Obecné otázky o kosmonautice

Název mluví za vše
Odpovědět
Uživatelský avatar
Karel
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 102
Reputace: 0
Bydliště: Zlínský kraj
Registrován: 20.6.2013 23:44
Re: Otázky

Příspěvek od Karel »

Blbost, zatím mi všichni jenom říkáte, proč to nejde. S takovým přístupem, a právě díky němu, není v dané oblasti potřebný posun.
Uživatelský avatar
Agamemnon
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1162
Reputace: 23
Bydliště: Nemecko
Registrován: 10.6.2013 18:20
Re: Otázky

Příspěvek od Agamemnon »

Karel píše:Blbost, zatím mi všichni jenom říkáte, proč to nejde. S takovým přístupem, a právě díky němu, není v dané oblasti potřebný posun.
nikto ti nepovedal, prečo to nejde... každý ti popísal súčasný stav... akceptuj situáciu vo svete, neži v predstavách...

výskum v danej oblasti prebieha... pracuje na tom niekoľko tisíc ľudí na svete - pomerne veľa, čo sa toho týka...
všetky výskumy zamerané na strunové teórie, teórie všetkého, m teória, etc... všetko istým spôsobom môže prispieť k umelej gravitácií...
pracuje na tom viac ľudí, ako snáď na akejkoľvek inej teoretickej (doteraz takto vôbec nepoznanej) oblasti fyziky...

praktický (techn.) vývoj bude nasledovať, keď sa bude vedieť, akým smerom sa má uberať...
nemôžeš skúsiť niečo vyrobiť, keď nevieš ako to má vyzerať, fungovať, etc...
kroky nasledujú postupne
Per aspera ad astra [42]
Uživatelský avatar
rexino
Zkušený vesmírný badatel
Zkušený vesmírný badatel
Příspěvky: 630
Reputace: 25
Registrován: 13.5.2013 15:00
Re: Otázky

Příspěvek od rexino »

Ahojte mám otázku nie celkom o kozmonautike. Je tu niekto radioamater, skúšali ste niekedy niekto kontaktovať ISS? Viem že niektorý astronauti maju rádioamatérsku licenciu (napr. Luca Parmitano má teraz) a občas sa s nimi dá skontaktovať? Má s tym niekto skúsenosti?
"Sľúbili ste mi kolónie na Marse. Namiesto toho som dostal Facebook." Buzz Aldrin
Uživatelský avatar
modelar
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 557
Reputace: 39
Bydliště: Slovensko
Registrován: 4.8.2012 21:40
Re: Otázky

Příspěvek od modelar »

Osobne skúsenosti nemám ani niesom rádioamatér ale mám zopár kamarátov, ktorí prijímali vysielanie z ISS... dokonca aj fotky.
Niečo si môžeš prečítať napr. na tejto stránke http://www.tranzistor.sk/moon/vesmirna-stanica-iss
"It was going well until it exploded."
Uživatelský avatar
rexino
Zkušený vesmírný badatel
Zkušený vesmírný badatel
Příspěvky: 630
Reputace: 25
Registrován: 13.5.2013 15:00
Re: Otázky

Příspěvek od rexino »

No mňa to zaujíma preto že Luca Parmitano na svojom twitteri teraz píše že pri preletoch nad Európou odpovedá na volania (píše to v taliančine a aj taliansky sa vraj ozýva ale keď naňho hodíte angličtinu asi tiež odpovie :lol: ) tak som si pozeral taký príjmač sa dá zohnať aj do 30€ lenže ja nemám s týmto skúsenosti žiadne a neviem či na niečo také netreba aj tú rádioamatérsku licenciu, väčšiu anténu a tak..
"Sľúbili ste mi kolónie na Marse. Namiesto toho som dostal Facebook." Buzz Aldrin
Uživatelský avatar
modelar
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 557
Reputace: 39
Bydliště: Slovensko
Registrován: 4.8.2012 21:40
Re: Otázky

Příspěvek od modelar »

no tak samozrejme keby si chcel vysielať tak potrebuješ licenciu od telekomunikačného úradu ale napríklad prijímať vysielanie z ISS môžeš bez povolenia... a taká jednoduchá anténa sa dá vyrobiť aj doma. Odporúčam niečo naštudovať lebo sú to zaujímavé veci ;)
"It was going well until it exploded."
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Otázky

Příspěvek od tomas »

Jsou amatérská pásma, kde licenci nepotřebuješ a myslím, že to bude i případ komunikace radioamatérů s ISS.
Něco málo je tady: http://www.ok5tvr.cz/?p=416. Na webu NASA je toho trochu víc, hlavně frekvence kanálů:http://spaceflight.nasa.gov/station/reference/radio/
Uživatelský avatar
rexino
Zkušený vesmírný badatel
Zkušený vesmírný badatel
Příspěvky: 630
Reputace: 25
Registrován: 13.5.2013 15:00
Re: Otázky

Příspěvek od rexino »

modelar píše:no tak samozrejme keby si chcel vysielať tak potrebuješ licenciu od telekomunikačného úradu ale napríklad prijímať vysielanie z ISS môžeš bez povolenia... a taká jednoduchá anténa sa dá vyrobiť aj doma. Odporúčam niečo naštudovať lebo sú to zaujímavé veci ;)
No veď naštudovať sa niečo snažím ale v slovenčine a češtine toho veľa nie je a v Angličtine nie som práve najlepší. V podstate čo som si pozeral tak na prijatie signálu z ISS stačí aj obyčajný príjmač s pár centimetrovou anténou ale investovať do takejto vysielačky bez toho aby som poriadne vedel ako to funguje sa mi nechce :lol:
"Sľúbili ste mi kolónie na Marse. Namiesto toho som dostal Facebook." Buzz Aldrin
Uživatelský avatar
rexino
Zkušený vesmírný badatel
Zkušený vesmírný badatel
Příspěvky: 630
Reputace: 25
Registrován: 13.5.2013 15:00
Re: Otázky

Příspěvek od rexino »

Mám tu opäť troška špekulačnú otázku. Ako to že planéty Urán a Neptún sa takmer vôbec neskúmaju? Je to nedostatok prostriedkov alebo malý záujem, lebo myslím že taká misia nemôže byť až taká drahá aby si to niektorá z vesmírnych agentúr proste nemohla dovoliť. Pozeral som trošku aké sú plánované misie na najbližších 10 rokov a žiadna misia k týmto planétam vôbec nie je plánovaná :(
"Sľúbili ste mi kolónie na Marse. Namiesto toho som dostal Facebook." Buzz Aldrin
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Otázky

Příspěvek od Dugi »

Nejsem si jistý, ale možná svou roli hraje i to, že planety nejsou v ideálním uspořádání, takže by se při letu nedalo moc efektivně využít gravitačních praků.
Navíc agentury pracují s omezenými prostředky. Je proto logičtější když investují do výzkumu kamenných planet podobných Zemi, asteroidů, které tvoří konzervy z dob vzniku naší soustavy, nebo Slunce, jehož aktivita výrazně ovlivňuje dění na zemi. Plynní obři jsou v tomhle směru trochu "nezajímaví" navíc mnoho se o nich dozvíme i studiem Jupitera a Saturnu. Jasně, není to stoprocentní, ale rámcové základní údaje se tak získat dají.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij

Odpovědět

Zpět na „Volná diskuse“