Velikost/stari vesmiru

Název mluví za vše
Odpovědět
Uživatelský avatar
Squierik
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 401
Reputace: 332
Registrován: 6.6.2018 11:23
Re: Velikost/stari vesmiru

Příspěvek od Squierik »

Dugi píše: 5.6.2022 18:47 Laická veřejnost se běžně setkává s rychlostí v km/h - od rychlosti chůze (jednotky km/h) přes jízdu autem (desítky km/h) až po let letadla (stovky km/h). Díyk tomu si pod tím číslem představí víc než m/s nebo km/s.
Dovolím si nesúhlasiť. Jednotky km/h začali používať bulvárni novinári v nekonečnej snahe šokovať. A žiadna iná jednotka nie je na predstavu lepšia ako km/s. Predstaviť si vzdialenosť 5, 10, 20 km si predstaví každý a že to preletí za sekundu je tiež jasné.
Naposledy upravil(a) Squierik dne 6.6.2022 13:51, celkem upraveno 1 x.
AdamRudaplaneta
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 51
Reputace: 84
Registrován: 29.5.2022 23:05
Kontaktovat uživatele:
Re: Velikost/stari vesmiru

Příspěvek od AdamRudaplaneta »

Squierik píše: 5.6.2022 20:58
Dugi píše: 5.6.2022 18:47 Laická veřejnost se běžně setkává s rychlostí v km/h - od rychlosti chůze (jednotky km/h) přes jízdu autem (desítky km/h) až po let letadla (stovky km/h). Díyk tomu si pod tím číslem představí víc než m/s nebo km/s.
Dovolím si nesúhlasiť. Jednotky km/h začali používať bulvárny novinári v nekonečnej snahe šokovať. A žiadna iná jednotka nie je na predstavu lepšia ako km/s. Predstaviť si vzdialenosť 5, 10, 20 km si predstaví každý a že to preletí za sekundu je tiež jasné.
Já s tebou souhlasím v tom, že tuto jednotku začaly používat bulváry ale co je na tom špatně? Oni cílí na lidi, kteří se v tomhle nepohybují a souhlasím s Dušanem v tom, že je to jednotka, kterou běžně používají a tak je to pro ně třeba s porovnáním rychlosti auta daleko představitelnější. Naopak tobě by to nemělo dělat problém ani v km/h...
"Když jsem se poprvé podíval zpět na Zemi, stojící na Měsíci, plakal jsem." - Alan Shepard
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Velikost/stari vesmiru

Příspěvek od Dugi »

Já to beru tak, že člověk si to potřebuej nějak představit. Ty si bereš atlas / mapu a proměřuješ. Fajn, dobrý přístup, nic proti němu nemám. Ale upřímně řečeno jsi v menšině. Takhle to lidi nedělají. Přečtou si údaj v km/h a hned si řeknou - ok, je to desetkrát / stokrát / tisíckrát rychlejší než auto na dálnici. Nejde vlastně ani tak o konkrétní číslo, jako spíše o řádové odlišení vůči něčemu, co běžný člověk zná. Já jsem rád, že to děláš tak, jak to děláš - že si zodpovědně proměřuješ mapu. Ale realisticky si musíme říct, že většina konzumentů obsahu (čtenáři i diváci) to bere povrchněji. Rozhodně netvrdím, že tuhle „jednodušší formu“ vyžadují všichni - zcela jistě ne (sám jsi příkladem). Ale pokud se bavíme o většinové situaci, pak podle mého názoru km/h jednoznačně vedou. Proto taky říkám, že u každého textu záleží na tom, komu je určen. Pokud někdo píše popularizační článek, použije při něm jiné výrazy, obraty, formu a mnoho dalších věcí než když bude psát třeba bakalářskou práci na VŠ.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
milantos
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 581
Reputace: 195
Registrován: 27.10.2018 15:01
Re: Velikost/stari vesmiru

Příspěvek od milantos »

Nevím, jestli jsou pro někoho názornější 3 krabice od bod za sebou nebo -1m a podobně. Mně to přijde, jako že děláme z normálních lidí naprosté hlupáky. To, že si někdo pod rozměrem 100m představí třeba 100- ku na dráze stadionu, bych už nechal na jeho představivosti. Někdo si to zase pojí s délkou jeho zahrady nebo vzdáleností mezi křižovatkami a pod. Za mě tedy jednoznačně uvádět míry a váhy v normálních jednotkách
To, že 1 kosmická rychlost je 7000x větší, než rychlost mojí chůze do kopce, mi na představení té rychlosti také moc nepomůže. :), zrovna tak mi je k ničemu v představivosti váha 5 slonů
Uživatelský avatar
AS504
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 103
Reputace: 134
Bydliště: kousek od Brna
Registrován: 6.4.2022 8:37
Re: Velikost/stari vesmiru

Příspěvek od AS504 »

ja to cele beru. navic jsem zjistil, ze porovnavani s beznym zivotem se bezne uziva uz docela dlouho:
https://www.youtube.com/watch?v=NBUg5V8atKQ&t=1240s

PS: jenom na odlehceni, coz jsem puvodne i tak zamyslel, proto ta navrhovana jednotka rychlosti 'svetelna sekunda za den'
Sam :)
Uživatelský avatar
slappy
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2126
Reputace: 2550
Bydliště: Drahany
Registrován: 9.11.2015 18:48
Kontaktovat uživatele:
Re: Velikost/stari vesmiru

Příspěvek od slappy »

Mě teda ty km/h iritují.. Údaj v km/s mi přijde mnohem představitelnější než nějaké desítky tisíc kilometrů za hodinu.. Pfff.... Možná je to tím, že se s km/s taky setkávám odmala a prostě jsem na ně zvyklý.. Nedokážu posoudit, jak to vnímá „běžný čtenář“ (ať už je to kdokoli).
Uživatelský avatar
MaG
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1899
Reputace: 735
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Registrován: 2.8.2012 22:10
Kontaktovat uživatele:
Re: Velikost/stari vesmiru

Příspěvek od MaG »

Každá situace má své. U kosmické sondy nebo meteoroidu uvádět km/h je opravdu okrajový údaj a primární by měl být km/s - ten je u těchto těles představitelný. Naopak km/h sice znají lidé, ale nepředstaví si pod tím nic. Co jim je pak platno, že je to známá jednotka? Je potřeba jen se nebát uvádět jich víc a tu druhou třeba do závorky, pokud někdo lpí na jedné či druhé.
Alchymista
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1022
Reputace: 338
Registrován: 14.9.2016 1:01
Re: Velikost/stari vesmiru

Příspěvek od Alchymista »

Mne to pripadá rovnaké, ako "inklúzia" na školách. A má to aj rovnaké dôsledky.
:naštvaný: Fráza "studená vojna" začína dostávať nový obsah...
milantos
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 581
Reputace: 195
Registrován: 27.10.2018 15:01
Re: Velikost/stari vesmiru

Příspěvek od milantos »

Tak předevčírem jsem si přečetl, že se k Zemi blíží asteroid, veliký jako 3 velryby.
https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek ... ez-velryba

A tady mi to občas přijde velmi podobné ( váha x slonů, krabice od něčeho....) To je opravdu nutné, bavíme-li se o technice nebo o přírodních vědách ? To je totální debilizace společnosti
AdamRudaplaneta
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 51
Reputace: 84
Registrován: 29.5.2022 23:05
Kontaktovat uživatele:
Re: Velikost/stari vesmiru

Příspěvek od AdamRudaplaneta »

milantos píše: 7.6.2022 8:56 Tak předevčírem jsem si přečetl, že se k Zemi blíží asteroid, veliký jako 3 velryby.
https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek ... ez-velryba

A tady mi to občas přijde velmi podobné ( váha x slonů, krabice od něčeho....) To je opravdu nutné, bavíme-li se o technice nebo o přírodních vědách ? To je totální debilizace společnosti
Tohle je hodně humorné no… Nebo třeba asteroid velký jako Eiffelovka. https://www.novinky.cz/veda-skoly/clane ... FBQUFBQUFB Ale asteroid 3x větší než velryba je lepší. To jsem ještě neviděl.
"Když jsem se poprvé podíval zpět na Zemi, stojící na Měsíci, plakal jsem." - Alan Shepard

Odpovědět

Zpět na „Volná diskuse“