3.11.1957 start Lajky

Sem patří všechny příspěvky o výročích historických misí, které měly ve své době mimořádný význam a stojí za to si je připomínat i dnes.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 3.11.1957 start Lajky

Příspěvek od Dugi »

Ano, byli a vrátili se. Nádherně to ukazuje dvojice Bělka a Strelka ze Sputniku 5. Ty byly ve vesmíru jen 25 hodin - byl to první návrat živých organismů z oběžné dráhy. Kromě obou psů bylo na palubě 40 myší a 2 krysy.
Strelka přivedla čtvrt roku po letu do vesmíru na svět několik štěňat a jedno z nich, Pušinku, dostala od Chruščeva Jacqueline Kennedyová.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
groupb
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 104
Reputace: 37
Registrován: 10.3.2016 23:23
Re: 3.11.1957 start Lajky

Příspěvek od groupb »

Zdavím,
prohlížím net a hledám informace o Lajce a dalších psích kosmonautech. Tak jsem narazil i na toto forum.
O problematice toho letu by se dalo napsat asi mnoho.
Byl zde vzpomenut Oleg Georgevič Gazenko.
Ten v roce 1998 řekl toto :
citát
Práce se svířaty je pro nás všechny utrpení. Zacházíme s nimi jako s dětmi, které neumí mluvit.
Čím více času uběhlo, tím víc toho lituji. Z toho programu jsme se nedozvěděli tolik nového, aby to ospravedlnilo smrt toho psa.
konec citátu

další z účastníků projektu - Alexander Serjapin o mnoho let později řekl :
Lajka zemřela na stres a přehřátí. žádal jsem, aby byla rychle usmrcena, jak to bylo v plánu a bylo mi řečeno, že je to zařízeno. Dodnes jsem přesvědčen, že se nic neudělalo a Lajka umírala minimálně 1,5 hodiny. Stav jsme následně simulovali na základně a opravdu za podobných podmínek testovaní psi umřeli.

Z toho je patrné, že let Lajky prakticky nedokázal dát spolehlivou odpověď na to, jestli člověk může přežít v kosmickém prostoru.

Pravdou je, že Lajka byla obětována z politických důvodů. Vedení Sovětského svazu za tím vidělo další politické body v souboji se Spojenými státy. Pravděpodobně nikdo nepředpokládal, že se to obrátí proti nim. Byly to zástupci Nasa, kteří okamžitě po vyhlášení, že byl pes vynesen na oběžnou dráhu toto tvrzení zpochybnili s tím, že na rozdíl od pípání Sputniku se pobyt psa nedá dokázat a že SSSR nemůže mít takovou techniku, aby to dokázal vyslat psa na oběžnou dráhu a pak dostat zpět na zem. SSSR musel s pravdou ve, že s návratem se nepočítá a sklidil celosvětové opovržení a protesty. To byl hlavní přínost Laičiny oběti.
(i když američané také nebyli zrovna milovníky zvířat, ale o to v té chvíli vůbec nešlo).

Pokud máte rádi komixové příběhy, vřele doporučuji knihu Nicka Abadzise Lajka. Není to jen obyčejný kreslený komiks. Autor několik let studoval vše, co se okolo programu dělo, navštívil některá přístupná místa v Rusku, mluvil s lidmi, co ještě žijí a kniha, která má 200 stran končí shořením Sputniku 2 v zemské atmosféře.

V příštím roce už to bude 60 let od letu. Měl by se objevit v kinech loutkový film - plánovaná premiéra 2017, který však bude k Lajce mylosrdnější než osud. Ukázky jsou na netu.
A když se mi zadaří především sehnat prostor, rád bych uspořádal výstavu na téma Lajka a další psí kosmonauti. Tak mi držte palce.
groupb
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 104
Reputace: 37
Registrován: 10.3.2016 23:23
Re: 3.11.1957 start Lajky

Příspěvek od groupb »

Zdravím a mám prosbičku.
Nenašly by se někde dobové noviny s tím, co psaly o letu Lajky ?
groupb
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 104
Reputace: 37
Registrován: 10.3.2016 23:23
Re: 3.11.1957 start Lajky

Příspěvek od groupb »

A ještě jeden dotaz.
Našel jsem dvě informace na netu, vždy jen jednu zmínku, nic víc.
Podle první je někde v Moskvě plastika jako památník zahynuvším kosmonautům. Na kterém prý je i plastika psa, snad Lajky, ale krom té jedné zprávy jsem se nic víc nedozvěděl a ani ho nenašel.

Druhá zpráva, zase jen jedna z jednoho zdroje tvrdí, že i když to původně sovětský režim zakazoval, že se někde v kazašské stepi nachází pomníček pro Lajku. Sned někde u Bajkonuru. Nemáte někdo o tom nějakou iformaci ?
Uživatelský avatar
vai777
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3943
Reputace: 368
Bydliště: Opava
Registrován: 26.4.2012 11:03
Re: 3.11.1957 start Lajky

Příspěvek od vai777 »

Ohledně té výstavy - palce rozhodně držím, byla by to velmi záslužná věc!
Stran novin - tam moc neporadím, občas se mi podaří najít digitalizované americké dobové noviny, ovšem ohledně Lajky jsem to štěstí zatím neměl. U československého dobového tisku bych zkusil vědeckou knihovnu, tam by snad něco být mělo (a rešerše nestojí tak moc).
O památníku v Kazachstánu nic nevím, ale v Moskvě má Lajka pomník od roku 2008.
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand.
Neil Armstrong
groupb
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 104
Reputace: 37
Registrován: 10.3.2016 23:23
Re: 3.11.1957 start Lajky

Příspěvek od groupb »

Díky, o tom vlastním pomníku vím, dokonce jsem se při studiu o něm dozvěděl některé pro mě nové zkutečnosti.
Například : slavnostní odhalení pomníku provedl poslední žijící člen skupiny provádějící kosmický psí výzkum pan Alexander Serjapin. Který už oslavil devadesátku.
Obrázek
A z článku jsem se konečně dozvěděl, že to byl on, kdo před startem Sputniku na naléhání hlavního lékaře Jazdovského a se souhlasem Koroljova ještě naposled otevřel Lajčin kontejner a dal jí napít čisté vody. A pak jí políbil na čumák a popřál šťastný let. A možná, že to byl také on, kdo někde poblíž Bajkonuru jí postavil pomníček. To jsem se bohužel nedozvěděl.
Dozvěděl jsem se ale, že po smrti jeho nejoblíbenějšího pejska LIsa 2 nebo chcete -li Liška 2 při havárii za letu mu vytvořil pomníček , i přes přísný zákaz a že to nafotil budoucí kosmonaut Popov.
Zajímavá informace, bohužel fotku jsem zatím nenašel.
S tiskem je to horší. Něco by se našlo ve vědecké knihovně v Olomouci, ale musel bych tam přijet osobně hledat a to mám z Mělníku trochu z ruky. Tak pátrám dál.
Jestli vyjde výstava, to je otázka.
Přemýšlím, že bych se zkusil spojit s autory chystaného českého filmu Lajka, třeba by se dalo něco uspořádat v rámci jeho uvedení do kin.
Uživatelský avatar
vai777
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3943
Reputace: 368
Bydliště: Opava
Registrován: 26.4.2012 11:03
Re: 3.11.1957 start Lajky

Příspěvek od vai777 »

Doufám, že se to podaří! :palec nahoru:
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand.
Neil Armstrong
MilanSpace
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 639
Reputace: 269
Bydliště: Pardubice
Registrován: 2.9.2010 19:12
Kontaktovat uživatele:
Re: 3.11.1957 start Lajky

Příspěvek od MilanSpace »

Obrázek

Vztah Gagarina, a dalších kosmonautů z prvního oddílu, ke svým psím předchůdcům ukazuje i tato fotografie (Belka, Strelka, Chernushka, ???)
-------------------
Milan H.
www.halousek.eu
groupb
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 104
Reputace: 37
Registrován: 10.3.2016 23:23
Re: 3.11.1957 start Lajky

Příspěvek od groupb »

ta poslední je Zvezdočka.
groupb
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 104
Reputace: 37
Registrován: 10.3.2016 23:23
Re: 3.11.1957 start Lajky

Příspěvek od groupb »

Tak jsem studoval a prohlížel fotky a nějak mi ty sovětské zprávy nesedí.

Obrázek

vlevo Veterok, vpravo Ugoljok, poslední sovětská dvojice v kosmu.
Jak se píše snad všude, a najde se to i prakticky na všech videích, program psích kosmonatů zahrnoval výhradně fenky, protože při potřebě nemusí zvedat nohu a díky tomu je vše jednosušší. Logicky z toho vyplývá, že tato přednost se využije hlavně při dlouhém pobytu ve vesmíru.
Tito dva tam ztrávili 22 dní zavření každý ve svém kontejneru. Nevím jak Ugoljok, ale Veterok je prokazatelně pes a ne fenka !

Odpovědět

Zpět na „Výročí kosmonautiky“