Orbiter

Sem patří debata o nejrůznějších počíatčových hrách s kosmonautickou tématikou.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Raul
Zkušený vesmírný badatel
Zkušený vesmírný badatel
Příspěvky: 777
Reputace: 1
Bydliště: Ústí nad Orlicí ... Jméno : Radovan Kubrt ... Email: [email protected]
Registrován: 11.6.2012 9:41
Re: Orbiter

Příspěvek od Raul »

DG3 je pro začátek ideální. Má skvělou manévrovatelnost. 2 hlavní motory, 3 hoovery, dva menší retro a manévrovací motorky. Všechny motory na jakýmsi nukleárním základu s 10-ti násobným impulzem na množství paliva (Isp) než současné rakety. To bych snad tak očekával od termonukleární technologie, takže už aby tu byla. ;) Já DG3 občas používám když si chci ověřit nějaké přírodní zákony na orbitě nebo mimo ni. Je ale dobré dostat do krve co nejvíce klávesových zkratek (orientační motorky, plný zážeh/ myší je to vše zdlouhavé.

Ta navigace se spouští z MFD, což jsou dva nezávislé multifunkční displeje v lodi. Dá se využít defaultní v základním SW lodi, jako hlavně nenahraditelný OrbitMFD anebo také ten TransferMFD. Výběr funkcí tlačítkama po stranách jednoho z MFD. Musí to teda být aktivované jak psal Andrej.

Ten TransferMFD není moc ideální. Ukazuje jen přibližně jaké dV musíme udělit aby jsme se někam k Měsící vůbec dostali. Ale pro začátek není na škodu ho samozřejmě vyzkoušet. Člověk si získá aspoň nějakou představivost při orbitálních manévrech. Hlavní je zvládat aspoň OrbitMFD, tj. význam všech zkratek atd. Ten TransferMFD funguje vlastně tak že nastavíme velikost a čas zážehu a zpětně vidíme kam nás to zhruba dostane. Podobně se to dělá i u TransX, ale tam je to o dost složitější. S LunarTransferMFD (LTMFD) se lze dost přesně dostat na požadovaný orbit na Měsíci, aby jsme z ní byli schopni přistát přesně na místě které chceme. Tam naopak jen stačí nastavit souřadnice, nebo jméno povrchové základny, tj. kam přesně chceme a LTMFD nám spočítá přesnou orientaci pro určitý čas, kdy je potřeba provést zážeh z orbity pro přesný a co nejekonomičtější transfer. Navíc LTMFD nabízí i autopilota, který celý ten zážeh udělá i za tebe. Tenhle princip je podle mne daleko jednodušší.
LTMFD je vlastně jen zjednodušený InterplanetaryMFD. Ten je hodně na podobném principu a je ho možné použít obecně na jakýkoliv transfer. IMFD umí transfer z orbity, korekce v průběhu letu po opuštění sféry vlivu planety, přechod na žádanou orbitu cílového tělesa, dokonce umí i gravitační prak když se chceš třeba na Mars dostat ekonomicky přes Venuši. Nabízí i mapu, nebo samostatnou utilitu pro orbitální manévry jako automatické 'zakruhování' orbity, srovnání rychlostí s daným tělesem - lodí, stanicí nebo i asteroidem, atd. Jeho nevýhoda je že neumí počítat s více referenčními tělesy, takže v případě meziplanetárních letů se řídí jen podle slunce bez ohledu na to jak tě gravitačně ovlivňují ostatní planety, což samozřejmě snižuje přesnost hlavně když se blížíš k planetě nebo od ni odlétáš a je pak potřeba dělat víc korekcí. Nejpřesnější je ten TransX, ale tam je to zas opravdu komplikované jakýkoliv transfer nastavovat. Svýho času mne se seznámením z IMFD dost pomohl tento video tutorial na příkladu transferu Europa-Callisto, takže snad pomůže i tobě http://solo.dc3.com/orbiter/video/EuropaToCallisto/ ;)
Andrej
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 56
Reputace: 0
Registrován: 31.1.2012 10:41
Re: Orbiter

Příspěvek od Andrej »

Tak ten IMFD je fakt masaker :lol: Keby bol nejaký návod v SK alebo CZ tak je úplne ideálne. Nič také som ale nenašiel. Radšej zostanem pri Zemi a budem lietať len za roh (Mesiac) :Drbe se na hlavě:
Uživatelský avatar
chobolatom
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 822
Reputace: 2
Registrován: 12.2.2012 15:37
Re: Orbiter

Příspěvek od chobolatom »

Tak jsem tak koukal a našel jsem addon na multiplayer. Myslím že by bylo celkem zajímavé letět třeba ve třech na Měsíc. :lol: Chtěl bych se zeptat, jestli by do toho někdo šel.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Orbiter

Příspěvek od Dugi »

Jelikož si s Orbiterem netykám, tak do toho nejdu. Ale držím palce všem, kdo se do toho pustí. :)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Andrej
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 56
Reputace: 0
Registrován: 31.1.2012 10:41
Re: Orbiter

Příspěvek od Andrej »

Tak na to by som sa dal nahovoriť. Ako to funguje, skúšal si? To by bola teda celkom sranda 8-)
Uživatelský avatar
chobolatom
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 822
Reputace: 2
Registrován: 12.2.2012 15:37
Re: Orbiter

Příspěvek od chobolatom »

Zatím jsem to nezkoušel, neměl jsem s kým. Na interentu jsem našel návody jak na to. Na youtube jsem našel jenom takové "závodění" v DG.
Uživatelský avatar
chobolatom
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 822
Reputace: 2
Registrován: 12.2.2012 15:37
Re: Orbiter

Příspěvek od chobolatom »

Úžasné video, které vzpomíná na raketoplány a hlavně na poslední let, STS-135. :palec nahoru: Vše natočeno v Orbiteru.

Andrej
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 56
Reputace: 0
Registrován: 31.1.2012 10:41
Re: Orbiter

Příspěvek od Andrej »

Dnes som úspešne dorazil k ISS s kozmickou loďou Orion. Pred pár dňami som k nej dorazil prvý krát s touto loďou a tak mám dnes na ISS ukotvené dve lode Orion, viď. obrázok :)

Obrázek



A tesne pred ukotvením, dole vidno už skôr ukotvený Orion

Obrázek
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Orbiter

Příspěvek od Dugi »

Super práce a gratuluju! :palec nahoru:
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Andrej
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 56
Reputace: 0
Registrován: 31.1.2012 10:41
Re: Orbiter

Příspěvek od Andrej »

@Dugi: Dik, dalo mi to fakt zabrať, kým som si bol celkom istý a odhodlal sa na ostrý let :-D


A krátke videjko z môjho historicky prvého letu lode Orion k ISS. Samozrejme pri návrate budem tiež robiť video, takže potom tu môžem hodiť celé ;) takže zatiaľ taká malá ochutnávka :)


Odpovědět

Zpět na „PC hry“