Komunikační satelity Starlink

Sem patří diskuse o vývoji raket rodiny Falcon a o lodi Dragon.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Samo
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2102
Reputace: 1307
Registrován: 29.8.2015 22:52
Re: Komunikační satelity Starlink

Příspěvek od Samo »

Ja som si to vyložil tak že tieto sú akési v1.9 (0.9 pre lasery postavené na tele v1.0) a vlastne všetky Starlinky na budúci rok (2022) už budú niečo ako v2.0 "operačný dizajn s operačným laserom", tieto sú na štýl "operačný dizajn s testovacím laserom" tak ako v0.9 boli "testovací dizajn". Ale asi sa snažíme vnášať veľa logiky v chaotické značenia SpaceX. 😂😂
"When you wish upon a falling star, your dreams can come true. Unless it's really a meteor hurtling to the Earth which will destroy all life. Then you're pretty much hosed, no matter what you wish for. Unless it's death by meteorite."
Stepan
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 465
Reputace: 187
Bydliště: Brno
Registrován: 4.11.2015 20:56
Re: Komunikační satelity Starlink

Příspěvek od Stepan »

Pospíšil píše: 25.1.2021 10:14 "All sats launched next year will have laser links. Only our polar sats have lasers this year & are v0.9."
"Všechny satelity vypuštěné v příštím roce budou mít laserová pojítka. Tento rok mají lasery pouze satelity v0.9 na polární dráze."
Jo, mě dělal problém tvůj předchozí překlad, který mi moc nedával smysl.

"Všechny další satelity, vypouštěné v příštím roce a dále, budou mít lasery." Přirozené je napsat to co cituji nahoře "Všechny satelity vypuštěné v příštím roce budou mít laserová pojítka..." To mě zmátlo :D

Ale já taky často píšu tak že to moc nedává smysl... ;) A navíc se z toho zrodila fajn diskuze
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10176
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Komunikační satelity Starlink

Příspěvek od Pospíšil »

Stepan píše: 25.1.2021 13:10 Jo, mě dělal problém tvůj předchozí překlad, který mi moc nedával smysl.
"Všechny další satelity, vypouštěné v příštím roce a dále, budou mít lasery." Přirozené je napsat to co cituji nahoře "Všechny satelity vypuštěné v příštím roce budou mít laserová pojítka..." To mě zmátlo :D
Ale já taky často píšu tak že to moc nedává smysl... ;)
No nevím, mě ty dvě formulace připadají hodně podobné, rozhodně si nemyslím, že by ten prvotní volnější překlad nedával smysl. :)

Btw. 10 Starlinků s laserovou komunikací na polární dráze SpX vypustila proto, aby už letos zajistila pokrytí Aljašky bez nutnosti budovat tam, v polárních oblastech, pozemní stanice.
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10176
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Komunikační satelity Starlink

Příspěvek od Pospíšil »

David Goldman, ředitel SpX pro Starlink měl na konci minulého týdne jednání s FCC ohledně loňské žádosti SpX o schválení změn parametrů konstelace Starlink. Objevilo se několik slajdů z jeho prezentace, týkajících se plánovaných změn a reakce na protesty konkurenčních společností.
Hlavní změnou pro zákazníky bude navýšení přenosových rychlostí ze ~100 Mb/s na ~10 Gb/s. Toho má být mj. docíleno snížením oběžné dráhy některých satelitů.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10176
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Komunikační satelity Starlink

Příspěvek od Pospíšil »

Pokračování

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 642
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: Komunikační satelity Starlink

Příspěvek od Wopat »

Starlink plánuje spustit provoz v ČR v roce 2022. Je možné si vytvořit účet a zaplatit plně vratnou zálohu 99 USD.
ObrázekObrázek
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10176
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Komunikační satelity Starlink

Příspěvek od Pospíšil »

Hm, dobře ty. :palec nahoru:

Mně ta nabídka přišla taky, ale nedává mi to (tam kde bydlím) ekonomicky smysl.
Máme doma 30 Mbps, reálně spíš 25, ale je to za 349 Kč/měsíc.
Když připlatím na 399 Kč/m, navýší nám to na 50 Mbps, v reálu asi 40-45 Mbps.
To nám bohatě stačí, i když jsme 4 dospělí na home office/school.

Dávat 2150 Kč/m za 50-150 Mbps v naší situaci zatím nepotřebujeme.
Z toho, že už v příštím roce bude Starlink dostupný v ČR mám ale samozřejmě velkou radost. :tlesk:
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Peter
Zkušený vesmírný badatel
Zkušený vesmírný badatel
Příspěvky: 774
Reputace: 291
Registrován: 26.8.2018 17:23
Re: Komunikační satelity Starlink

Příspěvek od Peter »

Neodsuzoval bych...

Takovy home oppice uprostred Sumavy s tim to pripojenim...

Nam... :slint:
"Když se podíváš na nebe, sníš o tom být mezi hvězdami. Když jsi mezi hvězdami a podíváš se dolů, sníš o tom být zpátky na Zemi."
Chris Sembroski
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10176
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Komunikační satelity Starlink

Příspěvek od Pospíšil »

Vůbec nic neodsuzuju, právě naopak, mám radost, že bude tato volba dostupná i pro lidi kdekoli v našich luzích a hájich.
Jen jsem vysvětloval, že pro mě tady 5 km od krajského města tato nabídka nedává smysl, protože mám k dispozici jiné možnosti relativně rychlého připojení za rozumnějši cenu.
Ale samoržejme chápu, že takové možnosti nejsou dostupné všude a pro určitou skupinu uživatelů může být Starlink docela atraktivní volba. Obzvlášť, když se o připojení i náklady šábnou třeba 2 nebo 3 zákazníci (pokud to jde).
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
rorejs
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 35
Reputace: 12
Registrován: 1.7.2017 0:37
Re: Komunikační satelity Starlink

Příspěvek od rorejs »

No, já provozuju malý kemp na docela odlehlém místě. Stávající možnosti připojení jsou tam hodně slabé, a přitom bych v létě potřeboval připojit zhruba tak 50 klientů najednou. Takže Starlink se jeví jako celkem zajímavá volba. Otázka je, zda se dá provozovat (platit) v sezónním režimu, tzn. třeba vždy jen 5 měsíců v roce. A pak nevím, jestli by to fungovalo přes stromy, kdyby anténa byla umístěná víceméně v lese...

Odpovědět

Zpět na „SpaceX“