Hľadám konzultanta pri písaní sci-fi románu

Název mluví za vše
milantos
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 579
Reputace: 195
Registrován: 27.10.2018 15:01
Re: Hľadám konzultanta pri písaní sci-fi románu

Příspěvek od milantos »

Adhara píše: Zdôraznila som "na slnko". Aj cez okná domu na Zemi je nebezpečné dívať sa na slnko, ale to neznamená, že si ich tam nedáme. :-)
To je myšleno vážně ? A venku bez oken to je na Zemi bezpečné ?
Vzhledem k tomu, že u člověka fungují nepodmíněné reflexy, tak se oko nebude dívat do Slunce a reflexně "uhne"
Uživatelský avatar
Amper
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2129
Reputace: 214
Bydliště: Plzeň
Registrován: 20.7.2012 12:53
Re: Hľadám konzultanta pri písaní sci-fi románu

Příspěvek od Amper »

Adhara píše: V ďalšom komentári som to trochu spresnila. A áno, predstavovala som si to ako listovanie obrazovkami, tak ako v simulátore Orbiter. Konkrétne mi išlo o hodnoty teploty v krídlach, eventuálne v podvozkovej šachte. Či ich mohla posádka ovplyvniť... viem, že pred RTF opatreniami bola možnosť opravovať raketoplán na orbite prakticky nulová, ale myslela som, že v prípade množstva poškodení a zlyhaní sa dá letový plán nejako prispôsobiť rizikám a obmedzeniam.
Problem je v tom ze teplota se tam (v pripade Columbie) zacla menit az pri vstupu do atmosfery. Pak zacala pronikat plasma do tedle mist a zacala stoupat teplota. Nemyslim ze by kridlo raketoplanu bylo pretlakovane takze na orbite je proste vystavene vakuu a tudiz pripadna dira nemuze mit vliv na zmenu teploty.

A v okamziku kdy vstoupi do atmosfery je (podle mne) uz pozde na nejake zasadnejsi korekce. Jednak to jde rychle a druhak je si nemyslim ze by se dalo z proudu plasmy uniknout v danem casovem rozmezi mezi detekci a rozpadem konstrukce. Uz si presne nepamatuju casy ale u Columbie se to da najit.
Uživatelský avatar
Adhara
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 150
Reputace: 26
Bydliště: Kremnica, Slovensko
Registrován: 14.2.2015 18:24
Kontaktovat uživatele:
Re: Hľadám konzultanta pri písaní sci-fi románu

Příspěvek od Adhara »

Mám ďalšiu otázku...
Ako funguje komunikácia medzi skafandrami ACES navzájom? Povedzme medzi pilotmi? Je komunikácia cez mikrofóny a slúchadlá v niečom závislá od systémov raketoplánu, alebo má skafander na rádiové spojenie vlastný vysielač a prijímač a vlastné batérie?
Uživatelský avatar
Samo
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2102
Reputace: 1307
Registrován: 29.8.2015 22:52
Re: Hľadám konzultanta pri písaní sci-fi románu

Příspěvek od Samo »

V helme podľa všetkého nie je nič také a mikrofón so slúchadlami sú napojené na jednotku HIU ktorá je spojená s raketoplánom.
Toto je píručka k únikovému systému no sú tam rozoberané aj systémy ACES, viac som nenašiel a odtiaľ aj čerpám. Detaily tam rozoberané niesu iba celkom stručný popis.
https://www.nasa.gov/centers/johnson/pd ... rkbook.pdf
"When you wish upon a falling star, your dreams can come true. Unless it's really a meteor hurtling to the Earth which will destroy all life. Then you're pretty much hosed, no matter what you wish for. Unless it's death by meteorite."
Uživatelský avatar
Vaclavik
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 3258
Reputace: 4014
Registrován: 9.1.2013 16:26
Kontaktovat uživatele:
Re: Hľadám konzultanta pri písaní sci-fi románu

Příspěvek od Vaclavik »

Adhara píše:Mám ďalšiu otázku...
Ako funguje komunikácia medzi skafandrami ACES navzájom? Povedzme medzi pilotmi? Je komunikácia cez mikrofóny a slúchadlá v niečom závislá od systémov raketoplánu, alebo má skafander na rádiové spojenie vlastný vysielač a prijímač a vlastné batérie?
Tady máš vše krásně popsáno https://www.nasa.gov/centers/johnson/pd ... _21002.pdf
Uživatelský avatar
Adhara
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 150
Reputace: 26
Bydliště: Kremnica, Slovensko
Registrován: 14.2.2015 18:24
Kontaktovat uživatele:
Re: Hľadám konzultanta pri písaní sci-fi románu

Příspěvek od Adhara »

Ako som spomenula hneď vo svojom úvodnom príspevku, anglicky neviem. :(

To, že skafandre nemajú autonómny komunikačný systém, ma prekvapuje. Čo v situácií, keby bolo treba naozaj opustiť rozpadávajúci sa raketoplán? Elektrina nejde, hermetizácia kabíny je narušená, čiže priezory sa odklopiť nedajú - a členovia posádky sa nemajú ako dorozumieť?
milantos
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 579
Reputace: 195
Registrován: 27.10.2018 15:01
Re: Hľadám konzultanta pri písaní sci-fi románu

Příspěvek od milantos »

To přeci není autonomní skafandr pro EVA. O všechny životní funkce je postaráno připojením na zdroje kabiny. Mimo kabinu v něm nelze existovat- z toho samého důvodu je zbytečné, aby se v něm v tom prostředí dalo autonomně komunikovat.
Uživatelský avatar
Samo
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2102
Reputace: 1307
Registrován: 29.8.2015 22:52
Re: Hľadám konzultanta pri písaní sci-fi románu

Příspěvek od Samo »

Nemajú, až do momentu čo pristanú núdzovo na padákoch je vypracovaný plán a každý ide za seba na komunikáciu by nebol čas. Potom čo pristanú každý ma v nánožnom vrecku pod kolenom núdzovú vysielačku s výdržou 24 hodín. To je spomínané v tom dokumente na ktorý odkazujem ja. To čo tu odkazuje michal je detailné a pekné, napríklad keď tam pozrieš Figure 2-3, to je konkrétne pekný schématický popis hierarchie systému. Headset-HIU-CCU-ATU a to je ďalej napojené na telemetrické obvody raketoplánu. To s angličtinou ma mrzí a ospravedlňujem sa, beriem to ako samozrejmosť keďže som aj tu na Slovensku s angličtinou denno denne.
"When you wish upon a falling star, your dreams can come true. Unless it's really a meteor hurtling to the Earth which will destroy all life. Then you're pretty much hosed, no matter what you wish for. Unless it's death by meteorite."
Uživatelský avatar
Adhara
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 150
Reputace: 26
Bydliště: Kremnica, Slovensko
Registrován: 14.2.2015 18:24
Kontaktovat uživatele:
Re: Hľadám konzultanta pri písaní sci-fi románu

Příspěvek od Adhara »

Samo píše:Nemajú, až do momentu čo pristanú núdzovo na padákoch je vypracovaný plán a každý ide za seba na komunikáciu by nebol čas. Potom čo pristanú každý ma v nánožnom vrecku pod kolenom núdzovú vysielačku s výdržou 24 hodín. To je spomínané v tom dokumente na ktorý odkazujem ja. To čo tu odkazuje michal je detailné a pekné, napríklad keď tam pozrieš Figure 2-3, to je konkrétne pekný schématický popis hierarchie systému. Headset-HIU-CCU-ATU a to je ďalej napojené na telemetrické obvody raketoplánu. To s angličtinou ma mrzí a ospravedlňujem sa, beriem to ako samozrejmosť keďže som aj tu na Slovensku s angličtinou denno denne.
Vďaka za odpoveď. Aj za odkaz - aspoň tie schémy v ňom na niečo sú, jednotlivé slovíčka popisujúce časti skafandra väčšinou rozlúštim, to s celými anglickými vetami mám problém.

Myslela som, že v prípade núdzového opustenia raketoplánu (na to predsa tie skafandre boli - to k príspevku vyššie) sa ľahko môže vyskytnúť problém, pri ktorom by mal jeden astronaut pomôcť druhému. Je tam preťaženie, otrasy z rozpadu raketoplánu - niekto by sa mohol zraniť, mohlo by sa mu niečo zaseknúť, znefunkčniť. Ale bez komunikácie mu ťažko kolegovia pomôžu. Každopádne akceptujem, že keď sa nedá, tak sa nedá, ešte raz vďaka a ja idem ďalej písať. :)
Alchymista
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1019
Reputace: 336
Registrován: 14.9.2016 1:01
Re: Hľadám konzultanta pri písaní sci-fi románu

Příspěvek od Alchymista »

Jedna poznámka: Ak sa konštrukcia rozpadá, rozpadá sa pôsobením aerodynamických síl - a zrýchlení. A rovnaké zrýchlenia pôsobia aj na posádku.
Pri troch G sa drvivá väčšina ľudí nedokáže postaviť zo stoličky či kresla. Pri šiestich G stráca väčšina ľudí schopnosť zdvihnúť ruky pred seba (a siahnuť na prepínače na pulte). To je tiež dôvod, prečo majú modernejšie bojové lietadlá ovládanie konceptu HOTAS - Hands On Throttle-And-Stick (ruky na riadiacej páke a páke ovládania motoru). Aby pilot nemusel prehmatávať inam.
:naštvaný: Fráza "studená vojna" začína dostávať nový obsah...

Odpovědět

Zpět na „Volná diskuse“