Obecné otázky o kosmonautice

Název mluví za vše
Odpovědět
Uživatelský avatar
Agamemnon
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1162
Reputace: 23
Bydliště: Nemecko
Registrován: 10.6.2013 18:20
Re: Otázky

Příspěvek od Agamemnon »

SamElanius píše:Ciste z technickeho hlediska, bylo by problem precerpavat palivo z trunku (kdyby se do nej vrazili nadrze)?
bez upravy dragonu nemozne...
s upravami ide vsetko
Per aspera ad astra [42]
AlesH
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 209
Reputace: 110
Bydliště: Most
Registrován: 13.1.2014 23:38
Kontaktovat uživatele:
Re: Otázky

Příspěvek od AlesH »

Ještě k těm odhadům případného letu Dragonu k Měsíci. Žádné cizí neznám, ale sám jsem si udělal pár hrubých simulací a odhadů z hlediska hmotností a delta_v.

Vychází mi, že Falcon 9 FT (v jednorázové verzi) by měl být schopen dostat ze Země na dráhu k Měsíci (po TLI) těleso těžké cca 5 tun. Protože prázdný Dragon snad má hmotnost cca 4200 kg (v nákladní verzi), tak teoreticky může obsahovat ještě až cca 800 kg paliva (bez jakéhokoliv jiného nákladu) a tím tedy i vlastní zásobu delta_v cca 400 m/s. To nemůže stačit ani na přistání na Měsíci (k tomu je třeba delta_v minimálně 2500 m/s [po TLI]) a dokonce ani k navedení na LMO (nízkou dráhu kolem Měsíce) (k tomu je třeba minimálně 800 m/s [po TLI]). Těch 400 m/s by ale asi mohlo stačit na dosažení dráhy poblíž libračního bodu L2 (za Měsícem) nebo z toho odvozené vysoké oběžné dráhy kolem Měsíce (LDRO [Lunar Distant Retrograde Orbit]).

Pilotovaný Dragon (V2) má podle Wikipedie suchou hmotnost cca 6400 kg, takže u něj samotný Falcon 9 FT nemá šanci (ho dostat na dráhu k Měsíci). Podobně i vícenásobně použitelný první stupeň Falconu 9 FT automaticky znamená snížení nosnosti k Měsíci pod 3,5 tuny (i při přistání prvního stupně na prám ASDS).

Falcon Heavy (FH) už má teoreticky s Dragonem mnohem větší šance a možnosti. Jednorázový FH by měl dostat na dráhu k Měsíci (po TLI) možná až cca 17 tun. Pokud se to navíc provede tak, že FH ponese jen relativně lehký nákladní Dragon (4200 suchá hmotnost + snad až 1300 kg paliva + cca 500 kg náklad, tedy celkem cca 6 tun), tak po TLI by mělo v druhém stupni FH zůstat až 10 tun paliva. To by se teoreticky dalo použít pro brzdění u Měsíce (pokud se druhý stupeň FH dá restartovat i po třech dnech letu). Zásoba delta_v v tomto druhém stupni FH by mohla být ještě až 2200 m/s. To by se mohlo použít pro brzdění u Měsíce i v rámci přímého přistávacího manévru se závěrečným dobrzděním Dragonu pomocí vlastních motorů a vlastního paliva (po odhození druhého stupně FH). Podle mne by tedy nákladní Dragon nesený ze Země jednorázovým Falconem Heavy mohl teoreticky i přistát na povrchu Měsíce (samozřejmě bez možnosti návratu k Zemi).

Falcon Heavy (jednorázový) s pilotovaným Dragonem V2 (celková hmotnost i s palivem minimálně cca 9 tun) by měl mít po TLI zásobu delta_v ještě cca 1400 m/s, což už na přistání nestačí, ale v pohodě by se s tím dalo dostat na LMO. Pokud se pak zkombinuje zbytek paliva v druhém stupni s palivem v Dragonu V2, tak by se z LMO zřejmě dalo odletět i zpět k Zemi (mise typu Apollo 8). To už by ale bylo hodně napnuté, takže Dragonu V2 by pak asi nezbylo palivo pro motorické dosednutí na pevnou zem (musel by přistávat na padáku do moře).

Upozorňuji, že jsou to jen moje hrubé odhady, takže ruku do ohně bych za to nedal (možná se někde pletu, nebo jsou moje odhady nepřesné). Pro výpočty a simulace jsem používal svoji javascriptovou stránku http://mek.kosmo.cz/zaklady/vypocty.htm .
Naposledy upravil(a) AlesH dne 21.5.2016 8:10, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3881
Reputace: 3041
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: Otázky

Příspěvek od petrsida »

Děkujeme za výpočty

takže případnou stanici na lunárním orbitu by teoreticky mohly Dragony obou verzí zásobovat, jediné, co by bylo třeba zajistit, je možnost restartu druhého stupně po delší době

patrně by to bylo výrazně levnější, než Orion a SLS
Uživatelský avatar
DanHeřt
Zkušený vesmírný badatel
Zkušený vesmírný badatel
Příspěvky: 726
Reputace: 1
Registrován: 19.12.2015 1:38
Re: Otázky

Příspěvek od DanHeřt »

Druhý stupeň u Falcona třídenní přelet k Měsíci určitě nezvládne, to by potřeboval značné modifikace. (Delší životnost baterií, popř solární panely nebo napojení na Dragona. Pak taky pořádnou izolaci aby uchoval LOX). Jediný horní stupeň který by tohle dokázal je asi ACES, který by měl letět až v r. 2024.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
"I reject your reality and substitute my"
Uživatelský avatar
rexino
Zkušený vesmírný badatel
Zkušený vesmírný badatel
Příspěvky: 630
Reputace: 25
Registrován: 13.5.2013 15:00
Re: Otázky

Příspěvek od rexino »

Teraz keď sa nafukuje BEAM. Počul som niektorých astronautov hovoriť, že je pomerne bežné počuť mikrometeority naraziť na stenu ISS. Predpokladám že tie steny sú dosť hrubé. Čo ak by sa to stalo ale BEAMu? :Drbe se na hlavě: Je dosť odolný? A ak by doňho aj narazil a prerazil ho nejaký šuter. Ako by sa to riešilo? Sú poklopy k jednotlivým modulom automatické? Alebo musia byť zavrené ručne?
"Sľúbili ste mi kolónie na Marse. Namiesto toho som dostal Facebook." Buzz Aldrin
Uživatelský avatar
Samo
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2102
Reputace: 1307
Registrován: 29.8.2015 22:52
Re: Otázky

Příspěvek od Samo »

Odolný by mal byť dosť a dokonca sa hovorí že by mal byť ešte odolnejší ako klasika ale to neviem.
"When you wish upon a falling star, your dreams can come true. Unless it's really a meteor hurtling to the Earth which will destroy all life. Then you're pretty much hosed, no matter what you wish for. Unless it's death by meteorite."
adambuchta
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 63
Reputace: 0
Registrován: 20.1.2016 16:33
Re: Otázky

Příspěvek od adambuchta »

A poklop mezi Tranquillity a BEAM se bude otevírat jen čtyřikrát za rok, jestli se ptáš na tohle.
Uživatelský avatar
Lakely
Správce profilu na Facebooku
Správce profilu na Facebooku
Příspěvky: 1130
Reputace: 153
Bydliště: Plzeň
Registrován: 11.2.2010 21:50
Kontaktovat uživatele:
Re: Otázky

Příspěvek od Lakely »

Ahoj, mám takový zvídavý dotaz. Chtěli bychom do plzeňského planetária pořídit tohle: http://tartu.postimees.ee/1035544/ahhaa ... ud-sputnik. Jsem si ale jistý, že popisek na stránkách je špatný a rád bych věděl, co to je. Možná Vai by mohl tušit :)



PS: Dle mého jde o nějakou špionážní družici a její návratové pouzdro...
Vesmír je nekonečný a realita překoná veškeré naše představy.
A. C. Clarke
Uživatelský avatar
Vaclavik
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 3257
Reputace: 4013
Registrován: 9.1.2013 16:26
Kontaktovat uživatele:
Re: Otázky

Příspěvek od Vaclavik »

Lakely píše:Ahoj, mám takový zvídavý dotaz. Chtěli bychom do plzeňského planetária pořídit tohle: http://tartu.postimees.ee/1035544/ahhaa ... ud-sputnik. Jsem si ale jistý, že popisek na stránkách je špatný a rád bych věděl, co to je. Možná Vai by mohl tušit :)
PS: Dle mého jde o nějakou špionážní družici a její návratové pouzdro...
Téměř 100% jde o návratovou část sovětské/ruské fotoprůzkumné družice řady Zenit-8.
Uživatelský avatar
Lakely
Správce profilu na Facebooku
Správce profilu na Facebooku
Příspěvky: 1130
Reputace: 153
Bydliště: Plzeň
Registrován: 11.2.2010 21:50
Kontaktovat uživatele:
Re: Otázky

Příspěvek od Lakely »

Moc děkuji za odpověď. Vypadá to, že to tak skutečně je! :)
Vesmír je nekonečný a realita překoná veškeré naše představy.
A. C. Clarke

Odpovědět

Zpět na „Volná diskuse“