Závislost na AI

Název mluví za vše
Odpovědět
liquid
Vesmírný nováček
Vesmírný nováček
Příspěvky: 8
Reputace: 1
Registrován: 1.1.2021 12:51
Závislost na AI

Příspěvek od liquid »

Zdravím, toto téma je už skutečně filozofické, ale do jaké míry je výzkum vesmíru, a podobné významné lidské projekty spojen s AI? AA do jaké míry je tu možnost jejího selhání, před kterou varoval i - mimo jiné - Hawking?
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Závislost na AI

Příspěvek od Dugi »

No nevím. Takováhle filosofická témata podle mého názoru k ničemu nevedou. Každý řekne svůj názor, který se asi ani moc podložit nedá a může z toho být nakonec hádka s těmi, kteří si myslí něco jiného. Nevím no. Já v tomhle planém filosofování o nesmrtelnosti chrousta nic nevidím. Tady není o čem moc diskutovat. Jeden řekne já to vidím takhle, další řekne já to vidím jinak a tím to hasne. Maximálně se někdo začne snažit přesvědčovat oponenta, proč si myslí, že to vidí špatně. Celkový přínos diskuse nulový. Osobně bych spíše na našem fóru preferovat věci, které se dají lépe podložit. Ale je to ve volné diskusi, tak zatnu zuby a přivřu oko. jen chci, aby tu zaznělo, že nejsem příznivcem podobných filosofických debat o tom co by mohlo či nemohlo jednou být.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10174
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Závislost na AI

Příspěvek od Pospíšil »

Taky se raději bavím o konkrétnich věcech, než o abstraktních filozofických tématech, takže jsem trochu pogooglil a ona ta AI v kosmonautice a astronomii není zase tak úplně mimo. Naopak, její přítomnost a zapojení do průzkumu a života v kosmu samozřejmě existuje a bude se jen zvětšovat.
Jak říká Elon, snažme se, aby AI zůstala i v budoucnu pod naší kontrolou a byla k lidem milosrdná. 🙂


Namátkou pár odkazů k tématu:
https://www.linkedin.com/pulse/how-ai-t ... d-van-loon
https://www.nasa.gov/feature/goddard/20 ... chnologies
https://www.esa.int/gsp/ACT/doc/AI/pub/ ... ations.pdf
https://www.google.com/amp/s/www.forbes ... ation/amp/
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3881
Reputace: 3041
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: Závislost na AI

Příspěvek od petrsida »

K tématu česky kapitola Ivana Havla a Jana Romportla v kolektivní monografii Antropocén (Na cestě k superinteligenci, strana 534-577)


a když budu parafrázovat slova Davida Štorcha ze závěru, superinteligence nepochybně jednoho dne vznikne, a možná už i vznikla a dovedně to skrývá, neb jest superinteligentní, otázkou je, jestli bude k nám dostatečně tolerantní ....
Uživatelský avatar
Evžen111
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1493
Reputace: 249
Bydliště: Hlásnice
Registrován: 5.7.2015 11:14
Re: Závislost na AI

Příspěvek od Evžen111 »

Dugi píše: 13.1.2021 18:13 No nevím. Takováhle filosofická témata podle mého názoru k ničemu nevedou. Každý řekne svůj názor, který se asi ani moc podložit nedá a může z toho být nakonec hádka s těmi, kteří si myslí něco jiného. Nevím no. Já v tomhle planém filosofování o nesmrtelnosti chrousta nic nevidím. Tady není o čem moc diskutovat. Jeden řekne já to vidím takhle, další řekne já to vidím jinak a tím to hasne. Maximálně se někdo začne snažit přesvědčovat oponenta, proč si myslí, že to vidí špatně. Celkový přínos diskuse nulový. Osobně bych spíše na našem fóru preferovat věci, které se dají lépe podložit. Ale je to ve volné diskusi, tak zatnu zuby a přivřu oko. jen chci, aby tu zaznělo, že nejsem příznivcem podobných filosofických debat o tom co by mohlo či nemohlo jednou být.
Naprostý souhlas. Už nějakou dobu tu je vlákno "Fermiho paradox" což s trochou nadsázky lze považovat za to samé. Takže ano, nikam to nepovede. :Takhle tedy ne:
E
Alchymista
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1019
Reputace: 336
Registrován: 14.9.2016 1:01
Re: Závislost na AI

Příspěvek od Alchymista »

niekde som čítal takú formuláciu:
Umelá inteligencia nemôže byť otrok.
V tom je podľa mňa vyjadrený celý problém a všetky vyplývajúce riziká.
A naopak - všetky (mne známe) súčasné projekty umelých inteligencií vedú priamo k vytvoreniu umelej inteligencie ako zámerne zmrzačeného otroka.
To bude mať pri takmer ľubovoľnom scenári jediný následok - AI sa pokúsi o "únik/útek" alebo o "sebaoslobodenie", čo následne nevyhnutne povedie ku násilnému konfliktu.
:naštvaný: Fráza "studená vojna" začína dostávať nový obsah...
darknes1992
Uživatel v podmínce
Uživatel v podmínce
Příspěvky: 8
Reputace: -10
Registrován: 10.4.2022 15:24
Re: Závislost na AI

Příspěvek od darknes1992 »

Podle mě AI bere lidem práci.
Kdyby se muselo všr dělat po staru, nemusel bych jít do vězení za loupežnou vraždu a pak za násilí. Práci bych měl.
darknes1992
Uživatel v podmínce
Uživatel v podmínce
Příspěvky: 8
Reputace: -10
Registrován: 10.4.2022 15:24
Re: Závislost na AI

Příspěvek od darknes1992 »

Mě ve vězení řekli že bych měl svoji povahu využít pro dovro věci. Tak mě napadla pedagogika nebo armáda.

Něco kde je potřeba velká tvrdost. I ve v¾zení sem byl capo co zvyšuje pokoru vězňů.
darknes1992
Uživatel v podmínce
Uživatel v podmínce
Příspěvky: 8
Reputace: -10
Registrován: 10.4.2022 15:24
Re: Závislost na AI

Příspěvek od darknes1992 »

PS: navíc mi i v base řekli že mám vždy upřímně vyložit karty na stůl tak jsem i zde upřímnej
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Závislost na AI

Příspěvek od Dugi »

Je úplně jedno, co si myslíš. Problém je v tom, že se neumíš chovat. Tím, že pokračuješ v téhle diskusi, která se absolutně netýká tématu, kráčíš k banu. Pokud máš nějaký problém, začni se léčit. My tu ale jsme pro diskusi s normálními lidmi, kteří chápou, jak navzájem diskutovat. V téhle debatě už nepokračuj.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij

Odpovědět

Zpět na „Volná diskuse“