Základna na Měsíci

Název mluví za vše
Odpovědět
Uživatelský avatar
Saturn1234
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1374
Reputace: 765
Bydliště: Praha
Registrován: 13.4.2020 11:19
Kontaktovat uživatele:
Základna na Měsíci

Příspěvek od Saturn1234 »

Zkouším založit nové téma o které se zajímám. Moc se tady na fóru ještě nevyznám, takže jestli dělám něco špatně, tak se omlouvám. Moje první otázka je, kde byste základnu postavili. Já osobně v podzemí na okraji kráteru Shackleton. Je tam totiž voda a světlo. Co si o mém výběru myslíte?
lift off we have a lift off
Uživatelský avatar
Meybe
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2680
Reputace: 2321
Bydliště: Chlumec
Registrován: 25.8.2015 8:46
Re: Základna na Měsíci

Příspěvek od Meybe »

Záleží na dalším průzkumu. Zatím to vypadá, že dobré místo je v oblasti Jižního pólu. Postavit cokoli na Měsíci nebude jednoduché. Předpokládám, že ze začátku spíš půjde o nějaké multifunkční moduly s částečnou soběstačností. Zahrabat se do podzemí je určitě dobrá věc, ale taky hodně časově náročná atd. Takže jednou, možná, třeba. :)
---------------
"Nejhezčí sny jsou ty, které se uskuteční."
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Základna na Měsíci

Příspěvek od Dugi »

Vítám tě na našem fóru a doufám, že se ti tu bude líbit.
Vlákno jsi založil správně, jen ve špatném vlákně. na podobné obecné diskuse o nějakých tématech je určena sekce Volná diskuse, kam tohle vlákno během dneška přesunu. Žádný strach, nic jsi neporušil ,ani neudělal špatně. ;-)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Saturn1234
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1374
Reputace: 765
Bydliště: Praha
Registrován: 13.4.2020 11:19
Kontaktovat uživatele:
Re: Základna na Měsíci

Příspěvek od Saturn1234 »

Děkuji.
Ohledně těch modulů, co je udělat z části nafukovací a z části pevné. Podle mě by to neslo výhody obojího a v pevné části by mohlo být rovnou vybavení. Na tento koncept jsem zatím nikde nenarazil. A druhá věc, ještě jsem neslyšel nic o ochraně proti kosmickému záření magnetickým polem. Záření jsou hlavně protony, takže by to podle mě fungovalo. Psal jsem ohledně toho dotaz do NASA, jsem zvědav co mi napíšou.
lift off we have a lift off
JHošek
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 843
Reputace: 725
Registrován: 18.1.2014 12:35
Re: Základna na Měsíci

Příspěvek od JHošek »

NASA se zajímá o oblast jižního pólu Měsíce včetně okraje kráteru Shackleton. Aktuální úvahy jdou směrem k povrchovému habitatu "Foundation Surface Habitat" pro 30-60denní pobyty až čtyřčlenné posádky a k hermetizovanému roveru "Habitable Mobility Platform" pro 30-45denní cesty s dojezdem v desítkách kilometrů.

Uživatelský avatar
Saturn1234
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1374
Reputace: 765
Bydliště: Praha
Registrován: 13.4.2020 11:19
Kontaktovat uživatele:
Re: Základna na Měsíci

Příspěvek od Saturn1234 »

Nemáte nějaké bližší informace ohledně toho habitatu, vypadá zajímavě. Jak bude chráněn před mikrometeority? Jedno z nejznámějších řešení je 3D tisk z regolitu. Jak přesně to bude fungovat jsem nenašel, ale mám k tomu zajímavý článekhttp://www.esa.int/Enabling_Support/Spa ... D_printing Jenom nevím, jak to bude křehké. Příjde mi, že pokud by to bylo jako beton a narazio by do toho něco, tak by se to rozkřáplo.
lift off we have a lift off
JHošek
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 843
Reputace: 725
Registrován: 18.1.2014 12:35
Re: Základna na Měsíci

Příspěvek od JHošek »

Saturn1234 píše:Nemáte nějaké bližší informace ohledně toho habitatu, vypadá zajímavě.
Nemám k tomu žádné podrobnosti kromě rady si obrázek prokliknout a zvětšit na maximální velikost. Evidentně se uvažuje s dopravou na povrch Měsíce společně s hermetizovaným roverem.
Uživatelský avatar
Meybe
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2680
Reputace: 2321
Bydliště: Chlumec
Registrován: 25.8.2015 8:46
Re: Základna na Měsíci

Příspěvek od Meybe »

Tady by možná neškodilo zaspekulovat zda to nebude ten od agentury JAXA nebo třeba zda nebude také využit. :)
---------------
"Nejhezčí sny jsou ty, které se uskuteční."
Uživatelský avatar
Saturn1234
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1374
Reputace: 765
Bydliště: Praha
Registrován: 13.4.2020 11:19
Kontaktovat uživatele:
Re: Základna na Měsíci

Příspěvek od Saturn1234 »

Vypadá podobně, ale troch se liší.
lift off we have a lift off
Uživatelský avatar
Saturn1234
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1374
Reputace: 765
Bydliště: Praha
Registrován: 13.4.2020 11:19
Kontaktovat uživatele:
Re: Základna na Měsíci

Příspěvek od Saturn1234 »

Našel jsem něco ohledně toho 3D tisku. Regolit se smísí se s pojivem co tuhne na světle. Vrstvu po vrstvě pak předmět namalujete a vystavíte světlu. Poté předmět ještě upečete aby ztvrdnul úplně.
V článku od ESA jsem četl, že to pojivo je oxid hořečnatý, ale nenašel jsem, že tuhne na světle, takže to asi bude jiná metoda. Našel jsem jenom, že se používá ve stavebnictví pro jeho dobré vlastnosti.
Další metoda je spékání regolitu pomocí světla.


zdroje: https://www.discovermagazine.com/the-sc ... l-hardware
https://en.wikipedia.org/wiki/Magnesium_oxide
http://www.esa.int/Enabling_Support/Spa ... D_printing
lift off we have a lift off

Odpovědět

Zpět na „Volná diskuse“