Hvězdářský dalekohled

Název mluví za vše
Odpovědět
Petrk86
Vesmírný nováček
Vesmírný nováček
Příspěvky: 5
Reputace: 0
Registrován: 16.11.2021 17:35
Hvězdářský dalekohled

Příspěvek od Petrk86 »

Dobrý den asi to ti vidíte často
S přítelkyní si chceme pořídit hvězdářský dalekohled a máme problém s výběrem já bych rád SkyWatcher NWT 200/1200 nebo Bresser Pollux 150/1400, přítelkyně chce objednat něco z Číny a pořádně neví co. Poradíte prosím která z těchto dvou typů by byla lepší a nebyl by problém se sháněním čoček, optik a filtrů?
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 643
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: Hvězdářský dalekohled

Příspěvek od Wopat »

Ahoj. To je jako ptát se na to, které auto je pro tebe lepší. To nikdo z nás neví, protože nikdo neví, jaké máš požadavky a potřeby. Rozhodujících faktorů pro výběr dalekohledu je mnoho, např. Co chceš pozorovat? Budeš s tím cestovat/často přenášet ven? Kde s tím budeš pozorovat? Jaký máš rozpočet? Atd. Je tady pár lidí, kteří pozorují nebo fotí noční oblohu, tak ti třeba poradí nebo odkážou patřičným směrem. Obecně se tady ale věnujeme kosmonautice a tento dotaz je lepší směřovat na astronomické fórum. Vlastně to tam ani nemusíš ptát. Před tebou už se na to samé ptaly stovky jiných, takže stačí číst.
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.
Petrk86
Vesmírný nováček
Vesmírný nováček
Příspěvky: 5
Reputace: 0
Registrován: 16.11.2021 17:35
Re: Hvězdářský dalekohled

Příspěvek od Petrk86 »

Astro fórum jsem zkoušel a je tam problém s registrací přenášet jen zřídka sledoval bych oblohu ze dvorku nebo za domkem na kopci to je cca 20 metrů. Na bazaru jsem našel Dobson SkyWatcher za 7000 a ten druhý za 8000 je s montáží eq3 zajímá mě jen názor který by mohl být lepší pro amatéra který se rád dívá.
Uživatelský avatar
MaG
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1900
Reputace: 743
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Registrován: 2.8.2012 22:10
Kontaktovat uživatele:
Re: Hvězdářský dalekohled

Příspěvek od MaG »

Zdar. Podle tvých možností bych tedy určitě volil dobsona. A lhostejno zda 150/1200, 200/1200 nebo 254/1200 - to je spíš o penězích a případně co zrovna seženeš, pokud budeš chtít z bazaru. Já bych zatím být tebou dalekohledy na montáži nebral. EQ 3-2 je dost slabá, i když použitelná, ale ne pro dlouhé dalekohledy, max pro 150/750. Prostě dobsonem nic nezkazíš a bude ti dobře sloužit. Sky-Watcher je mezi nimi taková klasika, konstrukčně vychytanější je GSO 200/1200. Pokud jde o rozumný obchod, kde nejen neriskuješ, ale ještě ti prodejce/amatérský astronom poradí nejlíp jak dovede a nenatáhne tě, pak vol Supru Honzy Zahajského. Ne vždy má nejlepší cenu, ale často je jí blízko. http://www.supra-dalekohledy.cz/dobsony/klasicke/

Na A-F jsem jako MaG a kdyby si přeci jen měl chuť tam i v budoucnu být, nenech se znechutit dočasným problémem s registrací. Kolega Martin Myslivec/MMys ti to jistě potvrdí, byť to musí být nyní ručně.

Martin Gembec
Petrk86
Vesmírný nováček
Vesmírný nováček
Příspěvky: 5
Reputace: 0
Registrován: 16.11.2021 17:35
Re: Hvězdářský dalekohled

Příspěvek od Petrk86 »

Děkuji moc, já našel tento o gso jsem četl a byl by lepší než SkyWatcher bohužel jsem cenově dostupnější pro mě nenašel než tento https://ostatni.bazos.cz/inzerat/143366 ... 1200mm.php
Uživatelský avatar
MaG
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1900
Reputace: 743
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Registrován: 2.8.2012 22:10
Kontaktovat uživatele:
Re: Hvězdářský dalekohled

Příspěvek od MaG »

To je další věc. Dalekohledy se neliší tím, jestli je to GSO nebo SkyWatcher. To se projeví snad jen jestli je to Vixen nebo Orion, tam už je přeci jen optická i mechanická část vyrobená mimo Čínu a bývají i dost drahé. Ale ostatní jsou vesměs Čínské a opticky taky skvělé. Liší se jen mechanicky a liší se dodanými okuláry. Obecně platí že ty okuláry 10 a 25 mm ke SkyWatcherům jsou velmi dobré na tu základní cenu. Tedy takový dobson s těmito okuláry je pro začátečníka super. Ale časem bych dokoupil ještě nějaký na větší přiblížení planet a Měsíce - typicky z těch levných SkyWatcher Planetary 5 mm.

Každopádně dalekohledy se dnes tedy neliší ani tak opticky jako spíš v mechanickém provedení a příslušenství. Např. dobrý hřebenový výtah se může vyrovnat Crayfordu, ale dá se říct, že Crayford je obecně výhodou. Okulár Hyperion je už úplně jiná liga než výchozí Plossly, ale třeba ten Plossl 25 a 10 mm bohatě stačí, protože tyto levné okuláry mají velmi dobré vlastnosti optické a nahrazujeme je lepšími jen proto, že mají malé zorné pole a do krátkoohniskových se kouká hůře (lepí se na ně víc oko), jinak ale nemají chybu. Mám celou sadu Plosslů a třeba 9mm je pro mě rozumná spodní hranice a nemohu ho vynachválit na to, že často seženeš do 400. Mám ale i Hyperiony 8, 13 a 24 mm a tak vím, kde jsou výhody těch dražších okulárů. Velmi obezřetný buď u barlow - plastový a často k vidění u těch nejlevnějších čočkových dalekohledů fakt radši nebrat. Vždy platí, že raději další okulár než barlow plus nějaký co už máš. Tedy než 10mm okulár s barlow 2x, raději 5mm okulár. Ale mám třeba levný barlow 2x který je kovový se skleněnými čočkami a ukazuje velmi dobře. Tedy čest výjimkám.

Každopádně se klidně ptej, dozvíš se pár tipů i ode mě a třeba pomohou i dalším.

Mrkni kdyžtak i na naše povídání pro začátečníky, byť ten den zazlobilo počasí a tedy i zvuk. Základní info se ti taky bude hodit.

https://youtu.be/8_OzQK3x_YM
Petrk86
Vesmírný nováček
Vesmírný nováček
Příspěvky: 5
Reputace: 0
Registrován: 16.11.2021 17:35
Re: Hvězdářský dalekohled

Příspěvek od Petrk86 »

Momentálně jsem v práci, video zkouknu doma v klidu, u nás to začalo že jsme to viděli u souseda a s přítelkyní si něco podobného chceme taky pořídit já o tomhle skoro nic nevím jen že všichni chválí více Dobson než eq například o čočkách a Barlow nevím vůbec nic a synátor mi moc času nedá abych si sedl v klidu k PC a něco si o tom v klidu přečetl.
Uživatelský avatar
MaG
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1900
Reputace: 743
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Registrován: 2.8.2012 22:10
Kontaktovat uživatele:
Re: Hvězdářský dalekohled

Příspěvek od MaG »

Dobson nabízí jistotu stabilní montáže, nebude se to klepat. EQ montáže jsou v té nižší cenovce chatrnější a často jsou na nich nabízeny dalekohledy s delším tubusem, což všechny problémy znásobuje. Proto raději doporučujeme dobsona.

Takový dobsonek 130/650 na stůl je taky oblíbená verze pro občasného okukovače oblohy. Dobson od 150 mm se i dobře prodá, pokud to časem omrzí.
Petrk86
Vesmírný nováček
Vesmírný nováček
Příspěvky: 5
Reputace: 0
Registrován: 16.11.2021 17:35
Re: Hvězdářský dalekohled

Příspěvek od Petrk86 »

Už jsem zhlédl to video a stolní dobsonek je krásný ještě by mě zajímal Váš názor na zoomovací okuláry.
Uživatelský avatar
MaG
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1900
Reputace: 743
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Registrován: 2.8.2012 22:10
Kontaktovat uživatele:
Re: Hvězdářský dalekohled

Příspěvek od MaG »

Zoomovací brát až jako poslední volbu. Mají užší zorné pole. Hyperion Zoom jsem měl a je to kvalitní okulár a krom menšího zorného pole byl velmi dobrý. Ale obecně nebrat. Ani u triedrů.

Odpovědět

Zpět na „Volná diskuse“