Stránka 1 z 26

NROL

Napsal: 6.3.2011 12:37
od Dugi
NROL je v podstatě zkratka, která vychází z jiné zkratky a to sice NRO, ta označuje Národní výzvědný úřad (National Reconnaissance Office). Písmeno L pak symbolizuje slůvko Launch, tedy vypuštění. Z toho vyplývá, že satelity s označením NROL mají za úkol provádět průzkum v zájmu Spojených států. Najdeme zde družice špionážní, monitorovací a výzvědné. Jen velmi často o nich pronikou informace na veřejnost.
Zajímavé je na nich hlavně to, že se k jejich vynášení používá často i nejsilnější raketa současnosti Delta IV Heavy, kromě ní se používají klasické nosiče jako Atlas V či Delta IV.

NROL-27

Napsal: 6.3.2011 12:45
od Dugi
Nejbližší vypuštěnou družicí programu NROL bude satelit s označneím NROL-27. Jeho start je plánovaný na 11. března. Nosičem má být raketa Delta IV Medium+(4,2). Ta vypadá jako klasická raketa Delta IV, liší se od ní přidáním vou pomocných motorů GEM-60. Její nosnost nosnost na LEO činí 11 700 kg a na GEO pak 5 300 kg. Startovat bude z odpalovací rampy 37 na základně vojenského letectva na mysu Canaveral.
Krycí název satelitu NROL-27 je Gryphon a k dispozici má hned dvě loga. První se používá hlavně pro operace během startu, druhé pak pro práci na oběžné dráze.

Obrázek
Obrázek

NROL-27 před startem

Napsal: 10.3.2011 22:01
od Dugi
Podle meteorologů by mělo být počasí s 90% pravděpodobností příznivé. Občas zazlobí pouze nárazový vítr.

NROL-27 odstartoval

Napsal: 12.3.2011 12:09
od Dugi
Včera ve 23:38 SEČ se raekta Delta IV Medium (4,2) úspěšně vznesla k obloze. Na své palubě nesla výzvědný satelit NROL-27.


NROL-34

Napsal: 13.4.2011 18:03
od Dugi
Na Vandenbergově základně v Kalifornii se na svůj start chystá raketa Atlas V, která dopraví na oběžnou dráhu země americký špionážní satelit s kódovým označením NROL-34. Přikládám pár fotek montáže rakety ze serveru spaceflightnow.com.

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

O samotné družici se toho mnoho neví. Její krycí jméno je Odin, dostala tedy přezdívku po nejvyšším severském bohu, což se odrazilo i na vzhledu loga.

Obrázek

Logu dominuje Viking se sekyrou a text Wisdom imparts strength - Strength defends freedom. Tedy Znalosti propůjčují sílu - síla brání svobodu.
Ke startu raekty Atlas V s tajným satelitem NROL-34 Odin by mělo dojít 15.4. v 6:24 SELČ. Meteorologové dávají startu 70% pravděpodobnost dobrého počasí.

NROL-34 odstartoval

Napsal: 15.4.2011 13:26
od Dugi
Dnes v noci se všechno podařilo a tajný satelit NROL-34 odstartoval z Vandenbergovy základny.Za zmínku ale stojí použitý raketový nosič. Jednalo se totiž o raketu Atlas V v konfiguraci 411, což je jedna z nejneobvyklejších kombinací. Čtyřka značí průměr horní části v metrech a druhá jednička počet motorů na horním stupni. Nás ale zajímá ta první jednička, která udává počet pomocných motorů na tuhá paliva. Ten byl totiž této sestavě použit pouze jeden a to je velmi neobvyklé. Důvod použití byl prostý - pokud by se urychlovací motor nepoužil žádný, byla by raketa příliš slabá, při použití dvou motorů by zase byla zbytečně silná. Proto se nakonec ULA, která se o montáže raket Atlas stará, rozhodla pro použití jediného pomocného motoru. Logicky by se dalo očekávat, že takto "nevyvážený" tah raketu převrátí a to by se i stalo, kdyby tuto nerovnováhu sil nevyrovnával hlavní raketový motor. Každopádně je to krásná ukázka toho, že v dnešní době mohou létat i stroje, které dříve nebyly myslitelné, a všechno muselo být 100% symetrické. Na závěr sem přidám ještě fotku z jiného startu, kde byla použitá raketa Atlas V 411 a kde je pěkně vidět celá motorová část.

Obrázek

NROL-25

Napsal: 27.3.2012 23:06
od Dugi
30. března v 0:30 SELČ by měla z kosmodromu Vandenberg odstartovat raketa Delta IV v konfiguraci Medium+ (5,2). Jejím nákladem bude vojenský satelit NROL-25. Jeho přezdívka je Altair a na nízké oběžné dráze se má zabývat radarovým snímkováním. Z něj se odvíjí i logo satelitu.

Heslo na druhém logu znamená : Vítězství spojuje všechny.

Zajímavé je, že podle zpráv, které pronikly na veřejnost by měla raketa startovat na retrográdní dráhu - tedy proti směru otáčení Země. Fanoušci kosmonautiky na to přišli po prozkoumání materiálů, které udávají střelecký prostor rakety. Ta by měla mířit na jihozápad. Rakety z Vandenbergu většinou létají na polární dráhy, kdy střelecký prostor míří na jih.
NROL-25, ale poletí nad Pacifik. Satelit navazuje na odkaz družic Lacrosse, první z nich vynesl na oběžnou dráhu v roce 1988 raketoplán Atlantis a další start přišel roku 2005, kdy byla nosičem raketa Titan 4. Nový satelit má být oproti svým předchůdcům menší a méně hmotný, takže může startovat na palubě Delty. Podle všeho to vypadá, že horní stupeň rakety čekají dva zážehy, po oddělení od satelitu provede deorbitační zážeh a shoří v jižní části Indického oceánu.
Prozatím to s meteorologickými podmínkami pro start nevypadá dobře - start se podle aktuálních informací uskuteční jen na 30%.

Re: NROL

Napsal: 29.3.2012 9:16
od Dugi
Start rakety Delta IV se odkládá na pátek. Důvodem je, aby bylo dost času na všechny přípravy a kontroly. Start by měl přijít v 0:38 SELČ.

NROL-25

Napsal: 2.4.2012 10:48
od Dugi
Start raket Delta IV s vojenským satelitem NROL-25 se odkládá o dalších 24 hodin na středu 4.4. v 1:12 SELČ.

Zdroj informací: Kosmo.cz příspěvek uživatele Agamemnon

Start NROL-25

Napsal: 4.4.2012 1:25
od Dugi
Start rakety Delta IV s tajným vojenským satelitem NROL-25 se podařil. Raketa v 1:12 SELČ zažehla své motory a začal stoupat z Vandenbergovy základny směrem k obloze. Konfigurace Delta 4 Medium+ (5,2) má tedy za sebou svůj první úspěšný let. Podle zvolené dráhy to vypadá, že družice bude operovat na retrográdní dráze - naši planetu tedy bude obíhat proti směru jejího otáčení.