RBS Pathfinder

Sem patří debata o všech projektech, které teď maií pod sebou vojáci, ale v budoucnu by mohly sloužit k průzkumu vesmíru
Odpovědět
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
RBS Pathfinder

Příspěvek od tomas »

US Air Force si nechá vyvinout u Lockheed Martin znovupoužitelnou okřídlenou raketu. Projekt má název RBS Pathfinder (RBS - Reusable Booster System) jeho vývoj by měl přijít na americké poměry směšných 250 milionů dolarů.
V první fázi dostane Lockheed Martin 2 miliony na základní studii. Vývoj má být velmi rychlý. Do roku 2015 by měl být k dispozici první funkční prototyp.
Obrázek

Zatím se počítá s nepilotovanou verzí, která by měla vynést náklad na orbitu a poté se vrátit zpět na některé z vojenských letišť. Start by měl být též horizontální. Princip bude pravděpodobně podobný jako u britského raketoplánu Skylon. Testy se budou provádět na vojenském kosmodromu v Novém Mexiku.

RBS Pathfinder by měl vydržet 100 misí, přičemž po každých deseti misích by se vyměnily motory. Do roku 2030 v případě úspěchu, převezme veškeré vynášení vojenských družic. Tuto informaci ale můžeme brát s rezervou, protože táž se objevila v 70. letech v případě Space Shuttle a jak to pak bylo ve skutečnosti, dnes víme.
zdroje:.novosti-kosmonavtiki.ru, space-travel.com
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: RBS Pathfinder

Příspěvek od Dugi »

Hodně zajímavý (a hlavně docela smělý) nápad. Já nevím, možná jsem jen moc opatrný, ale zdá se mi to přespříliš "dobré". Má to být levné, častokrát použitelné, spolehlivé a brzy k dispozici. Trochu mi to připomíná ten vtip - Naše firma nabízí tři možnosti zhotovení zakázky - rychle, dobře a levně. Každý klient si může vybrat, které dvě možnosti si pro svůj výrobek vybere. :-D
Rychle a dobře není levně
Dobře a levně není rychle
Rychle a levně není dobře


Ale teď trochu vážněji - byl bych rád, kdyby se to podařilo prosadit, ale jsem k tomuhle projektu poměrně skeptický. Už jen ten počet startů je (jak sám tomas napsal) výrazně nadhodnocený. Nějak se mi nechce věřit, že by vývoj byl tak levný. Jediné, čemu by se dalo věřit je ta znovupoužitelnost. Ta ale naráží na problém s údajnou nízkou cenou - viz můj vtip na začátku.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
DrHorak
Zkušený vesmírný badatel
Zkušený vesmírný badatel
Příspěvky: 749
Reputace: 13
Bydliště: Praha
Registrován: 9.11.2017 18:28
Re: RBS Pathfinder

Příspěvek od DrHorak »

Program RBS Pathfinder byl ukončen v říjnu 2012 s odvoláním na finanční škrty Ministerstva obrany a na negativní hodnocení programu zprávou Národní vědecké rady (National Research Council - NRC).
Lockhead stačil předtím zahájit úvodní raketové testy.
"Skafandry se vezměte sebou. Možná je budete potřebovat." - Kapitán Nemo v románu J.M.Trosky - Zápas s nebem

Odpovědět

Zpět na „Armádní projekty“