Skyhook

Název mluví za vše
Odpovědět
Uživatelský avatar
Saturn1234
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1377
Reputace: 771
Bydliště: Praha
Registrován: 13.4.2020 11:19
Kontaktovat uživatele:
Skyhook

Příspěvek od Saturn1234 »


Nevím, jestli to tady už někdy nebylo, ale tohle mi přijde jako opravdu zajímavý nápad.
lift off we have a lift off
Uživatelský avatar
Amper
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2129
Reputace: 214
Bydliště: Plzeň
Registrován: 20.7.2012 12:53
Re: Skyhook

Příspěvek od Amper »

dava to smysl fyzikalne nebo kde je zakopany pes ? Prijde me to nejak podezrele jednoduche a dobre nez aby to byla pravda :-D
Uživatelský avatar
Saturn1234
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1377
Reputace: 771
Bydliště: Praha
Registrován: 13.4.2020 11:19
Kontaktovat uživatele:
Re: Skyhook

Příspěvek od Saturn1234 »

Řekl bych, že pes není zakopaný nikde. Fyzikálně by to mělo být dobře (ten youtube kanál sleduji už relativně dlouho, a nic špatně tam podle mě zatím neměli.). Takže hurá na to!
https://en.wikipedia.org/wiki/Skyhook_(structure)
lift off we have a lift off
Uživatelský avatar
Saturn1234
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1377
Reputace: 771
Bydliště: Praha
Registrován: 13.4.2020 11:19
Kontaktovat uživatele:
Re: Skyhook

Příspěvek od Saturn1234 »

Jen mě překvapuje, že je to tak málo známé. Vesmírný výtah zná každý, ale jeho realističtější variantu už skoro nikdo (až na těch 5 milionů lidí co vidělo to video :) ). Jen mě dost překvapilo, že v tom videu říkají, že už to bylo úspěšně otestováno na oběžné dráze! :idea: :roll:
lift off we have a lift off
Uživatelský avatar
Amper
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2129
Reputace: 214
Bydliště: Plzeň
Registrován: 20.7.2012 12:53
Re: Skyhook

Příspěvek od Amper »

vim o experimentu ktery mel sbirat elektrinu ale o rotacnim nevim. Treba nekdo kdo nosi vsechny mise v hlave ?
Uživatelský avatar
Saturn1234
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1377
Reputace: 771
Bydliště: Praha
Registrován: 13.4.2020 11:19
Kontaktovat uživatele:
Re: Skyhook

Příspěvek od Saturn1234 »

Nedávno se tady objevila diskuse na téma využití Pohobosu a Deimosu pro výzkum vesmíru. http://forum.kosmonautix.cz/viewtopic.php?f=44&t=3284
Podívejte se ve videu na tento čas ;) : https://youtu.be/dqwpQarrDwk?t=346
lift off we have a lift off
Uživatelský avatar
Saturn1234
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1377
Reputace: 771
Bydliště: Praha
Registrován: 13.4.2020 11:19
Kontaktovat uživatele:
Re: Skyhook

Příspěvek od Saturn1234 »

Další zajímavá videa:

lift off we have a lift off
Marble
Vesmírný nováček
Vesmírný nováček
Příspěvky: 5
Reputace: 3
Registrován: 13.11.2017 18:42
Re: Skyhook

Příspěvek od Marble »

Psů tam bude vícero.

Počínaje "pouze technickými drobnostmi" ... Pokud vím, tak zatím neproběhl žádný 100% úspěšný tether experiment na oběžné dráze (pokud jsem na nějaký zapomněl, tak mě prosím opravte), respektive o mnoho řádů menší a jednodušší pokusy skončily často na technických problémech; a skyhook, ač je "jednodušší", než výtah, je pořád o mnoho řádů složitější, než cokoliv bylo zatím ve vesmíru vytvořeno.

Pak také škodí čistá fyzika. I kdybychom zapomněli na vlivy Měsíce, Slunce a dalších těles, vyšší momenty zemského gravitačního pole atd., tak už jen oběh v "čistém" gravitačním poli znamená pro takhle velkou potvoru spoustu na první pohled neintuitivních sil, co na ní budou periodicky působit. A to nejen podél lana, ale i napříč. Jinými slovy, odhadl bych, že bude dost problém zajistit, aby se celé to vlákno nekontrolovatelně nerozkmitalo.

Doplnění: to druhé platí pro rotující skyhook. Vertikální statický by měl být na stabilizaci jednodušší.
Marble
Vesmírný nováček
Vesmírný nováček
Příspěvky: 5
Reputace: 3
Registrován: 13.11.2017 18:42
Re: Skyhook

Příspěvek od Marble »

Pěkné čtení v odkazu na wiki http://www.niac.usra.edu/files/studies/ ... 5Bogar.pdf
Úspěšných tether misí zjevně několik bylo (já si z nějakého důvodu pamatoval víc různé mechanické problémy při odvíjení vlákna apod), i když stále dost daleko od potřebných délek. Pro skyhook by např. asi bylo potřeba umět nějak "navázat" vlákno (což mám pocit v tom článku neřešili?), protože ty stovky tun najednou asi nikdo na orbitu nevynese. Stabilizaci vlákna tam také dost rychle přešli s tím, že to vyřeší elektrický pohon proti magnetickému poli. I kdyby byl proud kontrolovatelný po úsecích (jak? to nebude úplně triviální, pokud jsou solární panely jen na centrální stanici ...), nejsem si jistý, jestli by ty síly byly dostatečné.
Hmm ... ta stabilita mi připadá jako zajímavá otázka. :)

Odpovědět

Zpět na „Volná diskuse“