Komunikační satelity Starlink

Sem patří diskuse o vývoji raket rodiny Falcon a o lodi Dragon.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10176
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Komunikační satelity Starlink

Příspěvek od Pospíšil »

EM zveřejnil krátké video s aktualizací dosavadních úspěchů a plánů SpX do budoucna. https://twitter.com/elonmusk/status/1533408313894912001
Mezi nimi se objevila i tato vizualizace, jak by mělo vypadat vypouštění Starlinků v2 z prvních verzí lodi Starship. Je to první potvrzení toho, jaké budou přibližně rozměry této nové verze satelitů (zatím byla známa jen šířka cc 7 m), že bydou vypouštěny z dispenzeru po 2 ks a kolik jich Starship přibližně najednou vynese (~54).

Obrázek
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3881
Reputace: 3041
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: Komunikační satelity Starlink

Příspěvek od petrsida »

To je náklad celkem 67,5 tuny + něco bude vážit samotný dispenzer

mimochodem, už nějakou dobu se spekuluje nad funkcí podivné kovové krabice, která se ve výrobní hale objevila, její rozměry jsou až nápadně podobné rozměrům nákladu, jestli ono to nebude nakládací zařízení
Uživatelský avatar
slappy
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2124
Reputace: 2548
Bydliště: Drahany
Registrován: 9.11.2015 18:48
Kontaktovat uživatele:
Re: Komunikační satelity Starlink

Příspěvek od slappy »

MaG píše: 28.5.2022 8:41 Zatím mi tu chybí kometář, že z podobného jednání bychom měli být spíše zděšeni.

Já teda zděšen jsem!
Teda pokud opět půjde jen o vláčky družic několik týdnů po startu (i když o dost jasnější), tak to ještě vydejchám a i si pohled na ně užiju, ale nebudou tihle macci viditelní očima i po dosažení finální dráhy? Pokud ano, tak to od veřejnosti (a jsem přesvědčen, že i té ne-astronomické) vyvolá mnohem silnější ohlas než původní Starlinky. Je to bezohledný zásah do veřejného prostoru, který si mnoho lidí už jen z principu nebude chtít nechat líbit. Označkovat oblohu permanentní sítí světel četnějších než hvězdy je pro mě nepřijatelné. Noční obloha je (spolu se smrtí) téměř tím jediným, co mě naplňuje jistotou. Pokud o ni přijdeme, vážně se to na mně (a možná i na dalších lidech) psychicky podepíše. :( Před světelným znečištěním se ještě jakš takš dá utéct, ale před Starlinkem se neschováš..

Na druhou stranu ty přínosy! Přes to, jak moc pro mě obloha znamená, jak moc ji miluji a budu pro ni truchlit do konce života, se nemůžu zbavit hlodavého pocitu, že to za to stojí! Internet obecně považuji za jeden z nejvýznamnějších vynálezů lidstva, které zcela zásadně ovlivnily (a ovlivňují) naše smýšlení, směřování a další vývoj. Zcela vážně ho řadím na stejnou úroveň jako třeba objev zemědělství, ba ještě dávněji zkrocení ohně, či dokonce onen první archetypální pohled na oblohu s otázkou "What‽". To, jak propojuje lidi napříč celým světem, přivádí do kontaktu rozličné kultury a světonázory, zpřístupňuje informace, ale i umožňuje šířit bludy, je bezprecedentní a fascinující. Je to stav rozšířeného kolektivního vědomí, který předčí všechny psychedelické drogy i spirituální praxe. Lidstvo skrze internet přechází ze svého dětství do puberty a jeho zvládnutí a správná integrace bude rituálem dospělosti našeho druhu. A jestliže Starlink dokáže k tomuto rituálu připojit další miliardy bytostí....?

Obrázek
Tjov
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1230
Reputace: 2086
Registrován: 29.1.2021 9:27
Re: Komunikační satelity Starlink

Příspěvek od Tjov »

Bill Gerstenmaier ze SpaceX uvedl, že aktuálně vyrábí 20000 terminálů týdně :klaní se: . Vstup Starlinku na burzu bude docela nářez, tohle má neuvěřitelný potenciál
Tjov
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1230
Reputace: 2086
Registrován: 29.1.2021 9:27
Re: Komunikační satelity Starlink

Příspěvek od Tjov »

Loď Freedom Of The Seas bude testovat StarLink, krásná "alej" Starlink antén ;-)
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10176
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Komunikační satelity Starlink

Příspěvek od Pospíšil »

Dotestováno. SpX ode dneška oficiálně nabízí termínály Starlink pro lodě. Podle mapy zatím ne po celé ploše oceánů, ale středozemí je pokryté a pobřežní vody Evropy a Ameriky taky.
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10176
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Komunikační satelity Starlink

Příspěvek od Pospíšil »

První fotky 7-mi metrového satelitu Starlink v2, při nakládání do integračního zásobníku.

A masivní zásobník na satelity na cestě...

Obrázek
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10176
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Komunikační satelity Starlink

Příspěvek od Pospíšil »

SpX uvedla, že satelity konstelace Starlink za posledních 6 měsíců autonomně provedly kolem 7000 úhybných manévrů pro zabránění kolizím s jinýmy objekty. Kolem 1700 z nich bylo provedeno v souvislosti s vyhýbáním se troskám z ruského testu ASAT zbraně, kdy byla rozstřelena nefunkční družice.
https://wccftech.com/starlink-moved-its ... le-debris/

Obrázek

Obrázek
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Tjov
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1230
Reputace: 2086
Registrován: 29.1.2021 9:27
Re: Komunikační satelity Starlink

Příspěvek od Tjov »

Další milník pro SpaceX a Starlink, společně s dnešní misí již bylo vyneseno na orbitu více než 3000 satelitů Starlink (všech verzí)
Tjov
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1230
Reputace: 2086
Registrován: 29.1.2021 9:27
Re: Komunikační satelity Starlink

Příspěvek od Tjov »

At 7:00 p.m. CT on Thursday, August 25 at Starbase, SpaceX Chief Engineer Elon and T-Mobile CEO and President Mike Sievert will provide a public update announcing how T-Mobile and SpaceX will work together to increase connectivity.

Volně: 26.8.2022 ve 2:00 ve Starbase vystoupí SpaceX Chief Engineer Elon :mrgreen: a T-Mobile CEO/President Mike Sievert a přinesou veřejné oznámení jak T-Mobile and SpaceX budou společně spolupracovat na zvýšení konektivity.


Odpovědět

Zpět na „SpaceX“