10 let od zániku stanice MIR

Sem patří všechny příspěvky o výročích historických misí, které měly ve své době mimořádný význam a stojí za to si je připomínat i dnes.
indian22
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 958
Reputace: 3
Bydliště: Sušice
Registrován: 7.10.2011 10:25
Re: 10 let od zániku stanice MIR

Příspěvek od indian22 »

Ohledně vynášení Miru na nějako vyšší dráhu, Dugi a samo řekli vše.

Pokud jde o tu hybnost. Dugi svá slova volil dobře.
1) přesně tak hybnost tělesa = jeho hmotnost x rychlost. Až sem dobrý.
2) Ovšem, hmotnost tělesa nijak nesouvisí s gravitačním polem ve kterém se dané těleso nachází. Jinak řečeno 10 kilo na Zemi je stejných deset kilo na Měsíci i na orbitě, jen je pokaždé přitahováno jinou silou.
3) Druhem mechanické energie je kinetická energie, nikoli rychlost, jakkoli je množství kinetické energie nesené tělesem taktéž závislé na rychlosti tělesa. Jenže ta rychlost je tu přítomna jako součást předchozí hybnosti.

Z uvedeného plyne, že onen pytel cementu ponese kdekoli ve známém vesmíru při stejné rychlosti stejnou kinetickou energii. Takže i mechanické účinky v místě jeho střetu s čímkoli jiným budou stejné. V beztížném stavu však jsou pro člověka mnohem zrádnější, protože pokud mě ten pytel někam hodí, tak se nemám jak zastavit, dokud zase do něčeho nenarazím. Takže vlastně i když Dugimu dá mnohem víc práce pytel kýženým způsobem rozpohybovat, tak účinek jeho snažení bude svým způsobem adekvátní jeho námaze.

Dále hodnota oběžné rychlosti tu nehraje vůbec žádnou roli, pouze vzájemná rychlost uvažovaných těles. Rotace Země s tím rovněž nijak nesouvisí, ani odstředivá síla generovaná rotací na jejím povrchu. Situace by byla naprosto identická i kdyby se Země naráz zastavila anebo kdyby tam místo ní byla stejně hmotná Černá díra etc.
StrambR
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 60
Reputace: 0
Registrován: 9.10.2012 16:01
Re: 10 let od zániku stanice MIR

Příspěvek od StrambR »

Myslím, že to tady Dugi a Samo vysvětlili dobře. Dodám ještě, že nelze říct, že ve vesmíru není gravitace (jak často lajci říkají)- gravitace ve vesmíru je a je dokonce stejná (jistě, že není úplně stejná, ale je skoro stejná)...vesmír je velice složité místo a stav beztíže je speciální stav, který nemá s gravitací nic společného.
Kdyby nebyla atmosféra (která vytváří tření-> zpomaluje těleso...pozn. teď neberu v potaz vztlakovou sílu) a předal bys tělesu dostatečnou kinetickou energii, těleso by kroužilo nad zemí klidně metr.
Takže těleso je udrženo na oběžné dráze jenom díky dostatečné rychlosti (kdyby nebyla gravitace, družice by uletěla pryč od země- k tomu je potřeba 2. kosmická rychlost a i s ní je potřeba počítat s gravitací, která unikající těleso upravuje). Družice tedy neustále "padá" k zemi, ale díky dostatečné rychlosti nikdy nespadne (dokud se nezpomalí třeba odporem zbytků atmosféry)

EDIT: indian mě předběhnul tak snad tento příspěvek není úplně k ničemu :-D
michalkolesa
Re: 10 let od zániku stanice MIR

Příspěvek od michalkolesa »

Asi se budu muset kouknout do fyziky Pohyby v gravitačním poli :-)
Uživatelský avatar
Premet229
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 113
Reputace: 0
Registrován: 15.3.2012 22:48
Re: 10 let od zániku stanice MIR

Příspěvek od Premet229 »

...a ne jenom do fyziky... ;)

Odpovědět

Zpět na „Výročí kosmonautiky“