobou se přeci jen více hovoří o Měsíci a Starshipu pro Měsíc atd. O Marsu je z tábora SpaceX podle mého úsudku slyšet méně než treba před 3-4 lety.
---------------
"Nejhezčí sny jsou ty, které se uskuteční."
Tjov
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1230
Reputace: 2086
Registrován: 29.1.2021 9:27
Re: Elon Musk - SpaceX CEO, osobnost, vizionář

Příspěvek od Tjov »

ULA vsadila vse na jednu kartu “BE-4 od BO”, zatim je to stalo “pouze zdrzeni” zatim na NET 2022. A jeste jako bonus si na sebe usilo roli testujiciho zakaznika. NG mel davno letet a NET 2023 je mozna prani nez realita , preju jim aby jim to vyslo a motory jely na prvni dobrou. Jinak SPX ma pro prvni dva lety pro armadu navysene plneni o prispevek na vertikalni integraci a vetsi aero kryt (ale taky o tom neni nikde zminka, jak jsou daleko)
Uživatelský avatar
Malky
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 513
Reputace: 494
Registrován: 28.3.2014 21:26
Re: Elon Musk - SpaceX CEO, osobnost, vizionář

Příspěvek od Malky »

Meybe píše: 2.7.2021 14:48 To jsem upřímně rád, protože poslední dobou se přeci jen více hovoří o Měsíci a Starshipu pro Měsíc atd. O Marsu je z tábora SpaceX podle mého úsudku slyšet méně než treba před 3-4 lety.
Mars je Muskovo cílem. Nikdo mu v nejbližší době za to nezaplatí.

Měsíc je cílem NASA, Trump vyhlásil přistání do roku 2024, Biden a nová administrativa to nezrušili. O Měsíc se také zajímá Čína, mnohem víc a krátkodobějším horizontu než o Mars, což je pro Američany velká motivace se na Měsíc co nejdříve vrátit. O Měsíc se také (mnohem víc než o Mars) zajímá Evropa a Rusko. Zkrátka Měsíc se v současné době jeví pro mnoho lidí jako dosažitelnější sen, a Mars je pro lidi mimo kult SpaceX v tuto chvíli pouhá fantasie. Tudíž SpaceX dělá businessově rozumné rozhodnutí, jde tam kde jsou prachy, a nabízí své služby pro dopravu na Měsíc.

Ovšem skutečnost, že Starship je od základu vyvinuta pro Mars a pouze upravena aby mohla sloužit i na Měsíci myslím jasně ukazuje, co je hlavní priorita a co je bokovka.

A pokud SpaceX teď už tolik nemluví o Marsu, tak je to proto, že jejich kolonizační loď je přesouvána na startovní rampu...

"Time for talking is over. It is now put up or shut up."
"The meek will inherit the Earth." ..and the rest of us, Universe.
JHošek
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 843
Reputace: 725
Registrován: 18.1.2014 12:35
Re: Elon Musk - SpaceX CEO, osobnost, vizionář

Příspěvek od JHošek »

Malky píše: 2.7.2021 13:17 Blue Origin a Dynetics se soudili, protože soutežili o zakázky, předložili ve všech ohledech horší návrh, a prohráli.
Blue Origin a Dynetics se usilovně snaží, aby lunární Starship nevznikla. Je to proto, že milují konkurenci a otevřený trh, nikoli proto že SpaceX je o světelný roky před nima a nejsou schopni s ní soutežit.
Hlavním důvodem pro podání protestů bylo podezření z porušení zákona o zadávání veřejných zakázek. Obě společnosti mají pocit, že:

1) NASA v průběhu soutěže změnila počet vítězných společností ze dvou na jednu, aniž by o tom společnosti předem informovala, takže by kontrakt měla obdržet ještě druhá společnost

2) NASA před vyhlášením výsledků vstoupila do cenového vyjednávání se SpaceX a pouze se SpaceX, bez tohoto vyjednávání by cena za splněné milníky v nabídce SpaceX pro období fiskálního roku 2021 byla vyšší než rozpočet HLS, takže by NASA v odůvodnění nemohla argumentovat souladem cenové nabídky SpaceX s rozpočtem NASA

3) Hodnocení návrhů z technického hlediska bylo účelově přizpůsobeno tomu, aby odůvodnilo výběr nejnižší cenové nabídky

PS: Nepopsal jsem svůj názor, ale argumenty uvedené v protestech. Vyčkejme na rozhodnutí GAO.
Uživatelský avatar
Samo
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2102
Reputace: 1307
Registrován: 29.8.2015 22:52
Re: Elon Musk - SpaceX CEO, osobnost, vizionář

Příspěvek od Samo »

Navíc nemáš pravdu, že je vždy dražší. Například nedávno byly uzavřeny kontrakty a ULA byla levnější než SpaceX. Třeba kontrakt na dva lety ULA v hodnotě 337 milionů a SpaceX dostala 316 milionů na jeden start. Podávala ULA žalobu? Ne. Nevšiml jsem si ani, že by SpaceX protestovala, že dostala moc... Běžně léta za jiné ceny pokud vím.
To je dosť krivý argument, všetci vedia prečo SpaceX dostala viac, kvôli krytu a vertikálnej integrácii ako neštandardnej požiadavke. Vertikálnu integráciu armáda pre ULA zaplatila už dávno preto už nieje v cene. Argumentom by bolo porovnať identický náklad s rovnakými požiadavkami ako GPS kde Delta IV stála 160+ miliónov oproti 90... A inak zaujímalo by ma rovnako koľko stáli KH a mentory na Delta IV heavy keď sa tu na FH atakuje 300 mil/štart za podobného nákladu.
"When you wish upon a falling star, your dreams can come true. Unless it's really a meteor hurtling to the Earth which will destroy all life. Then you're pretty much hosed, no matter what you wish for. Unless it's death by meteorite."
Uživatelský avatar
jakubv
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1571
Reputace: 1850
Registrován: 4.2.2017 23:23
Kontaktovat uživatele:
Re: Elon Musk - SpaceX CEO, osobnost, vizionář

Příspěvek od jakubv »

včera měl Elon zase nějakou povídavou na tw, ale spíš v odpovědích, těžko se to hledá, jedna zajímavá od EA / Tima
-----------------
xx jakubv

Odpovědět

Zpět na „SpaceX“